Všetko o elektrických autách
All4car

Elektromobilita v roku 2019

 

Elektromobilita sa z roka na rok teší väčšej obľube verejnosti. Aký bude jej vývoj v roku 2019? V jednotlivých oblastiach elektrickej dopravy sa bude pokračovať v nasledovných trendoch.

 

 

Vývoj batérií

S narastajúcim záujmom spotrebiteľov o elektrické vozidlá je dôležité zamerať sa najmä na slabšie stránky elektrického pohonu. Jednou z najriešenejších bude aj v roku 2019 výdrž batérií. Cieľ je jasný - zvýšiť kapacitu akumulátorov a súčasne zmenšovať ich objem a hmotnosť. Tejto problematike sa venujú nielen samotné automobilky, ale aj iné spoločnosti, ktoré sa buď zameriavajú na zlepšovanie už existujúcich batérií alebo pracujú na vývoj úplne nových riešení. Dá sa predpokladať, že o praktickom zvyšovaní energetickej hustoty akumulátorov budeme počuť najmä od veľkých hráčov ako je Tesla, LG alebo Panasonic.

 

 

Rozširovanie infraštruktúry

Druhou kľúčovou oblasťou, zásadnou pre rýchlejší rozvoj elektromobility, bude aj v nasledujúcom roku rozšírenie siete nabíjacích staníc. Ide o celosvetový trend, ktorý sa čoraz viac stáva súčasťou diskusií aj na regionálnej úrovni. Najviac do rozvoja infraštruktúry investujú v Holandsku, Nemecku, Francúzsku, Veľkej Británii a Nórsku. Spomedzi firiem je v tejto oblasti pravdepodobne najaktívnejšia spoločnosť Tesla. Elon Musk nedávno oznámil, že sa chystá pokryť 95% až 100% dopytu (po nabíjačkách Supercharger) na všetkých aktívnych trhoch.

 

Na veľkú radosť všetkých majiteľov elektromobilov tento trend neobchádza ani Slovensko a nabíjacie stanice postupne pribúdajú aj u nás. Naposledy vznikla ultrarýchla nabíjacia stanica Ultra-Fast Charger na R1 pri Budči. Vďaka rôznym projektom by na Slovensku v priebehu najbližších dvoch rokov malo pribudnúť niekoľko desiatok nových nabíjacích staníc.

 

 

Rozvíjanie elektromobility v praxi

Podľa viacerých zdrojov sa odborníci zhodujú na tom, že v horizonte najbližších piatich rokov bude nástup elektromobility oveľa rýchlejší než doteraz. Môže za to nielen záujem ľudí o kúpu osobného automobilu na elektrický pohon, ale aj širšie využitie tejto technológie v ďalších oblastiach.

 

 

Verejná doprava a preprava tovarov

Bolo by krátkozraké vnímať elektromobilitu len ako súčasť osobnej dopravy. Oveľa väčší záber má jej použitie vo verejnej či nákladnej doprave. Elektricky poháňané autobusy či kamióny budeme v roku 2019 pravdepodobne vidieť častejšie. Predpokladá sa tiež ešte väčšia popularita napr. zdieľanej mobility využívajúcej elektrické autá a bicykle v mestách.

 

 

 

Zdieľanie elektromobilov na Slovensku

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?