Všetko o elektrických autách
All4car

Za parkovanie na mieste pre elektromobily môžete dostať aj pokutu. Kedy?

 

Ak stojíte na parkovacom mieste vyhradenom pre elektromobil po nabití, riskujete pokutu.

 

 

V predchádzajúcom článku nás zaujímalo, ako vyzerajú správne označené miesta s nabíjacou stanicou a parkovacie miesta, ktoré k nabíjačke prislúchajú. Dnes sa ale pozrieme na iný problém, respektíve na nešvár, ktorý sa vo svete elektromobilov rozbehol. Je ním blokovanie parkovacieho miesta buď nabitým elektromobilom, alebo vozidlom so spaľovacím motorom.

 

 

 

 

Pravidlá sú jasné, pokuta začína na 50-tich eurách

Na parkovacom mieste pri nabíjačke smie parkovať len vozidlo, ktoré si práve batériu dobíja. Po dobití je vodič povinný miesto opustiť. Na tomto mieste, a to ani v čase, kedy tu nestojí elektromobil, nesmie parkovať vozidlo jazdiace na naftu, plyn alebo benzín.

 

Ak je toto miesto riadne označené (viac o značkách sme si povedali v článku Poznáte správne značenie nabíjacej stanice a parkovacieho miesta pre elektromobil?), vodič, ktorý tu parkuje neoprávnene, sa dopúšťa priestupku. Zaň môže v blokovom konaní dostať pokutu až do výšky 50 €, v správnom konaní môže byť výška pokuty až 100 €. Tieto informácie nám poskytlo Prezídium Policajného zboru, odbor dopravnej polície. Prezídium informuje aj o tom, že v prípade, že je parkovacie miesto obsadené neoprávnene, môže sa vodič elektromobilu obrátiť na mestskú políciu, alebo na príslušné Okresné riaditeľstvo Policajného zboru.

 

 

Pomôžu pokuty?

Poskytovatelia platených nabíjacích staníc začali autá za „prestoj“ alebo za parkovanie po nabití vozidla pokutovať. S pokutami prišla aj Tesla, státie po nabití si zaplatíte aj pri nabíjaní prostredníctvom GreenWay alebo ZSE Drive. A je to správny prístup! Ani vodiči elektromobilov si nemôžu myslieť, že parkovacie miesto je pre nich vyhradené na neobmedzene dlhý čas.

 

Pokuty však nepomôžu tam, kde parkovacie miesto blokuje iné vozidlo, alebo elektromobil, ktorý sa na nabíjačku nenapojí. Tieto autá systém nezachytí, nemá ich ako upozorniť cez aplikáciu, ani im nemôže zinkasovať minúty navyše či prípadnú pokutu.

 

 

 

 

Parkovanie často sprevádza arogancia

Aj na Slovensku si nesprávne parkovanie vodičov ľudia fotia a zdieľajú na sociálnych sieťach. Vidieť, že čo sa parkovania a slušnosti v parkovaní týka, majú niektorí slovenskí vodiči a vodičky ešte veľké medzery. Bežne sa stretávame s tým, že auto blokuje chodník a nemôže po ňom prejsť matka s kočíkom, alebo s deťmi. Že vodič neoprávnene zaberie parkovacie miesto pre ZŤP v domnienke, že keď tam práve neparkuje nikto ZŤP a on potrebuje „len“ nakúpiť, je to ok. Nie, tento prístup teda správny nie je.

 

Na rôznych fórach a diskusiách pod podobnými príspevkami sme narazili aj na sťažnosti ľudí, ktorým sa nepáči, že parkovacie miesta pre elektromobily vznikli na najlepších miestach, napríklad pri vchode do nákupného centra a podobne. Keďže však neexistujú pravidlá týkajúce sa toho kde a ako dodatočne vytvoriť parkovanie pre elektromobil pri nabíjačke, určí si toto miesto majiteľ podľa svojich možností. Ak sa vytvorí parkovacie miesto pre elektromobil napríklad na úkor miesta pre ZŤP či rodiny s deťmi, bolo by vhodné pouvažovať, ktoré „bežné“ parkovacie miesto bude zastupovať to zmiznuté špeciálne alebo vyhradené.

 

V každom prípade, ak máte problém s tým, že vaše parkovacie miesto blokuje iný automobil neoprávnene – a nemusí to byť práve miesto pre elektromobil, ohláste to policajtom, prípadne upozornite na problém vedenie obchodného centra, ak je toto miesto v rámci jeho areálu alebo podzemného parkoviska.

 

 

 

Ako vyzerá správne označené parkovanie pre elektromobily?

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?