Všetko o elektrických autách
All4car

Slovensko podporí výrobu aj výskum batérií do elektromobilov

 

Vznikne u nás nový výrobný závod aj Centrum inovácií.

 

 

Slovensko je v oblasti automobilového priemyslu významným hráčom. A keďže automobilový priemysel začal smerovať viac k elektromobilite, je potrebné na tieto trendy reagovať. Dôvody sú dva – v Európe stúpne dopyt po batériách, takže je to podnikateľská príležitosť, ktorú treba využiť. Druhým dôvodom bude dopyt našich automobiliek po batériách, pretože aj oni budú musieť časom zmeniť smerovanie a do výroby zaradiť viac elektromobilov alebo hybridov.

 

Aby sme sa v batériách ľudovo povedané pohli ďalej, bolo potrebné vytvoriť alianciu, ktorá by všetky problémy a požiadavky ohľadom batérií riešila.

 

 

 

 

Slovenská batériová aliancia vznikla v lete 2019. Ide o záujmové združenie právnických osôb, ktoré tvoria spoločnosti InoBat, GreenWay Infrastructure, MSM Holding, Slovnaft, Matador Holding, IPM, A.En. Slovensko, Centrum pre využitie pokročilých materiálov SAV a Technická univerzita v Košiciach. Cieľom tohto združenia je rozvoj priemyslu, ktorý bude batérie nielen vyrábať, ale aj vyvíjať. Aliancia bude spájať technikov, odborníkov, výskumníkov, ale aj investorov a súkromný sektor.

 

 

Táto aliancia je dnes súčasťou Európskej batériovej aliancie, ktorú tvoria okrem nás ešte Nemecko, Francúzsko, Poľsko, Taliansko, Fínsko, Belgicko, Švédsko a Španielsko. Všetky krajiny sa snažia spolu vytvoriť plán, ktorý by Európe v budúcnosti zabezpečil sebestačnosť v oblasti batérií do elektromobilov. Vraj by na to malo stačiť 20 nových tovární, pričom jedna bude postavená aj na Slovensku.

 

 

Slovenské batérie už v roku 2021

Slovenská firma InoBat a americká spoločnosť Wildcat Discovery Technologies postavia na Slovensku závod na výrobu a vývoj batérií. Presne tak, batérie nebudeme len produkovať, ale budeme aj zlepšovať. Celková investícia by sa mala vyšplhať až do výšky 100 miliónov eur. Haly by mali začať stavať v prvej polovici roka 2020, prvé batérie by mohli byť vyrobené už koncom roka 2021. Cieľom je vyrobiť ročne 150 000 batérií, no začne sa najprv s číslom 1 500 batérií. Kde bude závod umiestnený nie je presne známe, hovorí sa o západnom Slovensku, ale tejto informácii ešte nemožno úplne veriť.

 

 

 

 

Na Slovensku bude batérie vyrábať aj PSA

V našich článkoch sme už pred časom spomínali, že výrobe batérií sa bude venovať aj trnavský závod automobilového koncernu PSA. Batérie budú putovať do koncernových značiek Peugeot, Citroen, Opel, DS. Vyrábať sa budú celé batérie, batériové články bude naďalej PSA dovážať, pravdepodobne z Ázie.

 

 

Lučenec sa zameria na nákladné autá

V Lučenci by malo vyrásť Centrum rozvoja inovácií. Sídliť bude v bývalej budove Národnej banky Slovenska, a zameria sa na podporu inovácií a startupov. Súčasťou bude i Centrum pre výskum a vývoj batérií pre nákladné automobily, ktoré sa bude sústrediť na batériové technológie pre nákladné vozidlá. Výskum by sa z elementárneho mal posúvať smerom k aplikovanému a výsledkom práce by mal byť aj predaj prvých batérií práve z dielne tohto centra. Pracovať sa bude na batériách založených na technológii kov-vzduch, ktoré by mali byť nástupcom bežných, lítiových batérií. Keďže prinášajú väčšiu hustotu, ich použitie v nákladnej doprave by malo byť efektívne. Celý proces sleduje aj ďalší cieľ – odvrátiť odchod talentov a šikovných mladých ľudí, ktorí z okresu odchádzajú za prácou do iných miest, či úplne mimo Slovenska.

 

 

Slovensko teda v oblasti batérií naštartovalo dobre, ostáva len dúfať, že všetky plánované projekty budú dokončené, úspešne spustené a prinesú našej krajine pozitíva.

 

 

 

Poznáte výhody elektromobilu?

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?