Všetko o elektrických autách
All4car

Zelené ŠPZ pre elektromobily klopú na dvere

 

Elektromobil od vozidla so spaľovacím motorom odlíši farba ŠPZ.

 

 

Akčný plán na rozvoj elektromobility v SR má 15 opatrení, medzi ktorými nájdeme aj bod venujúci sa farbe ŠPZ-tky pre elektrické vozidlá. Plán nemá za cieľ len dotovať kúpu elektrického vozidla, ale aj podporiť rozvoj elektromobility v krajine, napríklad formou výhod pre majiteľov elektrických vozidiel či rozvojom výroby batérií do týchto áut.

 

 

„Iné“ bude zelené

Elektromobily a plug-in hybridy by mali dostať špeciálne štátne poznávacie značky (ŠPZ) v zelenej farbe. Ak sa neudeje nejaká výrazná zmena alebo nenastane problém, návrh nadobudne účinnosť už na konci roka 2019. Odlíšenie týchto vozidiel by malo byť prvým krokom k výhodám, ktoré by majitelia mohli získať.

 

Prvou výhodou je vstup do nízkoemisných zón. Tie však na Slovensku nemáme, hoci si ich samosprávy zo zákona vybudovať môžu. Viac sa nízkoemisných zónam venujeme v tomto článku. Netreba ale skláňať hlavu dolu, nízkoemisné zóny zvažujú viaceré mestá, no dotiahnuť sen do štádia realizovateľnosti nie je jednoduché.

 

Parkovanie pre elektromobily či hybridy by mohlo byť v niektorých prípadoch zadarmo, prípadne výrazne lacnejšie. Podmienky si určí samospráva, zelená značka však pomôže v rýchlom odlíšení či auto parkuje správne, alebo nie. V niektorých mestách, napríklad v Trenčíne, je poplatok za parkovanie pre čisto elektrické vozidlá výrazne znížený. Odporúčame prečítať si tento článok tu.

 

V súvislosti s výhodami sa hovorilo aj o vpustení áut do vyhradených pruhov, na Slovensku však niečo podobné ešte nefunguje. Dokonca je polemické, či s nárastom elektrických áut na cestách bude táto výhoda aj praktickou, pretože zápchy sa v konečnom dôsledku budú tvoriť aj tam.

 

 

A čo naši susedia?

V Česku už majitelia elektrických vozidiel a hybridov môžu o zelené značky požiadať. Značka začína písmenami „EL“ podobne, ako v Nórsku. Normovanie na emisie CO2 je do hodnoty 50 g/km. Značku teda pravdepodobne dostanú len plug-in hybridy, aj to nie všetky. Plán podpory elektromobility v Čechách ráta s tým, že autá so zelenými značkami budú využívať zadarmo diaľnice alebo nebudú musieť platiť cestnú daň. V niektorých mestských častiach Prahy je už parkovanie pre tieto autá bezplatné.

 

 

Všetko je vo hviezdach

O výhodách sa veľa hovorí, motorista však v praxi nevidí všetko tak pekne, ako to znie na papieri. V Čechách je napredovanie rýchlejšie a výhody možno spoznať priamo v teréne, u nás si treba ešte počkať na schválenie zelených značiek a výhody spoznáme časom. Mimochodom, v Česku výmena značky povinná nie je, a jej vydanie je bezplatné. Či toto bude platiť aj u nás zatiaľ známe nie je.

 

Zdroj foto v článku: www.mhsr.sk

 

 

 

Ďalšie výhody elektromobilov

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?