Všetko o elektrických autách
All4car

Servis elektromobilov

 

V súčasnej dobe po svete jazda milióny elektromobilov. Každým dňom pribúdajú ďalší spokojní majitelia vozidiel s alternatívnym pohonom. Nielenže sú tieto vozidlá modernou a ekologickou alternatívou dopravy, ale zároveň majú nízke prevádzkové a údržbové náklady a pýšia sa výrazne nižšou poruchovosť. Podľa viacerých testov je ich používanie až desaťnásobne ekonomickejšie oproti vozidlám spaľujúcim fosílne palivá. Vychádza sa z porovnávania ceny paliva, servisu a náhradných dielov. Prieskumy tiež ukazujú, že  približné servisné náklady u elektromobilov pohybujú v rozmedzí od 270 do 330 € v priebehu 10 rokov.

 

 

Údržba elektromobilu

Ak ste si už kúpili elektromobil, určite budete časom riešiť jeho bežnú údržbu, servis a vo výnimočných prípadoch opravu pri poruche alebo havárii. Špeciálnu starostlivosť poskytne vášmu elektromobilu práve naša autoklinika.

 

 

Prečo elektromobily vyžadujú menej náročný servis

Elektromobily v porovnaní s autami so spaľovaním motorom vyžadujú polovičnú údržbu. Sú totiž jednoduchšie a obsahujú menej pohyblivých súčiastok, pri ktorých by dochádzalo k poškodeniu alebo opotrebovaniu. Tým pádom treba rátať aj minimálnym počtom náhradných dielov a nákladov na ich kúpu. Bonusom sú aj znížené poistné náklady, nakoľko pre elektrické autá platí variant pre vozidlá s obsahom do 1000 cm3 a teda nižšia sadzba povinného zmluvného poistenia.

 

 

Ušetrenie oproti bežným spaľovacím motorom

Elektromobily sú poháňané elektromotormi a vo všeobecnosti platí, že elektromotor je efektívnejší ako klasický spaľovací motor. Vyznačuje sa nižšou poruchovosťou a teda výrazne vyššou životnosťou. Prečo je tomu tak? Je to jednoduché. Elektromotory sú na rozdiel od tých spaľovacích vystavované nižšiemu treniu, tlaku a teplotám. Pri elektromotoroch sa tiež vyhnete pravidelným kontrolám a výmenám spotrebných komponentov, teda olejov, filtrov, alebo sviečok. Tieto súčiastky by ste totiž vo svojich elektrických autách hľadali zbytočne. Nebude vás zaťažovať ani výfukový systém a teda meranie emisií sa pre vás stane minulosťou. Vyššou životnosťou sa vyznačuje aj brzdový systém a brzdová kvapalina. Brzdy elektromobilov sú vďaka rekuperácii oveľa menej namáhané, tým pádom sa menej opotrebujú brzdové doštičky a kotúče. Väčšina výkonu bŕzd je spätne menená na energiu, ktorá prechádza do batérií, čo zároveň zvyšuje nielen dojazd elektromobilu, ale aj jeho celkovú efektivitu.

 

 

Bezpečnosť elektromobilov

Elektromobily sú bezpečné, čo vychádza aj z ich konštrukcie. Táto vlastnosť zároveň znižuje náklady na servis a opravy. V prednej časti kapoty absentuje veľký a ťažký motor a to výrazne zväčšuje deformačnú zónu pri čelnej zrážke. Hmotnosť batérie, ktorá je umiestnená do podlahy výrazne znižuje ťažisko vozidla a to vplýva na jeho stabilitu. Váš elektromobil má menšiu tendenciu sa prevrátiť či už pri náraze alebo prudkých manévroch.

 

 

Bežný servis elektromobilu

Aj váš ekologický miláčik potrebuje základnú údržbu a pravidelnú technickú kontrolu. Bežný servis vášho elektromobilu zahŕňa predovšetkým kontrolu a prezúvanie pneumatík, geometriu kolies, kontrolu brzdového systému, kontrolu rozvodov alebo doplnenie vody do ostrekovačov. Niektorí výrobcovia odporúčajú aj výmenu chladiacej kvapaliny a to raz za cca 4 roky alebo keď najazdíte 80.000 kilometrov. Tým, že je vozidlo elektrické, špeciálne sa treba venovať elektrike a rozvodom, pretože ich navlhnutie môže spôsobiť značné problémy až nefunkčnosť vozidla. Nezabúdajte kontrolovať batériu a to pravidelne.

 

 

Ak nemáte istotu, či vášmu elektromobilu poskytujete správnu údržbu, neváhajte nás kontaktovať, radi vám poradíme a postaráme sa o vaše vozidlo.

 

 Servis a údržba elektromobilov

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?