Všetko o elektrických autách
All4car

Najčastejšie otázky týkajúce sa dotácií na elektromobily a plug-in hybridy

 

Spísali sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky týkajúce sa dotácií na elektromobily.

 

 

Vidieť, že dotácie Slovákov naozaj oslovili. Na čo sa najčastejšie pýtajú v komentároch, diskusiách a príspevkoch?

 

 

Vzťahuje sa dotácia na všetky autá jazdiace na alternatívne palivo?

Momentálne je možné získať dotáciu len na elektromobil alebo plug-in hybrid. Dotačný program ráta aj s podporou iných vozidiel, napríklad tých, ktoré jazdia na LPG alebo CNG, výzva je však určená len pre elektromobily a plug-iny.

 

 

Môžem si kúpiť aj jazdený elektromobil?

Môžete, samozrejme, ale dotácia sa vzťahuje len na kúpu nového vozidla, ktoré predtým nemalo majiteľa (vlastníka) a do evidencie vozidiel sa prihlási prvýkrát práve s vami.

 

 

Výzva má zverejnený začiatočný dátum, ale nikde nie je písané, kedy končí.

Áno, výzva bola zverejnená 18. 11. 2019. 11. 12. 2019 sa spustia on-line registrácie a 17. 12. 2019 bude možné podať oficiálnu žiadosť. Na dotácie je vymedzený „rozpočet“ 5 000 000 eur. Každou registráciou sa bude istá suma rozpočtu „blokovať“ alebo rezervovať do doby schválenia dotácie. Keď sa systém naplní po plánovanú sumu, je možné, že registrácie dočasne pozastavia. Dotácie na elektromobily sa v prvom kole nevyčerpali úplne, možno sa to stane aj teraz. Navyše, stále sa operuje s tým, že ak by žiadostí bolo veľa, je možnosť dotačnú pomoc ešte navýšiť. Takže kým budú peniaze, budú bežať aj žiadosti o dotácie.

 

 

 

 

Mám si auto kúpiť hneď?

Nie, určite nie. Hľadajte si svojho favorita, informujte sa, ale nekupujte. Až keď dostanete oficiálne stanovisko, že dotáciu dostanete, zrealizujte kúpu. Dotácia príde ako jedna splátka. Na kúpu auta máte od schválenia dotácie 1 rok. Je to dostatočná doba na to, aby ste si spravili prehľad a vybrali správny model. Ak sa však bojíte, že by sa vám auto neušlo, informujte sa u predajcov aký model postupu by vám odporučili, či sa dá auto rezervovať a podobne. Predajcovia elektromobilov o dotáciách vedia a určite nebudete prví, ktorí sa prídu informovať.

 

 

Môžem vyradiť staršie vozidlo, aby sa mi navýšila suma dotácie?

Na čisto batériový elektromobil bude dotácia vo výške 8 000 €, na plug-in hybrid vo výške 5 000 €. Ak vyradíte staršie vozidlo z evidencie, výška dotácie sa nezmení. V novele zákona ohľadom dotácií sa skloňovala aj takáto možnosť, uvažovalo sa o nej však ako o všeobecnej podpore pri alternatívnych spôsoboch dopravy. Dotácie upravuje výzva a tá o šrotovnom ani o vyraďovaní starších vozidiel nepíše ani slovko.

 

 

Môžem požiadať aj o dotáciu na elektrickú kolobežku alebo e-bike? Veď sú tiež na batérie...

Nie, dotácia sa týka len vozidiel.

 

 

Môžem si nový elektromobil financovať prostredníctvom leasingu?

Nie, financovanie prostredníctvom leasingu nie je pre túto výzvu oprávnené.

 

 

Musí byť zakúpené auto len zo Slovenska?

Nie, nemusí. Musí to byť však nové vozidlo, čiže také, ktoré nebolo prihlásené do evidencie vozidiel v SR a ani v žiadnom inom štáte.

 

 

Pripravili sme pre vás aj prehľad najdôležitejších dátumov a čísiel ohľadom dotácií pre elektromobily. Prečítajte si ho!

 

 

 

Dôležité dátumy a čísla pre žiadateľov o dotáciu na elektromobil

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?