Všetko o elektrických autách
All4car

Svet bez spaľovacieho motora. Je to možné?

 

 

Budúcnosť dopravy je v elektrine, ale budeme jej mať dostatok?

 

 

Cieľom väčšiny krajín je znižovanie uhlíkových emisií, za čo by bola naša planéta určite vďačná. Žiaľ, nie je to také jednoduché. V prípade, že prevažná časť vodičov prejde zo spaľovacích motorov na elektromobily, nie je úplne jasné, či budeme mať dosť elektriny na ich nabíjanie. 

 

 

Odkiaľ vezmeme toľko elektriny?

Predpokladá sa, že elektrinu si každý vyrobí sám. Ľudia už s tým aj začali. Na strechách rodinných domov či firiem môžeme vidieť solárne panely. Solárnou alebo veternou energiou dokáže človek vyprodukovať svoju vlastnú energiu, s ktorou bude hospodáriť. V prípade, že domácnostiam či podnikom nebude stačiť vlastná energia, budú si môcť požiadať o ďalšiu energiu zo záložného zdroja. Takže energia, ktorú teraz používame bežne, bude v budúcnosti slúžiť ako záložný zdroj v prípade, že niekto nebude mať dostatok vlastnej energie.

 

 

Táto predstava je zaujímavá a ľudstvo sa možno raz dopracuje k tomu, že si bude každý človek vytvárať vlastnú elektrickú energiu. Európske krajiny si prechod automobilového priemyslu na elektrinu naplánovali už v blízkej budúcnosti. Ostáva nám len vyčkať, či tento proces bude reálny a nebudú ho stretávať len samé problémy.

 

 

Súčasnosť na Slovensku

Snaha odborníkov je veľmi zaujímavá, ale stále tu je fakt, že krajiny nebudú schopné tak jednoducho prejsť na režim tvorby vlastnej domácej elektriny. Ak by malo Slovensko takúto ambíciu a všetky osobné autá by namiesto benzínu či nafty poháňala elektrina, potrebovalo by približne o 23 % elektrickej energie viac ako využíva teraz. Podrobne sme si to rozpísali v tomto článku.

 

 

 

 

Martina Repíková z centra pre hospodárske otázky pôsobiaceho pod Ministerstvom hospodárstva SR sa vyjadrila:

 

„Ak by všetky súčasné osobné vozidlá (2 321 608 vozidiel registrovaných koncom roka 2018) jazdili v súčasnosti iba na elektrickú energiu, pričom by najazdili ročne približne 20-tisíc kilometrov a všetky mali efektívnu priemernú spotrebu približne 15 kWh/100 km, tak by spotrebovali na svoj pohon 25 petajoulov (7 TWh) elektrickej energie.“

 

Zdroj: Aktuality.sk

 

 

Snaha ľudí kráčať ekologickou cestou je už samozrejmosťou, ale stále je sprevádzaná problémami. Tento proces nie je jednoduchý, ale veríme, že nakoniec dospeje každá krajina do cieľa a dosiahneme ekologickejší život.  Vo vzduchu je už len otázka, či sú elektrické autá skutočne také ekologické? A čo na to povie naftový a benzínový priemysel?

 

 

Stane sa materiál grafén budúcnosťou elektrických automobilov?

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?