Všetko o elektrických autách
All4car

Pozrite si, ktoré slovenské mestá používajú elektromobily

 

Z prvej vlny dotácií dostalo financie na elektromobil 35 miest, obcí a samosprávnych krajov.

 

 

Aj mestá na Slovensku sa snažia ísť príkladom vo využívaní elektrických áut na pracovné stretnutia či jazdy. Zakupujú nové elektromobily, alebo sa starajú o budovanie nových nabíjačiek. Autá majú v samospráve pestré využitie a ich dojazd často postačuje na účely vybavenia zmlúv a mestských záležitostí. V aute sa za deň vystrieda viacero šoférov, slúži teda celej samospráve. Často sa nabije priamo na parkovisku preň vyhradenom. Jeho nízka spotreba aj servisné náklady sú pre mestské zriadenia dôkazom správnej voľby. Pozrime sa na to, ktoré mestá na Slovensku podporujú elektromobilitu naplno.

 

 

Nitra

Mesto doplnilo svoj vozový park o 3 elektromobily značky Nissan Leaf. Elektromobily sú určené pre úrad, mestskú políciu a Stredisko mestských služieb v Nitre. Kúpe predchádzala letná skúšobná prevádzka, ktorá mesto zaujala.

 

 

Brezno

Aj Brezno má svoj prvý mestský elektromobil. Radnica ho kúpila vďaka štedrej dotácii z Environmentálneho fondu. Financie, ktoré auto ušetrí na servise a pohone, chce samospráva využiť v prospech mesta.

 

 

Martin

Martinská mestská polícia vlastní jeden elektromobil. V Martine sa osvedčila aj taxi služba, ktorá využíva práve elektrické vozidlá. Písali sme o nej v článku Taxíky - elektromobily jazdia v Martine bez problémov. Po otvorení prvej nabíjacej stanice v meste bolo dokonca nabíjanie zadarmo.

 

 

Prievidza

Výrazný krok v podpore elektromobility zaviedlo mesto v podobe bezplatnej rezidentskej parkovacej karty pre vlastníkov elektromobilov. Karta platí bez obmedzení pre všetky rezidentské pásma. V centre mesta sa nachádza rýchlonabíjačka, ktorej postavenie inicioval Trenčiansky samosprávny kraj.

 

 

Považská Bystrica

Trenčiansky samosprávny kraj vybudoval rýchlonabíjaciu stanicu pre elektromobily aj v Považskej Bystrici. Nachádza sa pri obchodnom centre MPark, pri ktorom sídli aj Lidl. Je teda naporúdzi viacerým nakupujúcim a takmer v centre mesta.

 

 

 

 

Nižná, Námestovo

Aj Orava chce prispieť k čistejšiemu vzduchu, veď každoročne hostí toľkých turistov na autách! Do výzvy na dotáciu pre elektromobil sa zapojili aj mestá Nižná a Námestovo. Dotácia však nepostačila na samotný nákup a finančne tak muselo prispieť aj mesto.

 

 

Liptovský Mikuláš

V centre mesta pri obchodnom dome na Hodžovej ulici stojí rýchlonabíjacia stanica. Mesto neinvestovalo nič, dohodlo sa so spoločnosťou Západoslovenská energetika. Tá namontovala stanicu a mesto len poskytlo priestor. Šikovné, nie?

 

 

Topoľčany

Topoľčany majú v mestskom vozovom parku jeden elektromobil. V pláne však boli dve autá, okrem úradu mali elektrické auto dostať aj policajti. Topoľčany však dlhodobo rokujú o zmene hromadnej dopravy a jej inováciách, snom sú aj elektrické autobusy. Uvidíme, aká bude realita.

 

 

Fiľakovo

Dotáciu na nový elektromobil využilo aj mesto Fiľakovo. Elektromobil budú využívať zamestnanci mesta či školy – najmä na presun na súťaže. Elektromobil budú využívať aj amatérski športovci FTC pri cestách na súťaže.

 

 

Hnúšťa

Mesto vlastní elektromobil Nissan Leaf, využíva ho hlavne mestský úrad, ale aj školy či organizácie v meste. Hnúšťa si vie predstaviť, že by elektromobil našiel využitie aj v mestskej polícii. Na kúpu využilo mesto vtedy vyhlásenú výzvu.

 

 

Stará Ľubovňa

Vďaka dotácii sa z elektromobilu tešia aj v Starej Ľubovni. Elektromobil by mal mestu nielen pomôcť ušetriť emisie a náklady za servis, ale aj zvýšiť povedomie o elektromobiloch v meste všeobecne. Zakúpené auto momentálne využívajú mestskí policajti.

 

 

 

 

Prešov

Prešovských mestských policajtov stretneme tiež na elektromobile. Elektromobil najprv skúšali a keďže sa im jazdenie na ňom zapáčilo, podnikli kroky k jeho kúpe. Okrem elektromobilu využívajú policajti aj elektrické kolobežky. Do vozového parku mestského úradu pribudlo aj hybridné vozidlo.

 

 

Levice

Dotácie využilo tiež mesto Levice. Hliadky mestských policajtov budú teda ekologickejšie. Hoci v okrese je riedka sieť nabíjacích staníc, mesto to od kúpy auta neodradilo. Policajti využívajú model Nissan Leaf - Acenta 40 kWh, bielej farby.

 

 

Šaľa

Šaľa je skutočne pokroková, vlastní už tri elektromobily, najnovším prírastkom je Nissan Leaf. Ten bude slúžiť pre potreby referentov mestského úradu, ktorí svoju prácu často vykonávajú aj v teréne – sú to najmä zamestnanci referátu dopravy, životného prostredia, ale aj iných oddelení.

 

 

Zlaté Moravce

Mestskí strážnici používajú pri výkone služby elektromobil. Náklady na obstaranie vozidla predstavovali sumu 40 tisíc eur. V cene bolo aj vybavenie auta, ktoré vyplýva z povahy činnosti mestskej polície – napríklad špeciálne polepy auta či maják na streche.

 

 

Trnava

Mesto vlastní tri elektromobily. Kúpe predbiehala analýza najazdených kilometrov zamestnancami mesta. Tak sa zistilo, že dojazd elektromobilu na ich cesty po teréne postačuje. Mestský úrad vlastní aj elektrickú kolobežku, na jedno nabitie prejde až 30 kilometrov.

 

 

Vysoké Tatry

Mesto dlhodobejšie eviduje dopyt po nabíjacích staniciach, preto chystá nové, dokonca hneď 10 kusov. Na tri stanice chce využiť dotácie. Nabíjačky majú podporiť hlavne turizmus v meste a v okolí. Lokality umiestnenia budú Starý a Nový Smokovec a Tatranská Lomnica.

 

 

 

Nabíjacie stanice môžu mestá vybudovať aj vďaka dotáciám

 

 

 

Nabíjačka pre elektromobily Púchov

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?