Všetko o elektrických autách
All4car

Ako si vybrať elektrickú kolobežku?

 

Ak máte záujem o kúpu elektrickej kolobežky, je určite na mieste zohľadniť viaceré dôležité kritériá. Okrem dizajnu totiž záleží na ďalších podstatných faktoroch. Nasledujúce body vám uľahčia výber kolobežky s elektrickým motorom, aby ste si zaobstarali model ideálny pre vaše potreby.

 

 

Použitie elektrokolobežiek

V prvom rade je potrebné ujasniť si, na aký účel budete kolobežku na elektrický pohon využívať. Ak ju máte v pláne využiť občas, bude vám stačiť vybrať si z lacnejšej cenovej kategórie. Ak ale vyhľadávate spoľahlivosť na pravidelné cestovanie, prípadne na šport, určite zvoľte kvalitnejší model, s väčším výkonom a kapacitou batérie. Samozrejme úmerne s kvalitou stúpne aj cena. Mestské kolobežky by mali mať úzke riadidlá, malé až stredne veľké kolesá a zabudovanú jednu zadnú nášľapnú brzdu. Pre športové alebo turistické účely je potrebné zvoliť si odolnejší materiál, aerodynamickejší tvar a aspoň dve brzdy. Napríklad pri elektrobežkách na turistiku je určite vhodné siahnuť po mohutnejšej konštrukcii a veľkých kolesách, ktoré vám umožnia pohodlnú jazdu aj v náročnom teréne. V neposlednom rade, samozrejme, zohľadnite pre akú vekovú kategóriu idete ekolobežku kupovať.  

 

 

Ako si vybrať správny rám, nosnosť a hmotnosť elektrokolobežky

Nosnosť elektrokolobežky určuje robustnosť jej rámu. Každá ekolobežka dokáže uniesť hmotnosť dospelého človeka, je však pravdou, že niektoré typy sú odolnejšie. Podľa toho, pre koho je kolobežka určená je možné zvoliť nosnosť od 100 do 120 kg. Elektrické kolobežky sú ľahko prenosné, pretože väčšina z nich má skladaciu konštrukciu. Aj napriek minimálnej váhe je potrebné ju zohľadniť a tiež zistiť, ako ľahko je možné ju zložiť a to aj vzhľadom k tomu, ako často ju budete prenášať, prípadne aký máte časový priestor na jej zloženie. Čo sa týka materiálov, bežne máte možnosť vybrať si oceľový rám s hliníkovými riadidlami a vidlicou. Pre bežné použitie táto kombinácia úplne postačuje. Ak chcete využívať ekolobežku na športovejšie jazdenie, určite siahnite po odľahčenom hliníku alebo karbóne.

 

 

Dojazd elektrokolobežiek

Ďalšou prioritou pri výbere kolobežky by mal byť jej dojazd na jedno nabitie. Rozdiely medzi dojazdom, ktorý sa uvádza v kilometroch alebo minútach môžu byť výrazné. Pred kúpou si teda určite porovnajte parametre týkajúce sa dojazdu jednotlivých kolobežiek. Najväčší dojazd je, samozrejme, pri tých najdrahších modeloch s najkvalitnejšími batériami. Dojazd sa ale odráža aj od hmotnosti jazdca, štýlu jazdy a sklonu stúpania. Väčšina modelov má dojazd 30 - 40 km, čo vám úplne stačí na mestské jazdenie.

 

 

Batéria elektrokolobežiek

Maximálny dojazd je závislý od kapacity batérie. Väčšinou sa pohybuje medzi 40 minútami a dokonca až niekoľkými hodinami. Výdrž batérie ale tiež závisí od terénu, spôsobu jazdenia a hmotnosti človeka. Na displeji kolobežky môžete sledovať mieru vybitia batérie priamo za jazdy. Vo všeobecnosti však platí pravidlo, že čím väčšiu má batéria kapacitu, teda čím má viac Ah, tým máte dlhší garantovaný dojazd.  

 

 

Riadenie elektrických kolobežiek

U väčšiny kolobežiek sa stretnete s ovládaním pomocou páčky na riadidlách, ktorými svoju jazdu spomaľujete a zrýchľujete, tzv. „plynová rukoväť“. Počet rýchlosti sa pri jednotlivých modeloch líši, ale princíp fungovania zostáva rovnaký. Výhodu nastavovania rýchlosti oceníte v prípade, keď bude jazdiť na kolobežke vaše dieťa, ktoré by vyššiu rýchlosť nezvládlo. V predaji sú aj modely vybavené tempomatom na nastavenie rýchlosti, aby ju vaša kolobežka mohla počas jazdy udržiavať. Dokonca existujú na trhu aj kolobežky so špeciálnym gyroskopickým systémom, ktorý funguje na princípe prenášania váhy a umožní vám ovládať ju potlačením riadidiel smerom vpred alebo potiahnutím smerom k jazdcovi. Pomocou tohto systému spomalíte plynule a tiež sa vyhnete náhlemu prudkému brzdeniu.

