Všetko o elektrických autách
All4car

Nabíjacie káble pre elektromobily netreba podceňovať

 

Automobilový priemysel už nie je založený len na predaji automobilov. Príslušenstvo začína zohrávať dôležitú úlohu a jeho kvalitu netreba podceňovať. Pri klasických automobiloch sme doteraz riešili základné príslušenstvo ako pneumatiky, disky, auto záhradku, ťažné zariadenie a iné. Po príchode elektromobilov a Plug-in hybridov pribudla nová dôležitá vec a tou je nabíjací kábel.

 

 

Od čoho závisí rýchlosť nabíjania?

  • technológia nabíjania v samotnom vozidle
  • konštrukcia riadiacej jednotky, ktorá riadi nabíjanie
  • nabíjanie striedavým alebo jednosmerným prúdom
  • typ koncovky pre nabíjací kábel
  • druh kábla
  • elektronika
  • nabíjačka
  • hlavný prívod k nabíjačke a istič

 

Na základe týchto informácií vám vie predajca poradiť správny druh nabíjacieho kábla. Ten vám potom zabezpečí rýchlejšie nabitie vášho vozidla. Je potrebné však dať pozor na jednu základnú vec, a tou je, či má automobil zariadenie, ktoré podporuje rýchlonabíjanie. Ak vozidlo nedisponuje takouto možnosťou, žiaden kábel na trhu nedopomôže k tomu, aby sa vozidlo rýchlejšie nabilo. A funguje to aj opačne - ak má automobil takúto možnosť a nedisponujete výkonným káblom, nabíjačkou, prípadne silným prívodom elektrickej energie, určito ho rýchlejšie a silnejšie nenabijete.

 

 

Ako sa správne rozhodnúť?

Automobilky štandardne dávajú k vozidlám nabíjacie káble, tie však málokedy ponúkajú maximálny výkon, skôr majú slabšie dimenzie a výkon. Treba hľadať cestu, ako zefektívniť nabíjanie, a to správnou dimenziou kábla. Pri rozhodovaní je dobré myslieť aj na budúcnosť. Teraz máte takýto automobil a o rok môžete mať iný. Existujú aj také možnosti, že kábel viete využiť perspektívne aj pri inom druhu vozidla, a tak vám investícia prinesie ovocie na dlhší čas. Samozrejme, dôležitý je aj samotný druh koncovky pre nabíjací kábel vo vozidle, či je jednofázová alebo trojfázová.

Pri trojfázovej môže byť nabíjanie trikrát tak silné, ako pri jednej fáze. Pri nabíjaní rozlišujeme, či je nabíjanie jednosmerné, alebo striedavé. Pokiaľ je vo vozidle jednosmerné nabíjanie, ide zväčša o rýchlonabíjanie. Pri ňom sa používajú špeciálne koncovky a káble. Automobily s rýchlonabíjaním majú prevažne dve zásuvky na nabíjanie. Jedna je určená na rýchlonabíjanie a druhá na klasické nabíjanie.

 

 

Aký je rozdiel v rýchlonabíjaní a klasickom nabíjaní?

Rýchlonabíjanie vo vozidle má inú dimenziu, preto má extra zásuvku. Pre zopakovanie existuje teda jednosmerné a striedavé nabíjanie. Striedavé sa ešte delí na jednofázové a trojfázové. Dôležitá je dimenzia a jej účinnosť pri nabíjaní. K základnej výbave automobilov patria prevažne káble, ktoré nevyužijú maximálnu dimenziu, a preto sa čas nabitia vie predĺžiť. V našom servise pre elektromobily, sa špecializujeme aj na predaj nabíjacích káblov a nabíjačiek. Dokonca, ponúkame aj samotné rýchlonabíjanie a klasické nabíjanie vozidla na nabíjacej stanici. Automobil si tak môžete nabiť pomocou vlastného kábla alebo vám poradíme a zapožičiame výkonnejšiu alternatívu a po odskúšaní si ju môžete aj zakúpiť. Rozdiel pri obyčajnom nabíjaní je v tom, že klasická nabíjačka nekončí káblom, ale má zásuvku. Tam poznáme koncovky prvého, druhého a tretie typu. Väčšina nabíjačiek disponuje len prvým a druhým typom, pre tretí typ existuje redukcia, cez ktorú potom dokážete dobiť vozidlo. V redukciách je taktiež rozdiel, ktorý vám radi vysvetlíme a poradíme, ktorú redukciu si zakúpiť pre váš typ vozidla.

 

 

Štandardná výbava automobilov nie je vždy to pravé orechové. Ak máte možnosť porovnať si rozdiel v nabíjaní na rôznych staniciach alebo u predajcov, urobte to. Odskúšate si viaceré alternatívy, ktoré trh ponúka a možno prídete na to, ako ušetriť čas pri samotnom nabíjaní automobilu.

 

 

U nás vám poradíme, ktorý kábel, wallbox a redukcia sú tie správne pre vaše vozidlo

Zavolajte +421 42 46 92 271

 

 

 

Nabíjačky na elektromobil

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?