Všetko o elektrických autách
All4car

Opravy elektromobilov

 

Elektromobily patria k vozidlám s minimálnym výskytom porúch a teda aj menej častými opravami. Ak však dôjde k poruche alebo poškodeniu vozidla, oprava je nevyhnutná. V takom prípade vždy odporúčame obrátiť sa na overený a skúsený autoservis, ktorý vám poskytne profesionálny servis a diagnostiku pre váš elektromobil. Elektromobil vyžaduje pri servise osobitný prístup. Základom pri oprave je odpojenie sústavy s batériou, pretože inak sú akékoľvek servisné práce neprípustné a nebezpečné. Preto je potrebné, aby bol automechanik skúsený a mal bezpečnostnú výbavu.

 

 

Batéria

Batéria je najdôležitejšia a zároveň najdrahšia časť elektromobilu. Nie je dôvod obávať sa nutnosti častej výmeny. Dnešné batérie sú totiž maximálne spoľahlivé a výkonné, disponujú systémami pre riadenie nabíjania a prevádzky batérie a tak sú schopné uchovať dokonca 90 % kapacity batérie aj po najazdení 200 000 km. Pri kúpe elektromobilu určite dávajte pozor na kapacitu batérie a samozrejme aj jej záruku (mnoho výrobcov ponúka záruku až 8 rokov a do dokonca aj na pokles kapacity). 

 

 

Poruchy batérie

Jednou z porúch batérie môže byť pokazený systém nabíjania, to znamená, že vozidlo sa nedá nabiť. Chyba býva väčšinou v elektronike a skúsený automechanik túto poruchu diagnostikuje, objedná potrebné súčiastky a po ich výmene sa elektrické auto nabíja bez problémov. Dôležité je, aby ste batériu nikdy nenechávali úplne vybiť, pretože potom je potrebné ju „oživovať“ a následne je možné nabiť ju najviac 8 krát.

 

 

Požiar vozidla

Tiež ste už určite zachytili informácie o požiari elektromobilu. Najčastejšou príčinou je batéria alebo elektroinštalácia. Batéria sa vznieti pri nadmernom zahriatí, pretože v batérii je prítomný horčík (nachádza sa v podobe veľmi tenkej a ľahko vznetlivej fólie) a mangán. Zápalnou šnúrou je v tomto prípade lítium, v ktorom dochádza ku skratu. K nadmernému zahriatiu môže dôjsť napríklad pri poruche chladenia batérie, nadmernom vybíjaní alebo prudkej akcelerácii. Hasiť by sa mal z väčšej vzdialenosti a len vodou. Riziko vzplanutia je však u elektromobilov nižšie ako u klasických áut, pretože pri nich je viacero možností vzplanutia. Pri spaľovacích motoroch môže vzplanúť pohonná hmota, olej v motore alebo prevodovke alebo požiar vznikne od spojky.

 

 

Rady, ako sa starať o elektromobil

Nepodceňujte servis vášho elektromobilu a zverte sa to našich rúk. Poskytneme vám špeciálnu servisnú starostlivosť, ktorú oceníte vy aj váš elektromobil.

 

Optimalizovať a predĺžiť dojazd elektromobilu a zároveň tak predísť poruchám a nútenému servisu môžete aj vy sami a to úplne jednoducho. Tu sú základné rady:

 

  • vybrať si vhodný režim jazdy alebo úroveň brzdenia, teda regeneratívneho brzdenia (pomáha vodičovi pri opúšťaní križovatky, zabezpečí dojazd navyše alebo pomôže rýchlejším odpichom);
  • vyhnúť sa jazde na plný plyn – rýchla a agresívna jazda sa totiž prejavuje na spotrebe a znižuje dojazd o 30 %;
  • dodržiavať pravidelný plán prehliadok – aj  keď sú elektromobily menej poruchové, neznamená to, že nevyžadujú pravidelný servis;
  • cestu resp. trasu si plánovať vopred – aby ste sa vopred vedeli vyhnúť miestam, ktoré zbytočne zvýšia spotrebu elektromobilu a znížia jeho dojazd;
  • reagujte sa odporúčania palubného systému – asistenti jazdy vám radia, ako jazdiť čo najefektívnejšie a je preto vhodné riadiť sa ich odporúčaniami;
  • namiesto klímy používajte ventilačný systém – klimatizácia a kúrenie výrazne znižuje efektivitu vozidla (samozrejme pozor na otvorené okná pri vysokých rýchlostiach, kedy sa zvyšuje aerodynamický odpor).

 

 

 

Prečítajte si aj článok o jazdení s elektromobilom v zimných podmienkach. Dozviete sa v ňom viaceré užitočné rady, ktoré vám pomôžu minimalizovať potrebu servisu vášho elektrovozidla.

 

Jazda s elektromobilom v zime

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?