Všetko o elektrických autách
All4car

Moderná doprava - elektrické kolobežky

 

V súčasnej dobe veľa dopravných prostriedkov na svoju činnosť využíva elektrickú energiu. Elektromobilita však nezahŕňa len elektromobily. Moderným a čoraz obľúbenejším dopravným prostriedkom sa stali elektrické kolobežky. Klasická kolobežka je vynálezom 19. storočia a v minulosti bola vnímaná skôr ako detská hračka. Elektrické kolobežky sú vizuálne podobné bežným kolobežkám, ale výrazne sa od nich líšia svojou funkčnosťou. Predstavujú veľmi kompaktný dopravný prostriedok na kratšie vzdialenosti a vďaka minimalistickému dizajnu sú veľmi pohodlnou alternatívou dopravy. V poslednom období sa stali doslova fenoménom. Majú nielen veľmi jednoduché ovládanie, ale vďaka skladacej konštrukcii sú ľahko prenosné. Sú teda ideálne na výlety, cestu do práce či rýchle nákupy. Väčšina modelov nefunguje bez vašej asistencie, to znamená, že sa musíte viackrát odraziť a až potom za vás pracuje elektromotor.

 

 

Výhody elektrických kolobežiek

Používanie elektrokolobežiek má viaceré výhody. Uvedieme tie najzaujímavejšie, ktoré vás určite prinútia aspoň pouvažovať nad jej kúpou.

 

  • Šetrné k životnému prostrediu – elektrokolobežky nie sú vybavené spaľovacím motorom, ktorého výpary by znečisťovali ovzdušie. Sú poháňané len batériou, ktorá sa jednoducho nabije cez adaptér.
  • Ušetria čas - elektrické kolobežky vám ušetria čas na cestu a presuny hlavne v mestách či v dopravných zápchach, skrátia vám cestu do práce, do školy, na nákup, či na zastávku.
  • Ušetria priestor - väčšine elektrokolobežiek ich konštrukcia umožňuje úsporne ich poskladať. Preto svoje miesto nájdu v garáži, byte či kancelárii a nekladú veľké nároky na priestor v aute, autobuse, metre, električke či vlaku.
  • Pomerne nízka hmotnosť - vďaka nej sú ľahko prenosné (môžete si ich vziať do električky, autobusu, trolejbusu, auta či metra).
  • Skladacia konštrukcia – vďaka konštrukcii sa dajú rýchlo zložiť, túto funkciu oceníte keď potrebujete často alebo rýchlo prekonať určitú vzdialenosť.
  • Jednoduché ovládanie – kolobežku stačí len zapnúť, odraziť sa a môžete jazdiť. Disponuje prehľadným displejom, jednoduchým ovládaním rýchlosti a efektívnym systém brzdenia.
  • Komfortná jazda - každý model elektrokolobežky je vybavený polohovateľnou rukoväťou, čo vám umožní jazdiť komfortne. O príjemnú jazdu sa postarajú aj predné tlmiče, ktoré eliminujú otrasy pri nerovných terénoch alebo vyššej rýchlosti.
  • Vhodné pre všetky vekové kategórie – od detí až po aktívnych ľudí vyššieho veku.
  • Zábava - jazdenie na kolobežkách je nielen ekologické a ekonomické, ale predstavuje zábavný spôsob ako tráviť voľný čas alebo si spestriť každodenné cestovanie do práce či školy, zaobstarať si ju môžu celé rodiny alebo partie kamarátov a zažiť veľa zábavy.  

 

 

Čo poháňa elektrické kolobežky?

Elektrokolobežky sú vybavené elektromotorom a batériou. Výkon motora sa pohybuje v rozpätí od 250 do 500 W a kapacita batérie v rozpätí od 4,4 do 13 Ah. Čo sa týka rýchlosti dobitia, e-kolobežka sa dobije na 100 % za 4 až 8 hodín. Elektrické kolobežky používajú dva druhy elektrického pohonu a dva druhy batérií.

 

Klasický elektrický pohon, ktorý prenáša silu na koleso cez ozubené kolesá a reťaz. Výhodou je nižšia cena, ale zároveň s cenou klesá aj kvalita a teda má nižší dojazd a väčšiu spotrebu, zvýšenú poruchovosť a väčšia váhu motora. Používa sa aj elektrický pohon, ktorý je umiestnený v kolese. Ide o bezdotykový motor, ktorý funguje na princípe striedania prúdov vplývajúcich na koleso, v ktorom sú umiestnené magnety. Takýto motor má pomerne tichú prevádzku, je počuť len zvuk kolies. Na dosiahnutie výkonu stačí 3x menší výkon motora, má nižšiu spotrebu, dlhší dojazd a nižšiu váhu. Takéto pohony sú bez výskytu porúch a s nízkou potrebou údržby, pretože neobsahujú trecie časti. Samozrejme, v nadväznosti na tieto kvality úmerne rastie aj nákupná cena.

 

 

Batérie elektrokolobežiek

Čo sa týka batérií, klasické olovené batérie (gélové alebo lead-acid) sú cenovo lacnejšie, ktoré práve kvôli cene majú až 10x väčšiu váhu, 3 - 4x nižšiu životnosť – to znamená, že vydržia len cca 250 cyklov dobíjania, majú slabšiu kapacitu, pracujú s menším prúdom a napätím, sú viac poruchové a viac náchylnejšie na poškodenia pri rôznych nárazoch a tiež sa pomalšie nabíjajú. Oproti tomu lítiové batérie (li-ion alebo lítium-iónové) sú drahšie, ale zároveň poskytujú vysokú schopnosť uchovať elektrickú energiu v nižšom objeme článku, sú ľahšie, vedia pracovať s vysokým napätím a prúdom a vydržia až 800 - 1 500 cyklov.

 

 

Prepojenie e-kolobežiek s Bluetooth

Pri niektorých elektrických kolobežkách výrobcovia umožnili aj prepojenie so smartfónom, pretože sú vybavené technológiou Bluetooth. Následne si potom môžete plánovať cestu alebo si sledovať najazdené kilometre.

 

 

 

 Predaj elektrických kolobežiek

 

 

Ako správne jazdiť na elektrickej kolobežke?

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?