Všetko o elektrických autách
All4car

Dotácia pre elektromobily je opäť spustená

 

Podpora kúpy elektromobilov bola na začiatku apríla pozastavená. Teraz Ministerstvo hospodárstva SR dobieha zameškané.

 

 

Koronakríza ovplyvnila pozastavenie dotačných projektov

Ministerstvo hospodárstva SR avizovalo začiatkom apríla pozastavenie dotačných projektov na podporu kúpy elektromobilov.  Rezort hospodárstva ohlásil aj zrušenie druhého kola výzvy na budovanie nabíjacích staníc. Dôvodom bola situácia na Slovensku spôsobená koronakrízou.

 

Štátny tajomník Ministerstva hospodársva SR Karol Galek vysvetlil, že koronakríza zasiahla vo veľkej miere automobilový priemysel a časť podnikov pozastavila svoju výrobu. Z tohto dôvodu vznikol na trhu nedostatok elektrických vozidiel a žiadatelia by mali problém si zaobstarať elektromobil do 12 mesiacov od podpísania zmluvyje, čo bolo jednou zo zmluvných podmienok na poskytnutie dotácie.

 

 

„Rozhodnutie o pozastavení dotačného projektu sme urobili v záujme kupujúcich, aby im nevypršala lehota, v ktorej si elektromobil môžu zabezpečiť,“ zdôraznil K. Galek.

 

 

 

 

Obnovenie dotácie pre podporu nákupu elektromobilov

Našťastie, táto situácia netrvala dlho a už na konci mája 2020 Ministerstvo hospodárstva SR vyhlásilo pokračovanie dotácií na podporu nákupu batériových elektrických a plug-in hybridných elektrických vozidiel.

 

 

„Našou snahou je teraz zrýchliť celý proces posudzovania a schvaľovania žiadostí. Do konca mája plánujeme posúdiť žiadosti, ktoré sú už na ministerstve. V júni by prišli na rad tie, ktoré v súčasnosti administratívne overuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA),“ vysvetlil štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Karol Galek.

 

 

Opäť zasadla komisia na vyhodnocovanie a schvaľovanie žiadostí

Dotáciu pre nákup elektromobilu komisia schválila ďalším 127 žiadateľom a prerozdelila tak ďalších 1 096 000 €. Dovtedy bolo schválených 340 žiadostí – 279 žiadostí bolo od fyzických osôb a 61 žiadostí bolo od právnických osôb. Spolu dotácia predstavuje 2 760 000 €.

 

 

Stornované žiadosti budú opätovne prehodnotené

Pre nedostatky v podaných žiadostiach komisia nechválila 13 žiadostí a Ministerstvo hospodárstva SR zaevidovalo 75 storno žiadostí, ktoré boli stornované kvôli pozastaveniu dotácie v apríli. Žiadatelia neschválených a storno žiadostí budú od júna opätovne oslovovaní.

 

Výzva na dotáciu na kúpu nového elektromobilu je otvorená až do vyčerpania dotácie. Na túto výzvu bolo vyčlenených 6 miliónov eur a rezort hospodárstva vyplatilo už 40 dotácií, ktorých hodnota bola 299 000 €.

 

 

Zoznam žiadateľov o dotáciu na podporu nákupu batériových elektrických  a plug-in hybridných elektrických vozidiel si môžete pozrieť tu.

 

 

Najčastejšie otázky týkajúce sa dotácií na elektromobily

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?