Všetko o elektrických autách
All4car

Na dovolenku elektromobilom?

 

 

Prečítajte si rady ako zvládnuť cestu na dovolenku elektromobilom.

 

 

K dovolenke patrí aj plánovanie – či už balenia batožiny alebo celej cesty. Pri cestovaní elektromobilom treba klásť na plánovanie ešte väčší dôraz a to najmä preto, že bez trasy, na ktorej je dostatok nabíjacích miest, by sa vám nepodarilo dostať sa do vysnívaného dovolenkového cieľa.

 

 

Chorvátsko sa zvládnuť dá

Portál MojElektromobil.sk veľmi prehľadne zdokumentoval celú cestu elektromobilom až po chorvátske brehy. Článok ponúka veľmi praktické rady ktorým smerom sa dostať k moru rýchlo, ale zároveň nájsť po ceste dostatok nabíjačiek. Autori si nakoniec vybrali cestu cez Maďarsko a celé cestovanie spísali v tomto článku. Spravodajský web Techbox zase postol na Facebook foto z chorvátskeho ostrova Krk, na ktorom sa vraj dajú nájsť nabíjacie stanice prehľadne a rýchlo. Takže cestovanie po tejto krajine bude možné a príjemné aj s elektromobilom.

 

 

 

 

Zdroj foto: techbox.sk

 

 

Ďalší článok ponúka pohľad na cestovanie k moru z Prahy. Cestovatelia sa rozhodli neplatiť za nabíjanie, čo ich stálo síce nervy a čas, ale nakoniec k moru prišli. Ich záver? Dá sa to, ale treba na to prípravu a možno tento spôsob cestovania nie je pre všetkých. Na strane druhej, pri čítaní článku myslite na to, že autori nechceli za nabíjanie platiť, takže sa pre nich zháňanie nabíjačky stalo komplikovanejšie. Ak by ste sa však vydali cestou plateného nabíjania, táto starosť by vám odpadla.

 

„Musíme povedať, že cesta autom so spaľovacím motorom je vo výsledku rýchlejšia, pohodlnejšia a rozhodne menej stresujúca. Cesta elektrickým autom na takú diaľku, ešte s optimistickým cieľom nikde neplatiť, bola tak trochu sebatrýznením a chcelo to veľa sebaovládania na plyne. A, samozrejme, veľa prípravy, bez ktorej by to nebolo možné. Bolo nutné vedieť, kde nabíjačky zhruba sú, aké sú medzi nimi vzdialenosti, aké sú profily daných trás a aké sú v rôznych situáciách plány B. Čo je potrebné mať na pamäti aj počas cesty. Veľakrát je nutné za volantom prepočítavať, či je nutné nabíjať už teraz alebo sa dá dôjsť až niekam ďalej.“

 

Zdroj citátu: https://auto.hnonline.sk/testy/1786205-z-prahy-k-moru-elektromobilom-zadarmo-avsak-len-s-poriadne-pevnymi-nervami

 

 

 

 

Zo skúseností a z článkov, na ktoré sme odkázali, teda vyplýva nasledovné – príprava je nevyhnutná a nemožno ju podceniť! Na čo myslieť pred cestou elektromobilom?

  • Treba mať so sebou dobrý mobilný telefón s kvalitnou batériou, ideálne, keď sú dva (jeden pre zálohu). Poslúži vám na načítanie máp s nabíjacími bodmi, alebo spustenie aplikácií, ktoré vám nabíjacie body ukážu.
  • Doma si pozrite, aké siete poskytujú nabíjačky po ceste, ktorú ste si vybrali. Ešte doma si naozaj pozorne vygúglite, ako funguje nabíjanie v danej sieti a ak sú potrebné aplikácie pre spustenie nabíjania, nainštalujte si ich doma a hneď ich aj otestujte.
  • Ak nemáte prehľad o tom, v ktorej krajine je jazda elektromobilom bezproblémová, inšpirujte sa článkom tu. Autori uvádzajú, že dovolenka a cestovanie je bezproblémové najmä na severe Európy, v Nemecku, Švajčiarsku, Francúzsku alebo v Rakúsku. Mimochodom, ani pri cestovaní cez naše Slovensko nebudete trpieť na nedostatok nabíjačiek, veď neustále pribúdajú nové.
  • Vezmite si viac typov nabíjacích konektorov, aby ste mali možnosť nabiť vozidlo kdekoľvek.
  • Rozplánujte si cestu tak, aby vám nabitie vydržalo od jednej nabíjačky po druhú a zároveň aj na ďalšiu možnú v prípade, že by tá z prvého plánu bola obsadená, alebo nefunkčná.
  • Pripravte sa, že to nebude všetko také automatické ako keď ste išli autom na naftu či benzín. Nevnímajte túto „starosť navyše“ negatívne, buďte bádateľ, ktorý sa snaží nájsť cestu ako ekologicky cestovať k moru. Užite si výlet naplno a hľadanie nabíjačky berte ako hru.

 

 

Žeby sa dala batéria odviesť aj za autom?

Francúzsky start-up EP Tender sa začal zaoberať myšlienkou, ktorá by mohla pomôcť všetkým dovolenkárom na elektrických autách. Jednoducho by si vzali so sebou záložný zdroj energie, ktorý by pripli za vozidlo ako prívesný vozík. Tento náhradný zdroj by bol rovnocennou alternatívou plne nabitej batérie vo vašom vozidle. Nápad je to síce zaujímavý, treba si však uvedomiť, že by bolo potrebné vyrobiť niekoľko typov, aby sa dosiahla kompatibilita s každým elektrickým vozidlom. Keď sme si však tento projekt zadali do Googla, našlo nám k nemu pomerne dosť odkazov aj fotiek, takže vidieť, že ak by fungoval naplno a pre viaceré typy áut, prijal by sa a svojich nadšencov by si našiel.

 

 

 

 

Hľadáte pobyty cez internet? Majú hotely uvedené, že poskytujú aj nabíjanie? Prečítajte si viac

 

 

Hľadanie pobytov na internete a filter nabíjačka elektromobilov

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?