Všetko o elektrických autách
All4car

Skončia automobilky s výrobou spaľovacích motorov?

 

Prísne emisné normy ovplyvnia výrobu dieselových vozidiel.

 

 

Značka Mercedes-Benz oznámila, že neplánuje vyrábať ani vyvíjať ďalšie generácie spaľovacích motorov. Kapitál, čas a snahu chce investovať do elektrických vozidiel. Spaľovacie motory v terajších generáciách automobilov budú zrejme posledné uvedené na trh. Mercedes-Benz bude viac zaujímať elektromobilita, výroba batérií a elektrické pohony áut. Automobilka chce elektrifikovať celé svoje portfólio, čiže viac ako 130 variant vozidiel. Nejedná sa len o čisté elektromobily, ale aj o hybridy. Síce s vývojom spaľovacích motorov končí, nenaznačila však, že navždy. Nevylučuje návrat, len sa chce zrejme prispôsobiť emisným normám, ktoré svet dieselov čakajú a ľakajú.

 

 

 

 

Volkswagen dá dieselom definitívnu stopku

Volkswagen sa vyjadril, že jeho ľudia pracujú na poslednej generácii dieselových vozidiel. Na trh prídu do roku 2026 a zároveň sa nimi ukončí vývoj benzínových a naftových vozidiel. Postupne pôjde dolu aj výroba a je možné, že do roku 2040 sa predaj spaľovacích motorov tejto značky zastaví úplne.

 

 

Volvo bez spaľovacích motorov

Volvo už tiež avizovalo odhodlanie vyrábať automobily bez použitia tradičných spaľovacích motorov. Jeho nové modely uvedené na trh od roku 2019 budú v ponuke len ako polo-hybridné zážihové, plug-in hybridy alebo elektromobily.

 

Porsche sa tiež pridalo k taktike buď benzín, hybrid, alebo nič. Nové vozidlá so vznetovým motorom prestane vyrábať. Nové Hondy prichádzajú iba s benzínom, dieselové verzie spoločnosť neplánuje. Kombináciám benzínu a elektriky ostane verný aj Lexus, Suzuki sa pridá. Obľúbená Vitara prešla faceliftom a v predaji bude ponúkaná bez dieselového motora.

 

 

 

 

Naozaj naftové vozidlá skončia?

Predaj naftových áut v Európe ročne klesá. Za úpadkom dieselov môžu v svetových metropolách bezemisné zóny a značné obmedzenia pre staršie dieselové vozidlá. V Nemecku nastala pomerne zvláštna situácia, mestá zatvárajú pred dieselmi brány, ale predaj vozidiel s týmto motorom tam paradoxne stúpol. Dôvodom sú rekordne vysoké zľavy, ktoré by mali ľudí presvedčiť o tom, že dieselové auto sa predsa len kúpiť oplatí. Podľa expertov sa celá situácia upokojí a zmení až vtedy, keď prídu na trh nové elektrifikované benzínové autá a automobilkám tak klesnú emisie CO2.

 

 

Prísne emisné normy čakajú na všetky vozidlá

Prísnejšie emisné normy sú krokom Európskej únie, ktorá chce takto znížiť produkciu emisií CO2 z automobilov a dodávok. Vozidlá budú musieť splniť normu Euro 6d-temp EVAP ISC. Norma bude skúmať emisie z odparovania paliva pri vypnutom motore a v rámci skúšky ISC sa budú autá testovať až do najazdenia stotisíc kilometrov.

 

 

Zmeny pocítia aj „malé“ vozidlá

Znižovanie emisií môže mať vplyv aj na výrobu malých osobných áut. Tie by sa po prispôsobení na nové normy stali cenovo nedostupné hlavne kvôli technológii, ktorú by v sebe museli mať. Preto narastá trend malých elektrických mestských automobilov, ktoré by tie naftové a benzínové mohli nahradiť. Automobilky prerábajú svoje overené modely na elektrické a dá sa predpokladať, že táto tendencia bude pokračovať.

 

 

 

Znečistené ovzdušie dopravou máme i na Slovensku

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?