Všetko o elektrických autách
All4car

Mýty o elektromobiloch

Elektrické autá majú svojich priaznivcov aj odporcov. Niektorí ich považujú za novodobý fenomén, iní za hračku pre bohatých. Názory na ich prínos sa významne líšia, preto by sme vám radi priniesli prehľad najväčších mýtov, ktoré sú s elektromobilmi spojené. Možno vám pomôžu pri rozhodovaní, či sa pustiť do kúpy elektromobilu.

 

 

 

Elektromobily sú drahé

 

Mýtus!

Elektromobily sú drahšie ako klasické automobily, ale dá sa to vlastne porovnávať?

Tichý chod, ekologické vozenie, určitý druh prestíže, nižšie prevádzkové náklady aj náklady na údržbu sú snáď dostatočným dôvodom, prečo majú elektromobily svoju cenu nastavenú vyššie.

 

Ak ste milovníkom elektromobilov a nadchla vás myšlienka ekologického jazdenia, ešte stále máte možnosť rozhodnúť sa pre elektromobil z druhej ruky. 3-ročný elektromobil tak môžete mať za 14000 eur.

 

Karty zamiešala aj Tesla, ktorá tento rok predstavila Model 3. Kúpiť si ho budete môcť za 30 000 - 40 000 eur, už v roku 2017. Pre náročných sú samozrejme stále k dispozícií tie najprestížnejšie značky a modely, takže vybrať si môže naozaj každý.

 

 

 

 

 

Batérie sú drahé a je potrebné ich meniť

 

Mýtus!

Batérie do elektromobilov tvoria podstatnú časť ceny elektromobilov. Ich cena závisí od výrobcu a jej kapacity. Ak je životnosť batérie 2000 nabití a elektromobil prejde na jedno nabitie 200 km, batériu treba vymeniť po najazdení 400 000 km. Novú batériu so štandardným výkonom môžete získať za 4000 eur.

 

Niekoľko zahraničných výrobcov ponúka možnosť prenájmu batérie, formou lízingu. Mesačne vás prenájom batérie môže stáť okolo 100 eur.  

 

Vyššia cena batérií súvisí s tým, že výskum a vývoj elektromobilov nie je lacná záležitosť a majiteľov elektromobilov je stále málo. Okrem toho batérie do elektromobilov donedávna vyrábalo len niekoľko tovární.  

 

Situácia by sa mala v priebehu niekoľkých rokov výrazne zmeniť. Novootvorená továreň Tesla v Nevade totiž bude produkovať masívnu produkciu batérií, čo by malo postupne viesť k nižším cenám batérií a celkovo dostupnejším cenám elektromobilov.

 

 

 

 

 

Batéria sa veľmi dlho nabíja

 

Kedysi pravda, dnes už nie.

Tento fakt platil najmä v minulosti, keď boli elektromobily v začiatkoch. Staršie typy nabíjacích staníc potrebovali na dobitie elektromobilov desiatky hodín.

 

Keď chcete elektromobil využívať na aktívnu jazdu, je to nepredstaviteľne dlhý čas. Výrobcovia sa preto snažili prísť s novými technológiami, ktoré by výrazne skrátili čas nabitia. Začali vznikať výkonnejšie typy nabíjačiek a rýchlo nabíjacie stanice.

 

V súčasnosti máme na Slovensku vybudovanú sieť rýchlo nabíjacích staníc, každých 60 kilometrov. Elektromobil dokážu nabiť už do 20 minút, čo je pre majiteľov elektromobilov skvelá informácia.

 

 

 

 

 

 

Elektrické autá majú malý dojazd

 

Nie všetky.

Staršie typy elektromobilov bol kritizované pre malý dojazd, ktorý predstavoval len 100 km. Rýchlejšia jazda, používanie klimatizácie alebo vykurovania v aute, tento dojazd ešte skrátili. Elektromobily tak boli na dlhšie trasy doslova nepoužiteľné, pretože nabíjanie každých 30 minút bolo veľmi zdĺhavé.

 

Najnovšie elektromobily majú dojazd minimálne 200 kilometrov a pri luxusnejších značkách sa môžete spoľahnúť nato, že vás nenechajú v štichu aj keď prejdete 400 kilometrov.  

 

 

 

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?