Všetko o elektrických autách
All4car

Elektrické mestské autobusy

 

Keď už využívame vozidlá na elektrický pohon pre súkromné účely, prečo by nemohli byť súčasťou verejnej hromadnej dopravy. Tá totiž zohráva kľúčovú úlohu hlavne v mestách a mestských častiach a má výrazný vplyv nielen na plynulosť dopravy, ale aj na životné prostredie. Mnohé slovenské mestá si dôležitosť a vplyv verejnej dopravy uvedomujú, a preto sa aj u nás začínajú objavovať prvé elektrické mestské autobusy.

 

 

Elektrické autobusy pre mestá

Mesto Nitra v júni dokonca hostilo prvý slovenský autobusový veľtrh „BUS SHOW 2018“, ktorý predstavuje najväčšie dopravné fórum pre výrobcov, predajcov, dopravcov a vývojárov v oblasti autobusov. Jeho cieľom je ukázať nové možnosti efektívneho riešenia verejnej dopravy. Súčasťou veľtrhu bola aj konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ v kontexte Smart city. Hlavnou témou konferencie boli samozrejme elektrobusy a v podstate všetko, čo s nimi súvisí. Predstavili sa nielen aktuálne technologické novinky z oblasti elektronického riadenia verejnej dopravy, informačných systémov, ale konferencia poskytla priestor aj pre výmenu prevádzkových skúseností, diskusiu týkajúcu sa nabíjacej infraštruktúry či spôsobov a možností financovania.  

 

 

Aké dopravné prostriedky vieme nahradiť elektrickými?

Elektrické autobusy sú v súčasnej dobe v kontexte smart city vnímané ako ucelené dopravné systémy. Pod elektrickým autobusom si ale nepredstavujte len batériový elektrobus. Do tejto kategórie radíme aj parciálne trolejbusy (teda trolejbusy s batériovými zásobníkmi energie pre nezávislú prevádzku), palivočlánkové autobusy (ktoré kombinujú batérie s vodíkovými palivovými článkami) a samozrejme aj plug-in hybridné autobusy (v elektrobuse je zároveň aj dieselovo-hybridný pohon). Všetky druhy elektrických autobusov poskytujú mestskej mobilite úplne nový rozmer. Sú nielen ekologickou alternatívou tradičných prostriedkov verejnej dopravy so spaľovacím motorom, ale majú aj úspornejšiu prevádzku pokiaľ rátame pomer palivo a energia. Ako negatívum sa však zatiaľ ukazuje ich cena. Keďže nie sú štandardným produktom veľkosériovej výroby, ich nákupná cena je niekedy 2-3 krát drahšia ako pri autobuse s naftovým pohonom.

 

 

Kde všade už jazdia e-autobusy

Príkladom infraštruktúry, ktorej súčasťou sú elektrické autobusy je naše hlavné mesto. Bratislava a Západoslovenská energetika totiž podpísali memorandum, ktorého cieľom je vzájomná podpora elektromobility. Tá pomôže nielen elektrobusom, ale samozrejme aj iným elektromobilom. Hlavným cieľom je predovšetkým vybudovanie potrebnej infraštruktúry a v neposlednom rade aj rozvoj e-car sharingu. Obidve strany chcú vytvoriť podmienky pre realizáciu technických riešení a inovácií, ktoré občanom dokážu ukázať a uľahčiť cestu k doprave, ktorá bude nielen bezpečná, ale aj ekologická, udržateľná a samozrejme aj cenovo dostupná. Bratislavská MHD nakúpila celkovo 18 elektrobusov, pričom z väčšej časti boli dotované z fondov Európskej únie, zvyšok zo štátneho rozpočtu a z rozpočtu mesta. Elektrické autobusy sú nízkoprahové, plne klimatizované a s wifi pripojením. Ich dojazd sa pohybuje okolo 160 km, samozrejme však budú mať možnosť priebežne dobiť batérie pomocou pantografu. Okrem Bratislavy elektrobusy premávajú vo viacerých mestách ako napríklad Košiciach, Poprade, Žiline či Šali. Veríme, že ekologická verejná doprava bude čoskoro bežnou súčasťou každého slovenského mesta.

 

 

 

Ak vás nebaví jazda v autobuse, požičajte si bicykel

 

Zistite viac

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?