Všetko o elektrických autách
All4car

Uvažujete nad zelenou ŠPZ?

 

O tieto farebné značky môžete žiadať už od 1. 12. 2019.

 

 

Akčný plán elektromobility v Slovenskej republike spomínal aj zelené značky, ktoré by elektromobily odlíšili v dave a tým pádom by bolo možné zvýhodniť ich v niektorých smeroch. O zelených ŠPZ sme písali aj v staršom článku tu, a v tom dnešnom prinášame aktuálne info, ktoré nám poskytol plk. Ing. Boris Križánek, vedúci oddelenia evidencie vozidiel z odboru dokladov a evidencií Prezídia Policajného zboru (za čo touto cestou ďakujeme).

 

 

Zelené ŠPZ fungujú od 1. 12. 2019

Už od tohto dátumu bolo možné požiadať o vydanie farebne odlíšených tabuliek s evidenčným číslom pre vozidlo, ktorého jediným zdrojom energie je elektrina, alebo pre hybridné elektrické vozidlo s možnosťou externého nabíjania. Prijatie tejto zmeny a vydávanie zelených tabuliek reaguje na Akčný plán rozvoja elektromobility v Slovenskej republike, resp. napĺňa jeho ďalší bod.

 

 

Podmienky získania

Podmienkou vydania tejto ŠPZ je v prvom rade druh paliva. Majiteľ auta musí mať v osvedčení o evidencii časť II v položke 18 P.3 „Druh paliva/zdroj energie“ uvedený druh paliva alebo zdroj energie ako:

  • elektrina, alebo
  • druh spaľovacieho paliva v kombinácii s elektrickým pohonom plug-in napr.
  • benzín + elektrický pohon plug-in,
  • nafta + elektrický pohon plug-in,
  • benzín + LPG + elektrický pohon plug-in a pod.

 

 

rozmer 24 cm x 15 cm

 

 

rozmer 34 cm x 20 cm

 

 

rozmer 14,5 cm x 11 cm

 

 

 

Vydanie nie je automatické

Ďalšou podmienkou je, že o zelenú ŠPZ-tku (v článkoch alebo letákoch ju niekedy označujú aj ako Elektro TEČ, pričom TEČ znamená tabuľka s evidenčným číslom) je potrebné požiadať, nevzťahuje sa na ňu žiadny automatický nárok.

 

Ak už elektrické vozidlo alebo plug-in hybrid máte, požiadate o výmenu pridelenej TEČ za novú, elektro TEČ. Ak idete s novým elektromobilom alebo plug-in hybridom na zápis, žiadajte o zelenú značku už pri zápise.

 

Žiadna celoplošná výmena doteraz vydaných tabuliek s evidenčným číslom, ktoré už boli pridelené na elektromobily a plug-in hybridy sa konať nebude. Pri tomto type elektromobilov budú vlastne platné dve značky, aj „biela“ aj zelená, vodič si môže vybrať.

 

 

rozmer 52 cm x 11 cm

 

 

Poplatky sú nasledovné:

Pri zápise nového vozidla je to 33 € za zápis elektromobilu alebo plug-in hybridu + 33 € za pridelenie 2 ks plechových Elektro TEČ vrátane vydania príslušných dokladov od vozidla. Pri výmene je to len suma 33 € za pridelenie 2 ks plechových Elektro TEČ vrátane vydania príslušných dokladov od vozidla. Lehota na dodanie zelenej TEČ je približne do 2 pracovných dní.

 

 

Vymeniť, či nevymeniť?

Akčný plán v rámci elektromobility na Slovensku plní svoje body postupne. Je to plán, nie záväzné pravidlá do budúcnosti, ale podpora elektromobility má u nás naštartované vcelku pekne. Autá s touto „inou“ značkou by v budúcnosti mohli vstupovať do nízkoemisných zón (niečo podobné chystá napríklad Bratislava), prípadne by parkovali lacnejšie.

 

Nejde však len o marketing. Ak si vezmete napríklad dopravnú nehodu, zelená ŠPZ by záchranným zložkám mohla pomôcť pri manipulácii s vaším vozidlom a tiež so záchranou vášho života, či života vašej posádky. Odlíšiť sa od ostatných sa v tomto prípade teda oplatí.

 

 

Ďalšie výhody pre majiteľov elektromobilov

 

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?