Všetko o elektrických autách
All4car

Elektromobily

Už desaťročia sa snaží ľudstvo vyvinúť automobily na taký pohon, ktorý nebude nemilosrdný k životnému prostrediu, ani k peňaženkám. Vďaka neustálemu pokroku sa čoraz viac hovorí o alternatívnych pohonoch a veľkej popularite sa tešia práve elektromobily. 

 

Elektromobily sú vozidlá, ktoré poháňa namiesto dieselového, benzínového alebo plynového motora elektromotor. Elektromotor je napojený na batériu, ktorá ho dobíja elektrickou energiou. Batériu je potrebné dobíjať z externého zdroja a jej kapacita ovplyvňuje dojazd elektromobilu. Pokiaľ teda plánujete cestovať na dlhšie trasy, už pri kúpe elektromobilu je potrebné zvážiť či má elektromobil potrebnú kapacitu batérie.

 

 

 

 

 

 

Už aj po slovenských cestách jazdí pár stoviek elektromobilov. Spoznáte ich už podľa prvého (ne)počutia – motory elektromobilov totiž nevydávajú takmer žiadny zvuk. Oceníte to najmä v rušných veľkomestách s hustou premávkou. Vďaka elektromobilom sa život v nich, stáva príjemnejším. 

 

 

 

Pre koho sú elektromobily určené?

 

Pre všetkých. Priaznivcov si elektromobily nachádzajú najmä u ľudí, ktorí majú radi vychytávky a nové technológie. Elektromobily vás chytia za srdce najmä vtedy, keď si vyskúšate jazdu v nich, potom už je veľmi ťažké odolať im.

 

V súčasnosti elektromobily využívajú aj verejné inštitúcie, ktoré sa snažia o ekologickejšie riešenia. Napríklad nemecká pošta prišla s nápadom vyrábať vlastné elektromobily, ktoré slúžia na roznos zásielok. Ich cena je okolo 5000 eur a do budúcna ich plánuje vyrábať aj pre ďalšie subjekty. Vďaka elektromobilom sa ušetria náklady na prevádzku vozidiel a taktiež aj životné prostredie.  Elektromobil využíva aj zvolenský, policajný zbor. Ocenili najmä tichú prevádzku a kto vie, možno práve vďaka nej, počas nočných zásahov, dostihnú páchateľov trestných činov jednoduchšie.

 

 

 

 

 

 

Výhody elektromobilov

 

 

  • Ekologickejšie jazdenie

Pri prevádzke elektromobilov sa nevytvárajú žiadne škodlivé emisie. Kritici elektromobilov síce upozorňujú na množstvo emisií, ktoré vytvorí elektráreň, kým vyrobý potrebnú elektrickú energiu na pohon elektromobilu, no aj napriek tomu, patria elektromobily k najekologickejším druhom vozidiel.

 

 
  • Nízke prevádzkové náklady

Elektormobily, patria medzi vozidlá s nízkymi prevádzkovými nákladmi. V porovnaní s naftovým alebo benzínovým motorom prináša značnú úsporu. Rozdiel v nákladoch na 100 km je od je 5,10 – 5,70 eur. Keď k tomu pripočítame úsporu za výmenu oleja, náplní, žhavičov, rôznych remeňov, spojky a tesnení, elektromobil je jasný víťaz úspornej a ekologickej jazdy.

 

 

 

Orientačné porovnanie nákladov na automobil s rôznym pohonom

 

pohon Elektrina Nafta Benzín
Spotreba na 100 km 15 kWh 6 litrov 6 litrov
Priemerná cena za jednotku 0,1 eur 1,1 eur 1,2
Náklady na 100 km 1,50 eur 6,60 eur 7,20 eur

 

 

 

  • Nízke náklady na údržbu

Elektromobily vyžadujú menej údržby ako autá na klasický pohon. Vďaka tomu, že elektromotor obsahuje menší počet súčiastok ako napríklad benzínový alebo dieselový motor je menej náchylný na poruchy.

 

 

  • Rozširujúca sa sieť nabíjacích staníc

Nielen zahraničie ale aj Slovensko sa môže pýšiť širokou sieťou nabíjacích staníc. Z Bratislavy do Košíc sa pohodlne dostanete vďaka 11-tim vysokorýchlostným nabíjačkám, celkovo máme na Slovensku viac než 200 nabíjacích staníc.

 

 

  • Tichá prevádzka 

Elektormotor pracuje potichu, pretože v ňom neprebieha spaľovanie a neobsahuje toľko mechanických súčastí ako spaľovací motor. Niektoré elektormobily dokonca majú možnosť zapnúť simuláciu zvuku motora.

 

 

  • Výborné jazdné vlastnosti – zrýchlenie a mrštnosť

​Veľká výhoda elektormobilov je, že majú k dispozícií celý výkon okamžite, zatiaľ čo spaľovací motor sa musí dostať do vyšších otáčok. Napríklad Tesla model S zrýchli z 0 na 100 km/hod. za 2,34 sekundy.

 

 

 

Nevýhody elektromobilov

  

 

 

  • Vyššia predajná cena nových elektromobilov

​Elektromobily sú v porovaní s klasickými automobilmi drahšie, z dôvodu vyššej ceny batérie a nákladov na výskum. Postupne sa však cena elektormobilov znižuje a stávajú sa cenovo dostupnejšie.

 

 

  • Niektoré typy elektromobilov majú menší dojazd

Týka sa to najmä starších modelov elektormobilov a tých, ktoré sú určené do mestskej premávky. Napríklad najpredávanejší elektormobil v Európe, Renault Zoe má dojazd 300 km (model 2017). Drahšie elektromobily majú dojazd aj 500 km na jedno nabitie. 

 

 

  • Nedostatok nabíjacích staníc v niektorých krajinách

Niektoré krajiny majú málo nabíjacích staníc, preto je veľmi nepraktické používať elektormobil na dlhšie trasy. Slovensko patrí medzi výnimky. Máme viac ako 200 nabíjacích staníc na elektormobily a výhodou je, že medzi nimi nájdete aj rýchlonabíjacie stanice. Nabiť elektromobil zvládnu do 20 minút.

 

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?