Všetko o elektrických autách
All4car

Možnosti nabíjania elektromobilov

 

Ak vlastníte elektromobil alebo zvažujete jeho kúpu, určite vás zaujíma ako je to vlastne s nabíjaním elektromobilov. Ešte predtým ako vám predstavíme možnosti nabíjania elektromobilov je potrebné pochopiť ako to celé funguje.

 

Ak chcete, aby sa váš elektromobil nabil za čo najkratší čas, myslite nato už pri jeho kúpe. Výkon zabudovanej nabíjačky elektromobilu totiž ovplyvňuje ako rýchlo sa elektromobil dokáže nabiť.

 

Nabíjacie stanice sa rôznia výkonom. Slabšie majú od 2,3 kW a silnejšie do 22 kW. Tie s vyšším výkonom dokážu nabiť elektromobil za podstatne kratší čas (už za jednu hodinu).  

 

 

Zdroj: TeslaClub.sk

 

 

Máte elektromobil a chýba vám nabíjací kábel
alebo chcete domácu nabíjaciu stanicu?

 

 

 

 

Skôr ako sa rozhodnete nabiť svoj elektromobil na verejnej, nabíjacej stanici skontrolujte si, aký typ konektora potrebujete, a či sa na danej stanici nachádza. V Európe boli totiž donedávna rozšírené 2 typy koncoviek pre elektronabíjačky: Typ 1 - CHAdeMO a Typ 2 - Mennekes. Len prednedávnom došlo k štandardizovaniu koncoviek v Európe a zásuvka Typ 2 - Mennekes sa stala európskym štandardom. Postupne sa bude zavádzať na všetky nabíjacie stanice, no kým sa tak udeje, vždy si pred plánovaným nabitím skontrolujte, či sa nabíjacej stanici nachádza konektor, ktorý potrebujete na nabitie. Vyhnete sa tak, prípadným komplikáciam. Koncovku si viete pohodlne skontrolovať aj cez našu online mapu nabíjacích staníc

 

 

 

 

Klasická elektrická zásuvka

 

Elektromobil môžete nabiť aj cez klasickú 230 V zásuvku, ktorá je istená 16A ističom. Umožňuje to zabudovaná nabíjačka v elektromobile. Nabíjačka premieňa striedavý, elektrický prúd zo zásuvky na jednosmerný, a ten potom pošle do batérie. Stačí len spojiť zásuvku a elektromobil špeciálnym nabíjacím káblom. Nabíjanie môže trvať aj 12 hodín, preto sa používa ako núdzové riešenie, prípadne môžete takýmto spôsobom nabiť elektromobil počas noci. Alternatívou, je nainštalovať si do domu trojfázovú zásuvku (400V-16A-11kW / 400V-32A-22kW), ktorá vám skráti nabíjanie na 6/3 hodiny.

 

 

 

 

Nabíjacie stanice

 

Nabíjacie stanice sa líšia typom prúdu a výkonom.  Štandardné rozdelenie je na:

 

  • nabíjacie stanice na striedavý prúd (AC) do 22kW/32A

Fungujú na rovnakom princípe ako dobíjanie z elektrickej zásuvky. Nabíjacia stanica posiela striedavý prúd do nabíjačky v aute, tá ho premení na jednosmerný prúd a ten pošle do batérie. Nabíjanie na týchto nabíjacích staniciach trvá dlho a je drahšie.

 

  • nabíjacie stanice na jednosmerný prúd (DC) nad 22kW/32A

Nabíjajú elektromobil jednosmerným prúdom, ktorý ide rovno do batérie. Patria sem supernabíjačky Tesla, Supercharger a rýchlo nabíjačky CHAdeMO, Combo - CCS. Výhodou je, že elektromobil dokážu nabiť za podstatne kratší čas. Nabíjanie trvá len niekoľko minút.

 

 

 

 
 

Aké je pokrytie Slovenska, Česka a EÚ nabíjacími stanicami?

 

 
 

 

 

 

 

Wall box

 

Wall box je domáca nabíjacia stanica, ktorá sa skladá zo zásuvky a kábla. Na trhu je viacero výrobcov a niektoré automobilky vyrábajú WallBoxy aj pod vlastnou značkou. Wall boxi sa líšia výkonom, dizajnom a typom zásuvky. Dajú sa kúpiť aj samostatne bez kábla a ich cena sa pohybuje od 500 do 1500 eur.

 

 

 

 


 

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?