Všetko o elektrických autách
All4car

Zníženie ceny parkovania v Trnave pre elektromobily

 

Majitelia elektromobilov v meste Trnava sa tešia z nových výhod ohľadom parkovania, kde podľa návrhu VZN budú platiť 10 € ročne. Jedná sa o lacnejšie parkovanie pre elektromobily, pričom každý majiteľ a každá jedna firma, ktorá v danom meste sídli, dostane EKO kartu s cenovým vyhodnotením na 10 € ročne. Na rozdiel od neprenosných parkovacích kariet pre klasické automobily s benzínovým a dieselovým pohonom, ktoré sa cenovo líšia (v zóne A 400€ a v zóne B 150€ ročne) je to veľmi nízke a výhodné. V prípade schválenia návrhu mestským zastupiteľstvom nadobudne VZN účinnosť od 1.06.2017.

Poslanci taktiež plánujú podať návrh na určité zvýhodnenie aj pre automobily s hybridným pohonom, pri ktorom by sa malo jednať o 50% zľavu z ročnej karty.

 

 

 

Predseda predstavenstva STEFE SK Josef Landschützer (vľavo) a primátor Trnavy Peter Bročka pri elektromobile, ktorý využívajú v Trnave na testovanie.

 

 

 

Ďalšou zmenou ktorá je zakotvená v návrhu VZN, je zrušenie rozšíreného času parkovania počas Trnavského jarmoku. Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa Trnava rozhodla toto ustanovenie zrušiť, bolo odlišné spoplatnenie počas jarmoku ktorý trvá tri dni a bolo veľmi neúčinné. Vodiči automobilov parkovné neplatili a vykrúcali sa odôvodnením, že o ničom takom informovaní neboli. A ako poslednou zmenou v návrhu, je spoplatnenie nového parkoviska v Trnave na Dohnányho ulici, ktoré plánujú sprevádzkovať už tento rok.

 

V súčasnosti sa štát snaží prispieť finančnými prostriedkami nie len pre samotné elektromobily, ale aj pre ich parkovacie miesta a pre samotné nabíjanie elektromobilov. Momentálne sa prispelo už 5000€.

 

 

 

Majitelia elektromobilov značky Tesla majú predstih, keďže majú možnosť parkovania a nabíjania elektromobilov zadarmo. Avšak Trnava nie je jediná, ktorá napreduje ekologickej doprave. Napríklad v Bratislave vymedzili 30 parkovacích miest pre elektromobily, ktoré budú zadarmo. Medzi ďalšími mestami, ktoré sa snažia plne podporovať elektromobily, sú aj Košice. Už dlho zvažujú o znížení poplatkov ohľadom parkovacích miest pre elektromobily. Odôvodnili to tým, že chcú myslieť ekologickejšie a tak podporiť majiteľov elektroaút, pre menšie výdavky a skvalitnenie životného prostredia.

Na letisku v Košiciach bola ako prvá zadarmo dostupná nabíjacia stanica a parkovanie bez poplatkov pre elektromobily. Primátori mesta sa chcú touto tematikou zaoberať aj v budúcnosti, a tak pomôcť majiteľom a držiteľom elektromobilov, aby ušetrili a neznečisťovali životné prostredie. Takisto mesto zvažuje aj využitie autobusových pruhov, pre elektromobily.

Podobnú myšlienku má taktiež Trnava. Rovnako do budúcnosti chce byť príkladom pre ekologickejšiu dopravu.

 

O 50% je parkovanie v Trnave lacnejšie pre hybridné vozidlá - vozidla poháňaného spaľovacím motorom a elektromotorom s možnosťou dobíjania cez vonkajší zdroj elektrickej energie (plug-in hybridné vozidlo). Namiesto 400 € v zóne A zaplatia za parkovanie 200 €. 

 

 

Porovnanie cien parkovného pre elektromobily a automobily v Trnave

 

Trnava - parkovanie pre elektromobily a automobily

Navrhovaná cena ročnej EKO karty pre elektromobily - 10 € ročne

Ceny parkovania v zónach A, B, C pre automobily

ZÓNA A

ZÓNA B

ZÓNA C

1 hodina

0,50 €

1 hodina

0,20 €

1. h.- zadarmo každá ďalšia začatá hodina 0,50 €

Ceny ročnej neprenosnej parkovacej karty pre automobily

400 €

150 €

200 €

 

 

 

Prečítajte si o elektronabíjacej stanici v Púchove  

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?