Všetko o elektrických autách
All4car

Klasické hybridy dotáciu nedostanú

 

V rámci podpory elektromobility na Slovensku sa klasické hybridy dotácie nedočkajú.

 

 

Plug-in hybridné elektrické vozidlá (PHEV) bude možné po zverejnení výzvy kúpiť lacnejšie. Nabíjať sa dajú aj z externého zdroja. Ich „súrodenci“, klasické hybridy (alebo HEV = hybridné elektrické vozidlá) však takéto šťastie mať nebudú. Nová vlna dotácií sa na ne nebude vzťahovať.

 

Zásadným rozdielom medzi hybridmi je nabíjanie, plug-in hybrid nabijete aj doma zo zásuvky či z wallboxu. Klasický hybrid sa dobije len počas jazdy a brzdenia, čiže rekuperáciou. Rekuperácia v tomto type hybridu znižuje spotrebu energie, nie emisií. Dôvod vyradenia z dotácii objasnil generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu Ján Pribula:

 

 

"Z pohľadu emisií produkovaných priamo vozidlom je zásadný rozdiel, pokiaľ vozidlo dobije batérie využívané na elektrický pohon z externého zdroja alebo iba prevádzkou motora inštalovaného vo vozidle. Podpora má byť orientovaná na nízkoemisné vozidlá.“

 

 

Podporou klasických hybridov by celý projekt elektromobility tým pádom stratil zmysel. Výzvy ešte zverejnené nie sú, mali by prísť niekedy v alebo po októbri tohto roku. Dotácie môžu dostať súkromné osoby, ale aj podnikatelia, obce, VÚC-ky a ich organizácie. Už teraz ale vieme, že maximálnu výšku dotácie – čiže 35 % z celkovej obstarávacej ceny vozidla, dostane taký žiadateľ, ktorý si nielen kúpi auto na alternatívny pohon, ale zároveň vyradí z evidencie vozidiel auto so spaľovacím motorom staršie ako 15 rokov. Dotácie budú riešiť autá jazdiace na LPG, CNG, LNG, elektrinu s výnimkou klasických hybridov.

 

Kým budú výzvy zverejnené, odporúčame sledovať našu stránku a všetky novinky ohľadom rozvoja elektromobility na Slovensku. Dozviete sa napríklad:

 

 

 

Kedy a ako budú fungovať dotácie na elektrické vozidlá?

 

 

 

Zelené ŠPZ pre elektromobily

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?