Všetko o elektrických autách
All4car

Výhody pre majiteľov elektromobilov

Elektrické autá sú ekologické, vďaka nim je v rušných mestách menej hluku a okrem toho prinášajú svojim majiteľom viacero výhod. Ak už vlastníte elektromobil, alebo sa chystáte k jeho kúpe, prečítajte si, aké ďalšie benefity môžete získať.

 

 

 

Finančný príspevok na kúpu nového elektromobilu

 

Finančný príspevok na kúpu nového elektromobilu už úspešne využívajú krajiny ako Česko, Rakúsko, Nemecko, Francúzko, Španielsko, Japonsko, Čína... Jeho výška sa pohybuje od 4000 do 8000 eur, v niektorých krajinách tvorí 30% z nákupnej ceny nového elektromobilu. Na Slovensku môžete dotáciu na kúpu nového elektromobilu a hybridného vozidla využiť od 11.11.2016. Dotácia na kúpu elektromobilu je vo výške 5- tisíc eur, na kúpu hybridného automobilu je  vo výške 3-tisíc eur. 

 

 

 

Lacné povinné zmluvné poistenie  (PZP)

 

Výška PZP pre klasické automobily závisí od objemu a výkonu motora. Keďže elektrické autá motor nemajú, bolo spočiatku pre poisťovne náročné elektromobily kategorizovať.

V súčasnosti sa na elektromobily vzťahuje najmenšia možná sadzba PZP, ktorá zahŕňa vozidlá s objemom do 1000 cm3. Pre majiteľov elektromobilov to znamená, že za PZP zaplatia oveľa menej, ako by zaplatili za auto s benzínovým alebo dieselovým motorom.

 

 

 

 

 

Oslobodenie od poplatku za registráciu elektromobilu

 

Pri prvom zápise elektromobilu do evidencie vozidiel budete oslobodení od registračného poplatku. Ušetríte tak minimálne 33 €.

 

 

 

Dotácie a daňové úľavy

 

Štát sa snaží o zvýšenie počtu elektromobilov na našich cestách a uvedomuje si, že bez finančných stimulov to nepôjde. Predpokladá sa, že v roku 2030 budú elektrické autá tvoriť 31 % všetkých, nových vozidiel na Slovensku. Na podporu ekologickej dopravy preto poskytne v priebehu najbližších rokov viacero dotácií a úľav. Tu sú niektoré z nich.

 

 

Prístup do nízkoemisných zón

 

Na Slovensku sa budú od roku 2017 nachádzať tzv. nízkoemisné zóny. Sú to časti miest do ktorých bude povolený vstup len pre vozidlá, ktoré spĺňajú prísne, emisné podmienky. Elektromobily patria práve k takýmto vozidlám a vďaka nim sa dostanete aj do nízkoemisných zón.

 

 

 

Ďalšie daňové úľavy

 

Ak firemný elektromobil poskytnete zamestnancovi na používanie na služobné a súkromné účely, zamestnancovi nebude zaň zo mzdy strhávaná daň. Výhodou je aj skrátená doba odpisovania elektromobilov. Elektrické vozidlá by mali patriť do samostatnej odpisovej skupiny. Doba odpisovania sa skráti a ročný odpis by mal byť 1/3

 

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?