Všetko o elektrických autách
All4car

Pre elektrickú kolobežku budú platiť iné pravidlá ako pre tú klasickú

 

Elektrická kolobežka bude označovaná ako kolobežka s pomocným motorčekom, čiže ako nemotorové vozidlo.

 

 

V našom článku „Elektrická kolobežka. Patrí na cestu alebo na chodník?“ sme načrtli tému elektrických kolobežiek, ktoré sa stali súčasťou našej premávky. Jediným problémom bolo zaradiť ich správne do zákona. Návrh zákona, ktorý tieto kolobežky rieši, je schválený, a my vám prinášame pravidlá, ktoré si bude musieť elektrický kolobežkár osvojiť. Informácie máme overené riaditeľom odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru, plk. Ing. Ľubošom Rumanovským. Účinnosť zmien bude od 1. decembra 2019.

 

 

Úpravu si vyžiadala situácia

Počet elektrických kolobežiek na cestách vzrástol a bolo potrebné ich usmerniť. Kolobežkári jazdia po chodníkoch, no pomerne vysokou rýchlosťou vzhľadom k chodcom, ktorých treba na chodníku chrániť. Na elektrickú kolobežku sa vzťahujú vybrané odseky o chodcoch a cyklistoch, a § 55a Jazda na samovyvažovacom vozidle Zákona o cestnej premávke. V praxi teda segway a elektrická kolobežka budú mať veľmi rovnaké pravidlá.

 

 

Kolobežka bez pomocného motorčeka a s motorčekom

Chodcom je v premávke ten, kto jazdí na klasickej kolobežke, čiže na kolobežke bez pomocného motorčeka. Ak jazdíme na kolobežke s pomocným motorčekom, čiže na elektrickej kolobežke, sme považovaní za vodiča nemotorového vozidla (aj bicykel sa chápe ako nemotorové vozidlo).

 

 

 

 

Limit pre alkohol

Vodič elektrickej kolobežky nesmie viesť kolobežku pod vplyvom alkoholu s výnimkou jazdy v obci a na cestičke pre cyklistov. Množstvo alkoholu v organizme nesmie presiahnuť hodnotu 0,24 miligramu etanolu na liter vydýchnutého vzduchu pri vyšetrení dychovou skúškou prístrojom alebo 0,5 gramu etanolu na kilogram hmotnosti vyšetrovanej osoby pri lekárskom vyšetrení zo vzorky krvi plynovou chromatografiou. Obec sa chápe ako územie vymedzené značkami Obec a Koniec obce.

 

 

Veková hranica 15 rokov

Na cestičke pre cyklistov, poľnej ceste, lesnej ceste a v obytnej zóne môže na elektrickej kolobežke jazdiť ktokoľvek – vaše deti, aj vaša babička. Na ostatných cestách je však podmienkou osoba vekovo staršia ako 15 rokov. Čiže v obci alebo v meste mimo obytnej zóny deti do 15 rokov na elektrickej kolobežke nemajú čo robiť.

 

 

Jazda po pravej strane

Elektrická kolobežka jazdí po pravej strane chodníka, cestičky pre chodcov alebo priechodu pre chodcov. Chodcov nesmie obmedziť a nesmie prekročiť svojou jazdou ich rýchlosť. Vo vyhradenom jazdnom pruhu pre cyklistov, na cestičke pre cyklistov a na priechode pre cyklistov jazdí tiež po pravej strane s tým, že cyklistov nesmie ohroziť ani obmedziť.

 

 

Jedna kolobežka, jeden vodič

Kolobežky smú jazdiť len jednotlivo za sebou. Počas jazdy je povinné držať sa oboma rukami riadidiel s výnimkou prípadu, keď napríklad dáva kolobežkár rukou znamenie o smere jazdy. Na elektrickej kolobežke sa smie voziť len jeden človek, a nesmie počas jazdy viesť psa ani iné zviera či voziť predmety, ktoré by vedenie kolobežky sťažovali.

 

 

 

 

Bez prilby

Povinnosť vodiča elektrickej kolobežky chrániť si hlavu prilbou a mať počas jazdy za zníženej viditeľnosti umiestnené na sebe reflexné prvky alebo odev bola vypustená. Doteraz napríklad cyklista musel mať mimo obce prilbu. Zmena spočíva v tom, že prilbu pri jazde hocikde musia mať na sebe cyklisti do 15 rokov. Prilbu nemusia mať samovyvažovacie vozidlá (čiže segwaye) ani vodiči elektrickej kolobežky. Keďže ju však v obytnej zóne alebo napríklad na poľnej či lesnej cestičke môžu viesť aj deti, a elektrická kolobežka môže dosiahnuť rýchlosť až 25 kilometrov za hodinu, je na zvážení rodičov, či dieťaťu prilbu dajú, alebo nie. (Ak by ste chceli počuť náš názor, my by sme deťom v tomto prípade prilbu dali určite.)

 

 

Prechod cez cestu

Elektrická kolobežka smie použiť priechod pre chodov aj cyklistov. Nesmie na ňom ohroziť ani cyklistu, ani chodca. Nesmie prekročiť rýchlosť chôdze, zosadnúť teda nie je potrebné, ale výrazne spomaliť na rýchlosť chôdze a dať sa na pravú stranu áno. Samozrejme, aj tu platí, že cez cestu sa prechádza s ohľadom na idúce autá, vtedy, keď sme si overili, že nám pri prechode nehrozí nebezpečenstvo. Mimo priechodu prechádza kolobežkár cez vozovku kolmo na jej os.

 

 

 

Ako si vybrať elektrickú kolobežku?

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?