Všetko o elektrických autách
All4car

Car sharing je už aj na Slovensku. Ako funguje zdieľanie áut v praxi?

 

Koncept zdieľanej mobility je vo svete známy už nejaký ten piatok. Konkrétne carsharing v rámci Európy dnes využíva viac ako 2 milióny ľudí. Na Slovensku je princíp komerčného požičiavania áut stále čerstvou novinkou. Ako funguje a pre koho je ideálny?

 

 

Rôzni poskytovatelia - rovnaký princíp

Predstavme si bežnú situáciu. Potrebujete sa dostať z bodu A do bodu B. Nemôžete čakať na MHD, taxíky sú príliš drahé a ani ten dobrý známy od vedľa práve nie je doma, aby vás odviezol. Auto nevlastníte alebo ho práve nemáte k dispozícii. A vtedy si spomeniete na možnosť car sharingu, ktorý funguje aj vo vašom meste.

 

 

Poskytnúť ľuďom rýchly prístup k autu

Spoločností, ktoré s verejnosťou zdieľajú svoj vozový park, vzniká postupne viac a viac. Všetky sledujú rovnaký cieľ – poskytnúť ľuďom rýchly prístup k autu za rozumnú cenu, a zároveň odľahčiť dopravu vo veľkých mestách. Systém fungovania jednotlivých car sharingov sa principiálne líši len v technických detailoch. Pomocou webovej stránky alebo aplikácie si nájdete najbližšie voľné vozidlo, zarezervujete si ho a pustíte sa do hľadania. Odomknutie auta väčšinou vyžaduje len váš smartfón, príp. elektronickú kartu. Od tohto momentu už pokračujete ako v akomkoľvek inom aute. Keď už ho nepotrebujete, jednoducho ho odstavíte kdekoľvek v rámci danej zóny alebo na vopred určenom mieste. Tarifikácia môže byť nastavené rôzne. Od minútovej, cez hodinovú, dennú, mesačnú atď. Všetko závisí od situácie, resp. dôvodov, prečo si auto potrebujete požičať. Prenájom môžete využiť len na pár minúť (napr. na prevoz na druhú stranu mesta v dopravnej špičke), ale aj na celé týždne (napr. keď na určitý čas potrebujete náhradu za vlastné auto).

 

 

V Košiciach si môžete požičať aj elektromobil

Ak ste naladení na eko riešenia, určite radi vyskúšate projekt SHARE´Ngo, ktorý onedlho štartuje v metropole východu. Miestni obyvatelia aj turisti tu budú mať k dispozícii 36 dvojmiestnych mestských vozidiel značky ZhiDou.

 

Ako si v Košiciach môžete požičať takéto šikovné premiestňovadlo? Najprv si stiahnete mobilnú aplikáciu, v ktorej sa zaregistrujete ako nový užívateľ. Následne si prostredníctvom nej nájdete a zarezervujete konkrétne vozidlo. Rezervácia vybraného auta je automaticky nastavená na prvých 30 minút zadarmo. Je teda ideálne do tohto limitu si ho aj nájsť. Keď to urobíte, už ho stačí len odomknúť. Urobíte to jednoducho. Vo svojom telefóne si aktivujete funkciu NFC a následne ho priložíte na čelné sklo auta (na miesto kde je elektronická čítačka). Nastúpite a v aute zadáte svoj 4 miestny PIN, ktorý ste získali pri registrácii. Od tohto momentu je auto „vaše“. Keď usúdite, že ho už nepotrebujete, jednoducho ho necháte kdekoľvek v meste. Tam už si ho nájde nový záujemca.

 

SHARE´Ngo sľubuje spoplatnenie minútovou tarifikáciou s cenami už od 0,10 € za minútu jazdy. Pri plnej obsadenosti ide teda o cenovo výhodnejšiu dopravu ako prostredníctvom MHD. Elektromobily aj tu potvrdzujú, že nešetria len životné prostredie a parkovacie miesta, ale aj vašu peňaženku.

 

 

 

Car sharing v Košiciach

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?