Všetko o elektrických autách
All4car

Výroba elektromobilov na Slovensku bude zrejme stúpať

 

Automobilové závody známych značiek vyrábajú elektromobily aj u nás, na Slovensku.

 

 

Očakáva sa, že výroba elektromobilov medzi rokmi 2019 a 2021 stúpne až 6-násobne, čo by v realite predstavovalo skoro 4 milióny nových vozidiel na trhu. Dnes je dostupných približne 60 modelov elektromobilov a plug-in hybridov, no ďalší rok by počet modelov mal dosiahnuť číslo 176. Aj naše Slovensko je zapojené do výroby nových elektrických vozidiel. Do roku 2025 by sme sa mohli stať dokonca krajinou, ktorá vyrobí najviac elektromobilov vzhľadom k počtu svojich obyvateľov. Ktoré závody vyrábajú elektromobily na Slovensku?

 

 

Trnava

Automobilka Groupe PSA Slovakia z Trnavy vyrába plne elektrický automobil Peugeot e-208. Okrem Slovenska vyrába tento závod elektromobily ešte vo Francúzsku a v Španielsku. Ak sa koncern rozhodne pre výrobu ďalšieho modelu v Trnave, je možné, že vláda nájde aj podporné nástroje pre udržanie výroby a jej konkurencie schopnosť. Obľúbený model Peugeot 208 je teda dostupný vo verzii elektrickej, benzínovej aj dieselovej. Trnavská automobilka si elektrickým e-208 zapísala celkovo piaty vyrobený model auta na Slovensku. Prvú generáciu modelu Peugeot 208 vyrobila spoločnosť v septembri 2019 poslednýkrát. Výroba obľúbeného modelu bola ukončená a nahradená výrobou nových modelov 208, medzi ktoré patrí aj spomínaný elektromobil. Pre zaujímavosť, posledné vozidlo prvej generácie 208 bolo vyrobené na objednávku do Švajčiarska.

 

 

Bratislava

Závod Volkswagen Slovakia vyrába viaceré značky áut. Volkswagen e-up! je na Slovensku vyrobený elektromobil, ktorý patrí k najúspornejším elektromobilom svojho druhu. Sľubuje dojazd až 160 kilometrov. Šuškalo sa aj o tom, že závod by mal na Slovensku pod značkou Volkswagen vyrábať ďalší elektromobil, no informácie boli označené za nepravdivé. Plánovaný model sa mal vraj na Slovensku vyrábať preto, že v Nemecku by jeho výroba vzhľadom ku konečnej cene vozidla a k platom zamestnancov nebola výnosná. Ako všetko dopadne a či boli informácie naozaj len šumom uvidíme časom.

 

 

 

 

Prvý elektromobil českej značky Škoda Citigoe iV by mal vyrábať tiež závod Volkswagen Slovakia v Bratislave. Škoda definuje Citigoe iV ako lokálne, bezemisné auto so športovým duchom. Elektromobil je postavený na spoločnej platforme ako Volkswagen e-up!, parametre však budú vynovené a vylepšené.

 

 

Slovenské hospodárstvo je závislé od automobilového priemyslu a doplnkov, ktoré sa preň vyrábajú. Nenaskočiť na trend výroby elektromobilov by nemuselo mať dobré následky na budúcnosť terajších automobiliek u nás. Uvidíme, ako sa ďalšie automobilky na Slovensku postavia k výrobe elektromobilov v našich závodoch. Jaguar Land Rover v Nitre zatiaľ oficiálne nevyhlásil, že by mal záujem vyrábať elektromobily vo svojich slovenských závodoch. Čo však nie je dnes, môže byť o mesiac, či o rok. Kia v Žiline by vraj mala do výrobného plánu zaradiť najskôr plug-in hybrid Kia Ceed. Budeme sa tešiť, ak to vyjde!

 

 

 

Na Slovensku sa budú vyrábať aj batérie

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?