Všetko o elektrických autách
All4car

Kempingovanie s elektromobilom na Slovensku

 

 

Budete môcť nabiť elektromobil v kempe? Odpovieme vám.

 

 

Rozhodli ste sa pre slovenskú dovolenku v kempe? Dobrodružstvo a zážitky sú zaručené, ak však budete do kempu cestovať elektromobilom, potom vás určite zaujíma aj to, či si ho v kempe budete môcť dobiť, kde a za akú cenu. Ako sa dostať k týmto informáciám v čase plánovania dovolenky? Jedine cez internet. Zahrali sme sa, že cestujeme za vás a skúšali sme sa k týmto údajom dostať online aj my.

 

 

Filter „nabíjačka pre elektromobily“ stále nie je populárny

V našich článkoch sme už raz skúmali to, či pri výbere ubytovania máte možnosť zapnúť si filter nabíjacie miesto pre elektromobil, alebo nie.  Vtedy sme prišli na to, že tento filter príliš populárny nie je a že dané zariadenia síce službu ponúkajú, no portál, ktorý zariadenia prezentuje toto políčko na zaškrtnutie neponúka. A tak sme do Google zadali „slovenské kempy“ a pozreli sme si stránky s prezentáciami kempov, aby sme zistili, ako to s filtrom pri tomto type ubytovania vlastne je.

 

 

 

 

Booking.com tento filter mal aktívny, a má ho aktívny stále

Booking má tento filter zapnutý pri všetkých typoch ubytovania. Keď si zvolíte lokalitu, dátum a počet osôb, môžete si z bohatého filtra zakliknúť aj možnosť Kempingy pri filtri Typ ubytovania. Filter je však aktívny len vtedy, ak v lokalite, ktorú ste si zvolili, je kemping ako taký vôbec dostupný. Preto odporúčame voliť radšej všeobecnú, známu lokalitu ako konkrétne miesto. Booking hľadá ubytovania aj v okolí, takže výsledkov vám ponúkne dostatočne.

 

 

 

 

EKempy.sk filter nemajú

Pri hľadaní kempu (ani pri zadaní podrobného vyhľadávania) nemáte možnosť zvoliť si vybavenie kempu a hľadať podľa tohto filtra. Až keď si vyfiltrujete oblasť, kde by ste dovolenku strávili, môžete si pozrieť vybavenie kempu, kde však nájdete len pripojenie na elektrický prúd (elektrickú zásuvku). Info o nabíjaní elektromobilov chýba. Nevýhodné je aj to, že vybavenie kempov nie je v úvodnom filtri, pretože si myslíme, že práve vybavenie je to, čo vám pomôže rozhodnúť sa, ktorý kemp si vlastne zvolíte.

 

 

Camping.info je na tom podobne

Táto stránka na nás spravila dobrý dojem, hľadanie kempov bolo veľmi prehľadné, v ponuke bolo aj hodnotenie. Úvodný filter bol bohatý, v časti Zariadenie je aj možnosť Elektrická prípojka. O nabíjaní elektromobilov však zmienka nie je a preto aj vtedy, keď si vyberiete kemp, treba zdvihnúť telefón a o možnosti dobitia vozidla sa informovať telefonicky, či emailom.

 

 

Celosvetový Tripadvisor.sk (konečne!) filter mal

Okrem Bookingu má filter nabíjacia stanica pre elektromobily aj Tripadvisor. No, nedivíme sa tomu, keďže platforma pomáha hľadať ubytovania viac ako 460 miliónom cestovateľov denne a čo sa ubytovania týka, na výber je cez 8,6 miliónov ubytovacích zariadení. Keďže spája v cestovaní celý svet a elektromobilita nie je zahraničiu cudzia, vidieť, že platforma kráča s dobou a nové služby pridáva aj do svojich nastavení. Tlieskame!

 

 

A ako sa stavajú k nabíjaniu elektromobilov samotné kempy?

Oslovili sme aj náhodne vybrané kempingové zariadenia s otázkou, či k nim chodia aj návštevníci na elektrických či hybridných elektromobiloch a ako postupujú v prípade, že ubytovaní chcú nabiť auto v kempe. Odpísali nám však len dve zariadenia.

 

 

V Goralskom Dvore vo východnej časti nášho Slovenska sa zatiaľ nestretli s návštevníkmi kempu, ktorí by prišli na elektromobile alebo hybridnom vozidle. Preto túto službu zatiaľ neponúkajú a nepremýšľajú nad ňou. Tým pádom info o nabíjaní nevedú ani na svojej webovej stránke a prípadný návštevník si teda pomôže len tak, že si otvorí mapu (alebo aplikáciu) a vyhľadá najbližšiu nabíjačku. Informácie nám poskytla p. Jenčíková, www.goralskydvor.sk.

 

 

Rodinne založený kemp Sedliacky Dvor pri Brezne nám odpovedal v podobnom duchu. Keďže týchto záujemcov o nabíjanie zatiaľ neeviduje, neposkytuje ani službu nabíjania. Kemp je naozaj v lone prírody, je menší a nachádza sa na okraji dediny, kde by pre slabšiu sieť ani nebol nápomocným pri nabíjaní, takže prípadný návštevník by musel využiť verejné nabíjacie stanice. Dôvod je však v tomto prípade pochopiteľný. Informácie nám poskytol p. Dion Suppers, https://www.hetboerenhof.com/.

 

 

 

 

Čo z toho všetkého vyplýva?

Doba pokročila, služby tiež, ale niekedy o nich zariadenia zabúdajú informovať. Ak informáciu nemajú na svojom webe a katalóg kempov túto možnosť neponúkne, nedostane sa k nej, žiaľ, ani samotní cestovateľ. Preto odporúčame vždy kemp kontaktovať vopred a spýtať sa na možnosť nabitia priamo v kempe. Vhodné je tiež pozrieť si napríklad mapu nabíjačiek v okolí daného kempu, aby ste mali istotu, že vaše vozidlo neostane bez šťavy. Chápeme však aj kempy, ktoré návštevníkom vychádzajú v ústrety hlavne v tej oblasti služieb, ktorá je u nich dopytovaná. Možno práve budúce roky, v ktorých sa predpokladá nárast elektromobilov, prinesú zmenu aj v dopyte po službe nabíjania v kempoch. V zahraničí je tento dopyt citeľnejší.

 

Ak ste kempingové zariadenie a dostali ste sa na náš článok, určite vám odporúčame poučiť sa zo zverejnených informácií a pozrieť sa na to, či by ste v prípade potreby vedeli ponúknuť aj dobitie elektromobilu svojim návštevníkom. Ak áno, zverejnite túto informácie niekde v aktualitách alebo na Facebooku, nikdy totiž neviete, koho môže osloviť a upútať.

 

 

Prečítajte si ďalší dovolenkový článok o elektromobile!

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?