Všetko o elektrických autách
All4car

Zníženie ceny parkovania v Trnave pre elektromobily

 

Majitelia elektromobilov v meste Trnava sa tešia z nových výhod ohľadom parkovania, kde podľa návrhu VZN budú platiť 10 € ročne. Jedná sa o lacnejšie parkovanie pre elektromobily, pričom každý majiteľ a každá jedna firma, ktorá v danom meste sídli, dostane EKO kartu s cenovým vyhodnotením na 10 € ročne. Na rozdiel od neprenosných parkovacích kariet pre klasické automobily s benzínovým a dieselovým pohonom, ktoré sa cenovo líšia (v zóne A 400€ a v zóne B 150€ ročne) je to veľmi nízke a výhodné. V prípade schválenia návrhu mestským zastupiteľstvom nadobudne VZN účinnosť od 1.06.2017.

 

Poslanci taktiež plánujú podať návrh na určité zvýhodnenie aj pre automobily s hybridným pohonom, pri ktorom by sa malo jednať o 50% zľavu z ročnej karty.

 

 

 

Predseda predstavenstva STEFE SK Josef Landschützer (vľavo) a primátor Trnavy Peter Bročka pri elektromobile, ktorý využívajú v Trnave na testovanie.

 

 

 

Ďalšou zmenou ktorá je zakotvená v návrhu VZN, je zrušenie rozšíreného času parkovania počas Trnavského jarmoku. Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa Trnava rozhodla toto ustanovenie zrušiť, bolo odlišné spoplatnenie počas jarmoku ktorý trvá tri dni a bolo veľmi neúčinné. Vodiči automobilov parkovné neplatili a vykrúcali sa odôvodnením, že o ničom takom informovaní neboli. A ako poslednou zmenou v návrhu, je spoplatnenie nového parkoviska v Trnave na Dohnányho ulici, ktoré plánujú sprevádzkovať už tento rok.

 

V súčasnosti sa štát snaží prispieť finančnými prostriedkami nie len pre samotné elektromobily, ale aj pre ich parkovacie miesta a pre samotné nabíjanie elektromobilov. Momentálne sa prispelo už 5000€.

 

 

 

 

Majitelia elektromobilov značky Tesla majú predstih, keďže majú možnosť parkovania a nabíjania elektromobilov zadarmo. Avšak Trnava nie je jediná, ktorá napreduje ekologickej doprave. Napríklad v Bratislave vymedzili 30 parkovacích miest pre elektromobily, ktoré budú zadarmo. Medzi ďalšími mestami, ktoré sa snažia plne podporovať elektromobily, sú aj Košice. Už dlho zvažujú o znížení poplatkov ohľadom parkovacích miest pre elektromobily. Odôvodnili to tým, že chcú myslieť ekologickejšie a tak podporiť majiteľov elektroaút, pre menšie výdavky a skvalitnenie životného prostredia.

 

Na letisku v Košiciach bola ako prvá zadarmo dostupná nabíjacia stanica a parkovanie bez poplatkov pre elektromobily. Primátori mesta sa chcú touto tematikou zaoberať aj v budúcnosti, a tak pomôcť majiteľom a držiteľom elektromobilov, aby ušetrili a neznečisťovali životné prostredie. Takisto mesto zvažuje aj využitie autobusových pruhov, pre elektromobily.

 

Podobnú myšlienku má taktiež Trnava. Rovnako do budúcnosti chce byť príkladom pre ekologickejšiu dopravu.

 

 

Porovnanie cien parkovného pre elektromobily a automobily v Trnave

 

Trnava - parkovanie pre elektromobily a automobily

Navrhovaná cena ročnej EKO karty pre elektromobily - 10 € ročne

Ceny parkovania v zónach A, B, C pre automobily

ZÓNA A

ZÓNA B

ZÓNA C

1 hodina

0,50 €

1 hodina

0,20 €

1. h.- zadarmo každá ďalšia začatá hodina 0,50 €

Ceny ročnej neprenosnej parkovacej karty pre automobily

400 €

150 €

200 €

 

 

 

Prečítajte si o elektronabíjacej stanici v Púchove

 

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?