 

 

Brzdný systém pri elektrokolobežkách

Systém brzdenia pri elektrokolobežkách má viacero riešení. Rozdiel medzi nimi je v stavbe, funkčnosti a samozrejme cene. V mnohých prípadoch je v zadnom blatníku umiestnená nášľapná brzda, pomocou ktorej môže „vodič“ kolobežku zastaviť. Nášľapná brzda môže byť doplnená ešte elektrickou brzdou pre plynulosť a komfort zastavenia. Používa sa ale aj klasická zadná brzda či už bubnová alebo kotúčová, ktorú môžete ovládať cez páčku na riadidlách. Ako sme už spomínali, riadiť sa dá kolobežka aj pomocou gyroskopického systému a tu fungujú brzdy na princípe prenášania váhy. Teda pri týchto modeloch zabrzdíte pritiahnutím riadidiel smerom k sebe. Ak elektrickú kolobežku využívate na jazdenie po meste, úplne vám postačí nášľapná brzda. A ak patríte k vyššej váhovej kategórii, siahnite po čeľustných brzdách. Oba typy bŕzd sú nenáročné na údržbu a nezaťažia vašu peňaženku. Oproti tomu kotúčové brzdy určené pre športovcov sú drahšie a vyžadujú kvalitnejšiu starostlivosť, napríklad výmenu brzdových doštičiek.

 

 

Kolesá pri elektrických kolobežkách

Pri elektrických kolobežkách rozoznávame dva druhy kolies a to na nafukovacie alebo bezdušové. A dokonca pri niektorých modeloch sú kolesá nakombinované, čiže predné je nafukovacie a zadné bezdušové. Bezdušové kolesá sú vyrobené z pevného materiálu a teda nie je riziko, že by ste dostali defekt. Hneď ako sa opotrebujú je však potrebné ich vymeniť. Pri nafukovacích kolesách je veľká výhoda, že sú prispôsobivé k terénu a tlmia nárazy spôsobené nerovným povrchom. K tlmeniu nárazov pri niektorých modeloch dopomáha aj tlmič na prednom kolese. Pri výbere kolies vašej ekolobežky si môžete vybrať z viacerých veľkostí, všeobecné pravidlo však hovorí, že väčšia kolesá majú lepšiu stabilitu a sú pevnejšie pri prechode nerovným terénom.

 

 

Motor elektrických kolobežiek

Motor elektrokolobežky je prepojený s batériou, ktorá motor poháňa. Logicky, čím máte výkonnejší motor, tým lepšie si na elektrickej kolobežke zajazdíte. Výkon motora sa u týchto kolobežiek pohybuje od 250 do 500 W. Vyšší výkon motora by mali vyhľadávať hlavne používatelia s vyššou hmotnosťou, alebo pri jazde do kopca. Motory sa delia na reťazové alebo nábojové.

 

 

Výška riadidiel pri elektrokolobežkách

Výška riadidiel je tiež dôležitým parametrom a to ako pri klasických kolobežkách tak aj pri elektrických. Správna výška riadidiel umožní pohodlnejšiu jazdu. Pri dospelom človeku sa pohybuje v rozmedzí od 90 do 130 cm, pri deťoch od 50 cm. Ak by ste mali riadidlá príliš nízko, neprospieva to vášmu chrbtu, pretože ste v kŕčovitom predklone. Naopak, nízko nastavené riadidlá neumožnia správne ovládanie kolobežky čo je v konečnom dôsledku nebezpečné a môže spôsobiť pád. Všeobecné pravidlo hovorí, že ak ste neistí v nastavení výšky riadidiel, je lepšie ich mať vyššie než nižšie.

 

 

Nezabudnite na bezpečnosť!

Pri kúpe elektrobežky nezabudnite na ochranné a bezpečnostné prvky ako prilbu, chrániče, reflexné prvky a osvetlenie. Rýchlosť sa u väčšiny elektrických kolobežiek pohybuje od okolo 10 - 35 km/h, ale niektoré modely dosiahnu aj 40 km/h a preto je opatrnosť na mieste. Na kolobežku si tiež môžete namontovať sedlo alebo si na riadidlá pripevniť cestovnú tašku.

 

Elektrokolobežky patria medzi najmladšie prírastky na trhu elektromobility. Tak ako iné dopravné prostriedky na elektrický pohon sa určite čoskoro stanú bežnou súčasťou dopravy. Predstavujú totiž minimalistický a ekologický dopravný prostriedok budúcnosti.

 

 

 

Výhody elektrokolobežiek

 

 

Pravidlá cestnej premávky pre elektrické kolobežky

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?