Všetko o elektrických autách
All4car

Zdieľanie bicyklov v Nitre

 

Pred rokom prišli v Nitre so zaujímavou novinkou v oblasti verejnej dopravy, ktorej súčasťou sa stali zdieľané bicykle. Projekt tzv. bikesharingu, za ktorým stojí spoločnosť ARRIVA a magistrát mesta Nitra dostal názov ARRIVA BIKE. Služba sa za ročné obdobie svojho fungovania osvedčila a Nitra sa tak zaradila k viacerým svetovým mestám, ktoré podporujú ekologickú formu verejnej dopravy.

 

 

Možnosti ARRIVA BIKE

Nitra sa tak stala prvým mestom na Slovensku s ponukou zdieľaných bicyklov, ako doplnkom mestskej verejnej dopravy. Záujemcovia majú k dispozícií 70 bicyklov, ktoré si môžu zapožičať a vrátiť na ktoromkoľvek zo 7 stanovíšť. Tie sa nachádzajú v časti autobusovej stanice, pri pošte na Svätoplukovom námestí, na Župnom námestí, v mestskom parku pri hokejovej hale, pri obchodnom dome Centro Nitra, zo strany cyklistického chodníka a v blízkosti ŠD Mladosť a Chrenovského mosta. Pre využívanie služby sa stačí jednoducho zaregistrovať s pomocou mobilnej aplikácie arriva bike na Google Play alebo App Store a za službu zaplatiť platobnou kartou. Ďalšou možnosťou je zriadenie čipovej karty prostredníctvom spoločnosti ARRIVA Nitra. Bicykel je možné si prenajať na hodinu za 0,50€, pričom za celodenné zapožičanie zaplatíte 3€, alebo si môžete predplatiť ročný prístup za 25€. Zámerom tohto projektu je zjednodušenie presúvania v rámci mesta, zlepšenie dopravnej situácie a zvýšenie záujmu o mestskú verejnú dopravu. Zdieľané bicykle môžu využívať aj návštevníci Nitry, ktorí majú na výber z niekoľkých mestských okruhov. V súčasnosti je v Nitre a jej blízkom okolí dostupných takmer 20 km značených cyklotrás a do budúcna sa pripravuje ďalších takmer 30 km. Cyklotrasy sú pre všetkých dostupné aj prostredníctvom webových stránok mesta.

 

 

Úspechy ARRIVA BIKE

To, že projekt je po roku mimoriadne úspešný a stretol sa s obrovským záujmom verejnosti potvrdzujú aj oficiálne štatistiky. V priebehu prvého roka sa do systému zaregistrovalo takmer 8700 užívateľov a počet prenajatých bicyklov sa dostal nad hranicu 20 tisíc. Potešujúce je aj to, že záujem o službu neutícha a registrácie nových užívateľov neustále pribúdajú. Rekordný dopyt po bikesharingu bol začiatkom tohtoročnej sezónny, keď sa v priebehu apríla zaregistrovalo 1800 nových užívateľov a bicykle boli prenajaté až 140 krát denne. Najobľúbenejšími stanovišťami sa stali Mestský park na Sihoti a Trieda Andreja Hlinku. Až polovica užívateľov bikesharingu sa v priebehu prvého roka zaregistrovala do systému s pomocou aplikácie Arriva Bike dostupnej na Google Play, tretina cez aplikáciu v App Store a ostatní použili internetovú stránku arrive.bike a cyklopočitač na samotnom bicykli. Počas poslednej júlovej soboty bolo prvé výročie spustenia projektu a cyklisti mohli využiť bezplatný prenájom bicykla na dve hodiny na komkoľvek stanovišti v meste.

 

 

ARRIVA BIKE v iných mestách

Po úspechu v Nitre, je záujem o službu zdieľaných bicyklov ARRIVA BIKE aj v iných slovenských mestách. Túto skutočnosť potvrdzuje aj Petra Helecz, riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností ARRIVE na Slovensku. „Veríme, že v budúcom roku budú Nitru nasledovať ďalšie mestá.“ Ako ďalej vo svojom stanovisku uvádza „Myslím si, že nielen obyvatelia veľkých miest akými sú Bratislava, Košice, Trnava či Žilina, ale aj ľudia v mestách veľkosti Levíc, by si službu zdieľaných bicyklov zaslúžili.“ Spoločnosť ARRIVA pripravuje riešenie aj pre menšie mesta, vzdialené medzi sebou maximálne 40 km. Chceli by do tohto projektu zapojiť viacero samospráv, ktoré by medzi sebou v rámci zabezpečenia prevádzky spolupracovali, čím by pre nich vznikali menšie prevádzkové náklady.

 

 

Fotosúťaž s ARRIVA BIKE

Spoločnosť ARRIVA si pre užívateľov zdieľaných bicyklov pripravila fotosúťaž. Podmienky súťaže sú jednoduché, stačí si požičať bicykel, odfotografovať sa s ním na zaujímavom mieste v Nitre a fotografiu zdielať na sociálnych sieťach Instagram alebo Facebook s hashtagom #arrivabikeleto. Víťaz získa dva spiatočné lístky vlakom Arriva Express na trase Nitra – Praha a ubytovanie v 3* hoteli. Ďalší dvaja autori fotografií s najväčším počtom hlasov vyhrajú ročné predplatné na arriva bike a ďalší traja v poradí balíček reklamných predmetov. Fotosúťaž trvá až do 30.9.2018.

 

 

 

V Bratislave si môžete taktiež požičať ekologické vozidlá 

 

Zistite viac

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?