Všetko o elektrických autách
All4car

Na R1 vznikla prvá ultrarýchla nabíjacia stanica pre elektromobily

 

Pomaly, ale isto, sa blíži koniec pochybnostiam o tom, či sa na Slovensku oplatí vlastniť elektromobil. Na veľkú radosť fanúšikov ekologickej dopravy sa sieť nabíjacích staníc u nás z roka na rok zhusťuje.

 

 

Koniec pomalému nabíjaniu

Pomalé dobíjanie elektromobilov odradzovalo od ich kúpy mnoho šoférov. Nová nabíjacia stanica Ultra-Fast Charger, našťastie, ruší mýtus o nekonečnom čakaní na plné dobitie. Za 15 minút tu získate energiu na ďalších 400 km jazdy. Využívať ju môžu majitelia všetkých vozidiel so štandardmi CHAdeMO alebo CCS. Určená je však hlavne pre novú generáciu elektromobilov s veľkou kapacitou batérií. Umožňuje totiž nabíjanie s výkonom až 350 kW.

 

Ultra-Fast Charger je však zaujímavá aj z iného dôvodu. Ide iba o druhú nabíjaciu stanicu svojho druhu v rámci celej Európy. Na Slovensku teda máme unikát, ktorý má potenciál inšpirovať okolité krajiny. Jej umiestnenie na R1 pri Budči je strategické najmä z pohľadu spájania východu so západnými regiónmi Slovenska.

 

 

Ďalšie nabíjacie stanice v blízkej budúcnosti

Za spustením prvej ultrarýchlej nabíjacej stanice stojí projekt NEXT-E, ktorý predstavuje jedinečnú spoluprácu štyroch popredných koncernov z oblasti elektroenergetického, ropného a plynárenského priemyslu (spoločnosti skupiny E.ON a MOL) a dvoch automobiliek (Nissan a BMW). Vďaka nedávno získanému grantu od Európskej komisie už do roku 2020 plánujú na Slovensku vybudovať ďalších 25 nabíjacích staníc (18 rýchlonabíjacích a 7 ultrarýchlych). Nové stanice by sa už v najbližších mesiacoch mali postupne objavovať pozdĺž významných cestných koridorov siete Ten-T. Podobne ako v zahraničí, aj na Slovensku by to mali byť diaľnice a rýchlostné cesty.

 

V roku 2018 bolo u nás približne 100 nabíjacích staníc pre elektrické autá, z toho asi 35 rýchlonabíjacích. Zdá sa teda, že elektromobilite u nás svitá na lepšie časy. Okrem NEXT-E je tu ešte viacero ďalších iniciatív, ktorým záleží na rozširovaní siete nabíjacích staníc u nás. Niektoré z nich uvádzame v nasledovnej tabuľke.

 

 

PROJEKT

POČET PLÁNOVANÝCH STANÍC

SPÔSOB NABÍJANIA

(TYP KONEKTORU)

LOKALITA

URBAN-E

55

50 nabíjačiek na striedavý prúd (AC)

5 rýchlonabíjacích staníc na jednosmerný prúd (DC)

Bratislava

fast E

11

CCS (50 kW DC)

CHAdeMO (50 kW DC)

Type 2 (43 kW AC)

Trasa Trenčín – Trnava – Bratislava - Skalica

Greenway

23

3 ultranabíjačky (350 kW)

20 nabíjačiek na striedavý prúd (7 až 22 kW)

zatiaľ nezverejnené

 

 

Okrem týchto väčších projektov plánujú rozširovanie počtu vlastných nabíjacích staníc aj niektoré obchodné siete, napr. Tesco, Lidl či Billa. Priblížiť sa vyspelej Európe sa však v tomto smere snažia aj jednotlivé kraje a samosprávy.

 

 

 

Nabíjanie pri supermarketoch

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?