Všetko o elektrických autách
All4car

Poznáte správne značenie nabíjacej stanice a parkovacieho miesta pre elektromobil?

 

Zelená farba sa pri tomto type značenia nepoužíva, viete prečo?

 

 

Značka pre nabíjaciu stanicu a parkovanie pri nej

O blízkosti nabíjacej stanice pre elektromobily informuje podľa platnej vyhlášky značka č. II 8 c „Nabíjacia stanica“. Pod túto značku je možné umiestniť dodatkovú tabuľu č. E 10 „Druh vozidla“, na ktorej môže byť symbol elektromobilu, aby bola značka viac špecifická. Značka nabíjacej stanice pritom môže byť súčasťou iných značiek, napríklad tých, ktoré informujú o blízkosti odpočívadla a použijú značku nabíjacej stanice ako informáciu o vybavenosti odpočívadla.

 

 

 

 

 

Pri nabíjacej stanici je však potrebné vyhradiť priestor na parkovanie elektromobilu. Na toto sa používa značka č. IP 16 „Parkovacie miesto s vyhradeným státím“, pod ktorú sa umiestni dodatková tabuľa č. E 13 na ktorej sú uvedené doplňujúce údaje, napríklad o počte parkovacích miest alebo prevádzkových hodinách.

 

 

 

 

 

Parkovacie miesto pre elektromobil a samotnú nabíjaciu stanicu teda označuje kombinácia značiek, nie iba jedna samostatná značka.

 

 

Parkovanie je povolené len počas nabíjania

Práve na tento fakt niektorí motoristi zabúdajú. Ak máte elektromobil, vyhradené státie sa na vás nevzťahuje automaticky, ale len vtedy, ak si potrebujete vozidlo dobiť na nabíjačke. Toto parkovacie miesto neslúži na odparkovanie počas nákupov alebo vybavovania osobných záležitostí. Iste, počas nabíjania máte voľnú ruku s tým čo robiť a kam ísť. Nabíjanie je však podmienka, aby ste na tomto mieste mohli stáť, na to nezabúdajte.

 

 

„Ekologická“ zelená farba nie je povolená

Čo sa týka vodorovného značenia, na tento účel sa aktuálne používa dopravné značenie č. V 10 d „Parkovacie miesta s vyhradeným státím“. Aktuálna legislatíva neumožňuje podfarbenie vyhradených parkovacích miest iným farebným vzorom ako vyobrazeným vo vyhláške, čiže zelená farba, ktorá síce pôsobí ekologicky a určite by pôsobila aj reprezentatívne, nie je podľa vyhlášky povolená. Na niektorých parkovacích miestach pri nabíjačkách je však možné sa s ňou stretnúť. Zelená farba je však pri vodorovných značkách používaná skôr na označenie cesty pre cyklistov a oficiálne sa s elektromobilmi ani s plug-in hybridmi v našej vyhláške nespája.

 

 

 

 

Čo keď parkovacie miesto blokuje iné auto?

Auto so spaľovacím motorom nemá na tomto mieste čo robiť. Rovnako ako vozidlo, ktorého nabíjanie skončilo. Na túto tému sme však pre vás pripravili ďalší článok, v ktorom sme o stanovisko a riešenie týchto situácií požiadali aj poskytovateľov nabíjacích staníc na Slovensku a Prezídium Policajného zboru, odbor dopravnej polície, ktoré nám o skutočnostiach v oblasti značenia nabíjacích staníc a parkovacích miest pre elektromobily poradilo aj pri písaní tohto článku (za čo ďakujeme).

 

 

 

Ako v zime predĺžiť dojazd elektromobilu?

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?