Všetko o elektrických autách
All4car

Povinnosť budovať nabíjačky v nebytovej budove schválili

 

Počet parkovacích miest v budove bude určovať, koľko nabíjačiek musí majiteľ v budove zriadiť.

 

 

Elektromobilita v krajine môže prekvitať len vtedy, keď sa do jej rozvoja zapojí každá oblasť života. Vláda preto prijala novelu zákona, ktorý sa venuje energetickej hospodárnosti budov. V rámci nej sa spomínajú aj povinnosti ohľadom budovania nabíjačiek pre elektromobily. Oprávnene, veď ak chceme v budúcnosti využívať elektrické vozidlá naplno, treba myslieť už teraz na to, kde budú parkovať a kde ich môžeme nabiť.

 

 

Čo sa teda zmení?

Vlastník budovy bude povinný každú novú budovu a významne obnovovanú existujúcu budovu vybaviť nabíjacími stanicami elektrických vozidiel a infraštruktúrou vedenia.

 

 

  • V prípade novej nebytovej budovy, alebo existujúcej, významne obnovenej, bude treba prihliadať na počet parkovacích miest. Ak je ich viac ako 10, musí sa tu nachádzať najmenej 1 nabíjacia stanica pre elektrické vozidlá. Infraštruktúru vedenia, najmä rozvody pre elektrické káble, bude musieť majiteľ vybudovať najmenej na 1 z 5 parkovacích miest, aby v prípade potreby vedel reagovať na inštaláciu nabíjacej stanice aj dodatočne.
  • V prípade, že bude parkovacích miest viac ako 10, musia mať parkovacie miesta infraštruktúru vedenia, najmä rozvody pre elektrické káble, vybudované pre každé parkovacie miesto s cieľom umožniť neskoršiu inštaláciu nabíjacích staníc.
  • Výnimku budú tvoriť len požiadavky na stavebné povolenia podané do 10. marca 2021, prípadne tie obnovy, pri ktorých by náklady na nabíjacie stanice a infraštruktúru tvorili viac ako 7% celkových nákladov potrebných na obnovu budovy.
  • Každá nebytová budova s viac ako 20 parkovacími miestami musí mať od 1. januára 2025 najmenej jednu nabíjaciu stanicu elektrických vozidiel.

 

 

Dôležitým bodom v novele je časť, v ktorej sa ministerstvo zaväzuje k tomu, aby zjednodušilo systém zavádzania nabíjacích staníc v nových alebo v existujúcich budovách, aby riešilo regulačné prekážky v povoľovacích konaniach a v kolaudačných rozhodovaniach. Rečou bežného človeka, dodatočné či nové povolenie pre výstavbu nabíjacej stanice by nás nemalo stáť všetky nervy ani rok života :).

 

Informácie sme čerpali z vládneho návrhu Zákonu, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Prípadné novinky a aktualizácie vám budeme prinášať v ďalších článkoch.

 

 

 

Dotácie na elektromobily

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?