Všetko o elektrických autách
All4car

Recyklácia batérií funguje, podporiť by ju mali všetci

 

Odovzdanie vyslúžilej batérie je bezplatné, zberných miest je pomerne dosť.

 

 

V posledných článkoch sme sa zamerali na negatívny dopad dopravy a batérií na životné prostredie a zdravie. Nakoľko sa batérie stali súčasťou našich životov, mali by sme aj my, ako ich používatelia, viac dbať na to, aby sa staré, poškodené alebo použité batérie dostali tam, kde patria – do recyklovaného odpadu.

 

 

Batéria je nebezpečný odpad

Obsahuje toxické látky, najmä ťažké kovy ako ortuť, kadmium a olovo, ktoré pri úniku do prostredia vážne vplývajú na prírodu a na ľudské zdravie. Batéria sa v komunálnom odpade nerozloží, maximálne sa len znehodnotí a nebezpečné kovy sa tak dostanú do pôdy. Spaľovanie batérie nie je efektívny spôsob likvidácie, pretože spaľovanie ovzdušie len zbytočne znečistí. Recykláciou sa však môžu opätovne zhodnotiť kovy, z ktorých je batéria vyrobená. Recyklácia ušetrí životné prostredie od ťažby nových ton kovov, ktoré sú potrebné pre výrobu ďalších batérií. Tieto cenné suroviny sú vyčerpateľným zdrojom energie, ktorý nie je možné obnoviť. Aj pre tieto fakty je recyklácia batérie to najrozumnejšie, čo sa s ňou po skončení životnosti spraviť dá.

 

 

 

 

Miera recyklácie stúpa

Vo väčšine európskych krajín prevyšuje miera recyklácie batérií rôznych typov hranicu 75 %. Aj Slovensko sa v triedení zlepšuje a počty batérií v zberných boxoch ročne rastú. Za rok 2018 sme podľa dostupných informácií odovzdali takmer 191 ton prenosných použitých batérií. Napriek tomu sú kapacity na zber a spracovanie batérií na recyklovanie stále vyššie než vyzbierané číslo batérií.

 

Materiálové zhodnocovanie batérií spočíva v ich rozdrvení, separácii jednotlivých frakcií a v ich ďalšom spracovaní pyrometalurgickým spôsobom alebo elektrolýzou. Vo vyseparovaných frakciách sa nachádzajú rôzne neželezné kovy pochádzajúce z batérií - zinok, lítium, nikel, železo. Takto popísal recykláciu batérií portál EnviroPortal.sk.

 

 

Všetko je bezplatné

Odovzdať batérie môžeme bezplatne – na zbernom dvore našej obce, či v rôznych boxoch v predajniach. Tieto boxy by mali byť v každej predajni, ktorá ponúka predaj batérií. Ak ste si ich nevšimli, treba sa na len spýtať.

 

 

Európsky týždeň recyklácie batérií

Nejde o výmysel, tento týždeň naozaj existuje a propagačné aktivity počas neho majú za cieľ zvýšiť povedomie verejnosti o potrebe recyklácie batérií. Európsky týždeň je symbolikou k 9-temu septembru, kedy sa v roku 1737 narodil slávny taliansky lekár a fyzik Luigi Galvani. Práve jeho bádateľská činnosť priviedla Allesandra Voltu k zostrojeniu prvého galvanického článku, ktorého princíp sa stal základným konštrukčným prvkom batérií a akumulátorov.

 

 

Dá sa recyklovať batéria v elektromobile?

S príchodom elektromobilov a s ich stúpajúcich číslom na cestách bude potrebné riešiť aj zber a recykláciu batérií tohto typu. Recyklácia vyslúžilých batérii elektromobilov je možná, ale zatiaľ sa finančne opláca viac ťažba nových kovov. Ak však bude počet elektromobilov stúpať, situácia sa môže zmeniť. Mieru recyklácie si budú musieť nastaviť jednotlivé štáty, prípadne budú rešpektovať nariadenia vyšších „mocí“, v našom prípade napríklad nariadenia EÚ. Čína už pilotný projekt na recykláciu batérií spustila, Tesla má tiež vlastnú továreň na recykláciu. V Nemecku sa recyklácii venuje spoločnosť Duesenfeld.

 

 

 

 

Recyklácia zmierni ťažbu

Zvýšený dopyt po batériách akéhokoľvek typu znamená pre spoločnosti ťažiace vzácne kovy zisk. Kobalt, ako kľúčová zložka lítium-iónových batérií, sa napríklad ťaží v Kongu. V nelegálnych baniach podľa UNICEF-u pracujú na ťažbe kobaltu aj deti a čo je najhoršie, výrobcovia batérií nevedia zaručiť, že kobalt, ktorý používajú, nepomohli vyťažiť práve ruky detí. Efektívna recyklácia batérií by tak priniesla riešenie aj tohto problému.

 

 

Zdroj foto v článku: www.duesenfeld.com

 

 

 

Servis a údržba batérie v elektromobile

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?