Všetko o elektrických autách
All4car

Nórske taxíky sa nabijú bezdrôtovo

 

Oslo bude prvým mestom na svete, kde sa taxíky budú nabíjať bezdrôtovo.

 

 

Že sú Nóri počtom elektromobilov na cestách na prvom mieste, vieme už dávno. Krajina elektromobilitu výrazne podporuje a alternatívne palivá tu majú vždy zelenú. Nóri budú opäť o krok popredu, pretože taxíky v hlavnom meste chcú nabíjať bezdrôtovo. Projekt bude založený na indukčnej technológii. Nabíjacie platne budú umiestnené na stanovištiach pre taxíky a prepojené s prijímačmi na vozidle danej taxi služby.

 

 

Cieľom sú nulové emisie

Nórsko si dalo za cieľ, že od roku 2025 budú nové predané autá len bez emisií, čiže napríklad elektrické. Podobné ciele zvažujú aj iné krajiny, ale až o niekoľko rokov neskôr. Nóri však môžu byť odvážni, pretože už teraz sú lídrom v používaní elektromobilov. Ďalším cieľom je aj vybudovanie takej taxislužby, ktorá by produkovala nulové emisie. Infraštruktúra nabíjačiek však bránila rozvoju používania elektrických taxíkov. Po nájdení nabíjačky musí auto určitý čas stáť, a práve vtedy utekajú firme objednávky a zisky.

 

Po novom by sa taxík nabil už vtedy, keď by čakal na stanovišti, a to aj v prípade, že sa bude pomaly pohybovať v rade. Bezdrôtové indukčné nabíjanie má poskytnúť výkon 75 kW. Projekt by mala realizovať fínska spoločnosť Fortum s využitím indukčnej technológie nabíjania od americkej firmy Momentum Dynamics. Technológia by vraj mala byť odolná voči vode, snehu aj ľadu, čo je v Nórsku pre niečo, čo má byť zabudované v zemi, naozaj dôležité.

 

Výhodou by mal byť relatívne krátky čas nabitia, efektívnejšie využitie času státia alebo čakania a tiež nulové emisie tejto služby hromadnej či individuálne prepravy. Treba dodať, že Nórsko prakticky 100 % elektriny vyrába z obnoviteľných zdrojov, a to hlavne v hydroelektrárňach. Nulová emisná stopa jeho áut je preto v danej krajine realitou, nielen pojmom.

 

 

Hoci majitelia elektrických áut majú v Nórsku veľa výhod a úľav, v krajine sa na elektrické vozidlo čaká aj dva roky. Neveríte? Vráťte sa k nášmu staršiemu článku tu.

 

 

 

Elektrické taxíky v Bratislave

 

 

 

Elektrické taxíky v Martine

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?