Všetko o elektrických autách
All4car

Elektromobilita na Slovensku: Na dotácie si ešte chvíľku počkáme

 

Dotácie v rámci podpory elektromobility začnú udeľovať po zverejnení výziev.

 

 

Akčný plán rozvoja elektromobility v Slovenskej republike je schválený, čaká sa na jeho uvedenie do života. Keďže si dal pomerne smelé plány, je jasné, že ich príprava nejaký čas zaberie. Motoristov najviac zaujímajú dotácie na kúpu elektromobilov, ktoré ľudia využívali už v prvom kole podpory elektromobility.

 

Vďaka plánu rozvoja by sa na naše cesty malo dostať viac elektromobilov aj plug-in hybridov. Mali by sa zvyšovať aj počty nabíjacích staníc a samosprávy by mohli do svojich garáží tiež dostať elektrické vozidlá výhodnejšie.

 

 

Podmienky nevieme

Prvý dotačný program fungoval na základe vyhlásených podmienok, ktoré sme vedeli vopred a nemenili sa. Bolo potrebné podať žiadosť a čakať. Po novom by dotácie mali byť poskytované na základe výziev. Budú sa líšiť nielen vo výške príspevku na vozidlo, ale aj zameraním na typ vozidla, pretože podpora by sa mala týkať aj LPG, CNG alebo LNG vozidiel. Prvá výzva by mala svetlo sveta uzrieť niekedy na prelome jesene a zimy roku 2019. Takže si ešte počkáme.

 

Dotácie by mali fungovať tak, že ich výška bude tvoriť najviac 35 % z celkovej obstarávacej ceny vozidla. Ale to len v prípade, ak kúpou nového elektromobilu vyradí žiadateľ z evidencie vozidiel auto so spaľovacím motorom staršie ako 15 rokov. Samozrejme, svoje. Ten, kto vozidlo nevyradí, môže dostať príspevok len do výšky jednej štvrtiny – čiže 25 % - z celkovej obstarávacej ceny nového auta.

 

Vozidlo s dotáciou bude žiadateľ povinný prihlásiť do evidencie v SR a prevádzkovať minimálne 4 roky od poskytnutia dotácie. Toto opatrenie by malo zamedziť kšeftovaniu s výhodnými cenami vozidiel.

 

Dotácie by mali riešiť aj autá na alternatívny pohon, napríklad na zemný plyn. Podporu by mali dostať aj autá, ktoré využívajú palivo obsahujúce aspoň 15 % biozložiek, či vozidlá s vodíkovými palivovými článkami. Ako sme však uviedli vyššie, na presné znenie výzvy sa čaká a až po jej zverejnení budú jasné nielen podmienky, ale aj čísla.

 

 

 

Dotácie na elektromobily

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?