Všetko o elektrických autách
All4car

Batérie do elektromobilov zo Slovenska

 

Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia bude vyrábať aj batérie do elektromobilov.

 

 

Trnavská automobilka začala s výrobou elektromobilov tento rok, už v marci vyšiel z ich dielne Peugeot e-208. Vozidlá sa vyrábajú zatiaľ len pre testovanie, v závere roku 2019 a začiatkom roka 2020 budú putovať aj ku zákazníkom. Presné počty vyrobených vozidiel známe nie sú, no na slovenský trh sa dostanú.

 

 

Aj batérie

Keďže dopyt po elektromobiloch a hybridoch rastie, začne automobilka aj s montážou batérií pre svoje hybridy a elektromobily. Trnava by mala byť prvým závodom, ktorý bude batérie montovať, pridať by sa mal aj závod v španielskom Vigu. Momentálne batérie nakupuje a dováža od kórejskej spoločnosti LG a taktiež od čínskeho CATL. Pri výrobe batérií bude však PSA stále odkázaná na dodávky zo zahraničia alebo na produkčné kapacity tretích strán. Každopádne sa na Slovensku rozbehne ďalšia aktivita v oblasti elektromobility, ktorá nielen posilní trh, ale aj povedomie Slovákov a verejnosti o tomto type dopravy.

 

 

Podpora pre výrobcov batérií

Slovenská vláda chce do krajiny prilákať viac výrobcov batériových článkov, ale zároveň uvažuje aj nad spustením vlastnej výroby batérií. Na podporu založila Slovenskú batériovú alianciu, ktorá vznikla v júni tohto roku. Toto záujmové združenie právnických osôb tvoria spoločnosti InoBat, GreenWay Infrastructure, MSM Holding, Slovnaft, Matador Holding, IPM, A.En. Slovensko, ako aj Centrum pre využitie pokročilých materiálov SAV a Technická univerzita v Košiciach.

 

Cieľom spoločnosti je rozvoj v oblasti výroby a recyklácie batérií do elektromobilov a hybridov, ktorý zahŕňa aj výskum a spoluprácu s externými firmami či s univerzitami.

 

Slovenská republika je silne závislá od automobilového priemyslu. Pokiaľ trend vzrastu počtu elektrických vozidiel na cestách bude pokračovať, treba príležitosť, ktorá sa na trhu objaví, využiť. Výroba batériových článkov by mohla byť na Slovensku konkurencieschopnou, pretože automobilky sú dnes odkázané na výrobu batérií zahraničnými spoločnosťami v Južnej Kórei, Číne alebo v Japonsku.

 

 

Zdroj foto v článku:​ Groupe PSA Slovakia

 

 

 

Ako môžete elektromobil nabiť?

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?