Všetko o elektrických autách
All4car

V Trenčíne podporujú elektromobilitu naozaj výrazne

 

Mesto používa v rámci samosprávy 4 elektrické vozidlá a zlacnilo ročné parkovanie karty pre elektromobily.

 

 

Trenčín podporuje elektromobilitu naozaj naplno. Elektrické autá nájdete aj v miestnej samospráve, parkovanie pre elektromobily je lacnejšie.

 

 

 

 

Začalo to autami

Trenčiansky samosprávny kraj si už v roku 2017 zaobstaral nákup štyroch elektromobilov Nissan Leaf. Od elektromobilov si sľuboval najmä zníženie nákladov za pohonné hmoty a tiež zníženie emisií CO2. Vozidlá si vzal na 4-ročný operatívny lízing.

 

TSK vypočítal jednu zaujímavosť, ktorá v kontexte s ekológiou znie skutočne pútavo. Vďaka novým elektromobilom vyprodukujú župné vozidlá medziročne o 15,6 tony emisií CO2 menej. Pričom sa toto číslo považuje za ekvivalent „práce“ 1 733 stromov za rok.

 

Autá si kraj nabíja na domácich nabíjačkách, wallboxoch, ktoré nabijú vozidlo do cca 5 hodín. Reálny dojazd vozidla sa u nich pohybuje na čísle 200 km, čo im v rámci pracovnej náplne postačuje.

 

Verejnosť má teda možnosť vidieť, že elektromobil nájde skvelé využitie aj v rámci úradu, a preto nie je dôvod báť sa používať ho v akejkoľvek inej firme či spoločnosti.

 

 

Elektromobil dostala aj škola

Tento rok sa TSK rozhodlo zakúpiť elektromobil aj pre strednú školu. Stredná športová škola v Trenčíne tak môže naplno využívať Nissan Leaf 40kWh Acenta. Auto bude slúžiť potrebám cyklistickému tímu a tiež ho využijú ako sprievodné bezpečnostné vozidlo na pretekoch. Župa teda obstarala už piaty elektromobil, čo je naozaj pozitívnym krokom vpred.

 

 

Parkovanie je lacnejšie

Zvýhodnené parkovanie pre elektromobily neostalo v Trenčíne len v štádiu rečí a príprav, deje sa reálne aj v praxi. Hybridno-elektrické autá majú 10 % zľavu z ceny parkovacej karty, čisto elektrické vozidlá majú zľavu až vo výške 50 %.

 

Pri ročnej rezidentskej parkovacej karte typu „Pásmo“ tak elektromobily platia namiesto 20 € za prvú kartu na byt/rok len 10 €. Pri karte typu „Dlhodobé“ sa cena z 30 € zníži na sumu 15 € za rok. Tento krok je naozaj výrazným v podpore elektromobility v meste a mohli by sa ním inšpirovať aj ďalšie samosprávy na Slovensku.

 

 

Ročné rezidentské karty (zvyšné ceny a typy kariet nájdete na stránke Parkovanie Trenčín).

 

TYP KARTY

1. KARTA NA BYT NA ROK

PÁSMO 20 €
PÁSMO a DLHODOBÉ 50 €
PÁSMO a MESTO okrem A, B 80 €
DLHODOBÉ 30 €
MESTO okrem A, B 80 €
NÁVŠTEVA PÁSMA 3 €/2 dni

 

 

Zdroj foto v článku:​TSK

 

 

 

TSK zakúpi ďalší elektromobil

 

 

 

Nová nabíjacia stanica v Trenčíne

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?