Všetko o elektrických autách
All4car

Tesla rozširuje sieť nabíjacích staníc v Európe

 

Vízie Elona Muska boli vždy ambiciózne. Neprekvapuje teda, že vo svojej energii nepoľavuje ani v roku 2019. Najnovšie potešil všetkých majiteľov elektromobilov na starom kontinente keď sľúbil, že tento rok sa tu jeho spoločnosť sústredí aj na rozšírenie siete nabíjacích staníc Supercharger.

 

 

Zelená pre elektromobilitu v Európe

Fanúšikovia elektrických áut môžu byť z roka na rok spokojnejší. Ceny jednotlivých modelov pomaly klesajú, dojazd v kilometroch sa postupne predlžuje a čoraz viac krajín sa priebežne pripája k ekovlne, ktorú sprevádza práve podpora elektrodopravy. Len s tými nabíjacími stanicami to stále nie je také ideálne, ako by sme si predstavovali. A tu prichádza Elon Musk so svojim neochvejným optimizmom.

 

Podľa jeho slov zverejnených nedávno na Twitteri môžeme očakávať, že nabíjačky Supercharger značky Tesla sa tento rok vo veľkom začnú objavovať po celej Európe („...od Írska po Kyjev, od Nórska po Turecko.“). Cieľom je totiž pokryť 95% až 100% dopytu na všetkých aktívnych trhoch. Reálne to znamená až dvojnásobné pokrytie v porovnaní so súčasnosťou.

 

 

Tesla myslí dopredu

Vyhlásenie Elona Muska je síce stále neoficiálne, určite však nie je nepremyslené. Tento rok sa totiž do Európy dostáva očakávaný Model 3, o ktorom sa predpokladá, že bude mať na miestny trh s elektromobilmi zaujímavý vplyv. (Týždenne sa do belgického prístavu Zeebrugge privezie 3 000 týchto vozidiel). Nech budú jeho konečné predaje akékoľvek, Model 3 minimálne zvýši dopyt po rýchlych nabíjacích staniciach. Spomínané nabíjačky Supercharger vedia dobyť batériu auta na 80% jej kapacity už za 40 minút, čo je v porovnaní s domácim, niekoľkohodinovým nabíjaním, úžasný posun. Na príchod Modelu 3 k nám sa Tesla pripravuje aj tak, že existujúce nabíjačky rozširuje o CCS konektor, ktorý využíva práve Model 3.

 

CEO Tesly nedávno uviedol aj to, že vylepšená verzia nabíjačiek Supercharger, Supercharger V3, bude dokonca ešte rýchlejšia ako jej aktuálne využívaná predchodkyňa.

 

 

Ujde sa aj Slovensku?

Údaje o tom, kde presne budú plánované nabíjačky nakoniec vybudované, zatiaľ neboli zverejnené. Kým sa tak stane, je teda v hre stále aj Slovensko. Dnes máme k dispozícii dve Tesla nabíjačky – jedna je v Bratislave a druhá v Sielnici pri Zvolene.

 

Zároveň sa zdá, že politika značky Tesla smeruje k tomu, aby nabíjačky pre elektrické vozidlá boli dostupné aj majiteľom áut, ktorí nemajú možnosť nabiť si auto v domácich podmienkach. Svedčí o tom správa, že Tesla o tejto otázke rokuje s majiteľmi, resp. prenajímateľmi bytových domov. Fungujúca nabíjačka, napríklad aj na slovenskom sídlisku, tak nemusí byť hudbou veľmi vzdialenej budúcnosti.

 

 

 

Ultrarýchla nabíjacia stanica na R1

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?