Všetko o elektrických autách
All4car

Údržba a servis elektromobilov

 

Elektrické autá sú menej náročné na údržbu než naftové a benzínové vozidlá. Nepotrebujú pravidelnú výmenu oleja, palivového filtra či sviečok. Dôvodom je fakt, že elektromobil tieto súčasti v motore nemá a tak náklady na servis daných komponentov nevezmú z vašej peňaženky ani euro.

 

Elektromotor má dlhšiu životnosť, pretože počas chodu nie je vystavený vysokým teplotám ani tlaku. Tým sa šetrí výfukový systém. Pri brzdení elektrické autá využívajú rekuperáciu. Vzniknutú kinetickú energiu opätovne použijú pri brzdení, čím sa šetria brzdy aj brzdová kvapalina.

 

 

 

Bez nulovej údržby to, samozrejme, nejde

 

Aj elektromobil má určité servisné náklady, v porovnaní s tradičnými vozidlami sú však nižšie. Napríklad servis pohonnej jednotky elektromobilu je lacnejší ako v prípade automobilu so spaľovacím motorom. Jednotka je totiž v elektromobile konštrukčne jednoduchšia.

 

 

 

Servis elektromobilov podrobnejšie

 

 

 

 

Pri údržbe elektromobilov nemusíte riešiť

 

 • výmenu palivového oleja,
 • výmenu oleja v prevodovke (najnovšie elektromobily nemajú prevodovku a tým nevznikajú problémy s ňou spojené)
 • výmenu filtrov,
 • výmenu chladiacej kvapaliny,
 • výmenu sviečok.

 

 

 

Čo zahŕňa údržba elektromobilov

 

 • prezúvanie pneumatík,
 • dopĺňanie vody do ostrekovačov,
 • kontrolu rozvodov, bŕzd a brzdovej kvapaliny,
 • povinnú výbavu (reflexné vesty, lano, lekárnička, ...),
 • diaľničnú známku,
 • absolvovanie STK (pri elektromobiloch sa nekontrolujú emisie).

 

 

 

 

Pravidelná kontrola je samozrejmosťou

 

Základná údržba elektromobilu spočíva v prezúvaní pneumatík, v doplnení kvapaliny do ostrekovačov, v občasnej kontrole rozvodov aj bŕzd, hoci tie sa vďaka rekuperácii menej namáhajú. Skontrolovať si treba aj geometriu kolies a raz za 4 roky je vhodné vymeniť chladiacu kvapalinu. Pravidelná STK je potrebná rovnako ako pravidelná kontrola batérie. Špeciálnu pozornosť treba venovať elektronike vo vozidle, hlavne čo sa týka vlhkosti.

 

 

 

Opravy elektromobilov a rady ako im predísť

 

 

 

 

Výmena batérie

 

Životnosť batérie pri elektromobiloch je stanovená cyklami nabitia. Ak má batéria životnosť napríklad 2 000 nabití a na jedno nabitie dokáže elektromobil prejsť okolo 200 kilometrov, pri najazdení 400 000 km je potrebná výmena batérie. Hoci nejde o lacnú položku, treba si uvedomiť, že počas životnosti batérie nemusíte platiť za viaceré „klasické“ servisné úkony, na ktoré by ste počas roka pri benzínovom alebo naftovom vozidle museli ušetriť z rozpočtu. Týmto si prakticky odkladáte do prasiatka na novú batériu a jej výmena by vás potom nemala prekvapiť.

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Kde ešte ušetríte?

 
 

Maximálny poplatok za zápis vozidla 33 €

 

Poplatok za prvý zápis do evidencie vozidiel je v prípade elektromobilov a hybridov znížený, maximálne však do výšky 33 €.

 

 

Výrazne nižšie dane

 

Základe dane pre elektromobily a hybridné motorové vozidlá je nižší. Sadzba dane je znížená až na hodnotu 50 %.

 

Lacnejšie PZP

 

Povinné zmluvné poistenie pre elektromobily je lacnejšie preto, pretože pri vstupnom výpočte sa používajú nízke hodnoty.

 

 

 

Ďalšie výhody elektromobilov

 

 

 

 

 

 

Naozaj ich nemá kto opravovať?

 

Je pravdou, že elektromobil si vyžaduje špeciálny servis aj prístup. Ak sa bojíte, že nebudete mať svoje vozidlo kde servisovať, upokojíme vás. Naša Autoklinika Bosch Car Service  vám zabezpečí kvalitný a odborný servis elektromobilov aj hybridov. Poradíme, pomôžeme, opravíme všetko, čo bude treba. Môžete sa na nás spoľahnúť.

 

 

 

Servis a opravy elektromobilov

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?