Všetko o elektrických autách
All4car

Nabíjanie elektromobilov pri supermarketoch

 

V Českej republike je momentálne zaregistrovaných takmer dve tisíc elektromobilov a ďalšie neustále pribúdajú. Spoločnosť Kaufland sa v spolupráci s Elektromobilitou Skupiny ČEZ rozhodla ponúknuť svojim zákazníkom možnosť rýchleho dobíjania týchto vozidiel. K už vybudovaným nabíjacím staniciam v Neratoviciach, Kuřimi a Hodoníne najnovšie pribudla stanica v meste Kolín. Tieto prevádzky sú vybavené rýchlonabíjacími stanicami, ktoré sú schopné väčšinu elektromobilov nabiť na 80 % kapacity batérie približne za 20 až 30 minút. Tieto stanice fungujú aj v režime AC nabíjania, čo znamená dlhodobé nabitie elektromobilu v priebehu niekoľkých hodín. Táto služba je ponúkaná zákazníkom bezplatne. Ako uviedol zástupca spoločností ČEZ Tomáš Chmelík: „V nákupných reťazcoch ľudia trávia desiatky minút a súčasne tu je prirodzené zázemie pre vodičov. Ide teda o miesto ideálne pre nabíjanie elektromobilov. Sieť lokalít Kaufland je pre naše zámery zaujímavá aj vďaka svojmu celorepublikovému pokrytiu. Trendom posledných rokov sa navyše stáva rýchle nabíjanie umožňujúce vodičom po krátkom prerušení pokračovať v jazde“. Elektromobilta Skupina ČEZ má v pláne v priebehu nasledujúcich dvoch rokov vybudovať pre spoločnosť Kaufland niekoľko desiatok takýchto staníc.  

 

 

Možností nabíjania elektromobilov v obchodných reťazcoch na Slovensku

Na Slovensku zatiaľ sieť predajní Kaufland nabíjacie stanice pre elektromobily nemá. Dobrou správou je však informácia, že nad touto službou pre svojich zákazníkov uvažuje. Oficiálne stanovisko Kauflandu uvádza, že spoločnosť momentálne analyzuje možnosti zavedenia nabíjacích staníc pri svojich filiálkach.

 

 

Viaceré obchodné reťazce na Slovensku aktuálne zvažujú, že vybudujú nabíjacie stanice na parkoviskách pri svojich predajniach. Niektoré z nich už takúto službu aj poskytujú.

 

 

Nabíjanie elektromobilov pri nakupovaní v Bille

Spoločnosť Billa má pri svojom sídle v Bratislave vybudované dve nabíjacie stanice a je možné na nich naraz nabíjať štyri elektromobily. Ďalšia nabíjacia stanica sa nachádza na parkovisku pri obchodnom dome v Žiari nad Hronom. Nabíjacie stanice sú s výkonom 22 kW AC (striedavý prúd), a o tomto type nabíjačiek uvažuje Billa aj do budúcností. Spoločnosť uvádza, že chce pokračovať v budovaní ďalších staníc pri nových prevádzkach, ale zároveň ich chce časom doplniť aj k už existujúcim predajniam.

 

 

 

 

Nabíjanie elektromobilov pri nakupovaní v Lidli

Obchodný reťazec Lidl má na Slovensku v súčasností nainštalované štyri nabíjacie stanice na elektromobily. Tri z nich sa nachádzajú v areáli logistického centra v Seredi, z toho dve sú verejne dostupné. Štvrtá nabíjačka je inštalovaná na parkovisku filiálky v Novej Dubnici a vozidlo si môžete nabiť počas otváracích hodín predajne. Nabíjanie elektromobilov v týchto staniciach je bezplatné. Spoločnosť plánuje v blízkej dobe otvorenie ďalších nabíjacích staníc, prvá z nich bude zrejme vybudovaná pri niektorej predajni v Bratislave.

 

 

Nabíjanie elektromobilov pri nakupovaní v Tescu

Spomedzi obchodných reťazcov je v aplikovaní nabíjacích staníc na tom najlepšie spoločnosť Tesco. K už fungujúcim nabíjačkám pri obchodných domoch v Šali, Prešove a Košiciach pribudnú ďalšie tri stanice. Zákazníci si tak budú môcť nabiť svoje elektromobily na parkoviskách pri predajniach Tesco v Malackách, Púchove a Žiline. Rýchlonabíjacie stanice sú s výkonom 44 až 50 kW a dokážu nabíjať súčasne až dve vozidlá. Prevádzkuje ich spoločnosť GreenWay Infrastructure a sú spoplatnené. Vo vyjadrení riaditeľky komunikácie spoločnosti Tesco Veroniky Bush sa uvádza: „Spoločnosť Tesco ako líder v inováciách v maloobchode podporuje všetky nové technologické projekty, ktoré našim zákazníkom uľahčia každodenný život. Hoci elektromobilita je ešte v začiatkoch svojho rozvoja na Slovensku aj v Európe, chceme podporovať trendy, ktoré sú ohľaduplné voči životnému prostrediu. Aj preto sme sa rozhodli rozšíriť sieť nabíjacích staníc pre ekologické elektromobily pri našich predajniach. Ďalšie stanice pribudnú pri predajniach Tesco do konca roka.“

 

 

Ostatné reťazce ako COOP Jednota, CBA Slovakia či už spomenutý Kaufland o zavedení a využívaní nabíjacích staníc uvažujú. Aktuálnu mapu s nabíjacími stanicami pre elektromobily na Slovensku si môžete pozrieť aj na našej stránke.

 

 

 

Aktualizácia - zoznam nabíjačiek pri supermarketoch

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?