Všetko o elektrických autách
All4car

Preprava tovaru môže byť aj ekologickejšia. Ako?

 

Dodávatelia by znížili náklady a vodiči zlepšili podmienky.

 

 

Snaha krajín o ekologickejší život sa opäť posunula o stupienok vyššie. K zníženiu emisií a hluku v mestách môže pomôcť aj výmena nákladných áut na prepravu tovaru. U nás už zopár takýchto vozidiel na elektrický motor jazdí a je ich stále viac.

 

 

Smetiarske vozidlá Volvo na elektrický pohon

Nákladné vozidlá na elektrický pohon by odľahčili hlučnosť v mestách. Výhodou pre smetiarke vozidlá je, že môžu skoro ráno či neskôr večer zbierať odpad, a to bez rušenia nočného kľudu. Určite to ocenia ľudia, ktorí nevstávajú skoro ráno. Spoločnosť Volvo Trucks uviedla na trh takéto smetiarske auto, ktoré má dojazd 200 km.

 

Volvo dodáva svoje prvé kusy elektrických áut určených do rôznych odvetví, ktoré budú založené na individuálnych potrebách zákazníka. Snaha výrobcov je čo najefektívnejšie využívať batériu, a preto zohľadňujú trasu jazdy vozidla - náklad a výklad tovaru. Ďalšími parametrami sú jazdné cykly a nosnosť takéhoto vozidla. Volvo sa môže chváliť aj výrobou plne autonómneho nákladného automobilu bez kabíny.

 

 

 

 

Ekologicky myslia aj dodávatelia na Slovensku

Už sme písali, že na Slovensku jazdí na dodávke Nissan e-NV200 od značky Voltia Slovenská pošta či DPD. Elektrické autá nemajú spojku a prevodovku, takže odpadá servis a sú menej problémové a kazové. Doručovateľské spoločnosti sa snažia o vyšší zisk a nižšie náklady. Ak môžu znížiť svoje náklady na opravu prevodovky a spojky, spravia tak prakticky ihneď. Výhodu majú aj doručovatelia, ktorí dodávku riadia. Pre zjednodušené riadenie bez spojky majú voľnú ruku na vybavovanie telefonátov.

 

 

Lepšie pracovné podmienky pre vodičov

V Severnej Amerike a v Číne dodávatelia tovarov prechádzajú na elektrické nákladné vozidlá, ktoré využívajú najmä na kratšie vzdialenosti v meste. Odvolávajú sa na zníženie emisií hluku, výfukových plynov a oxidu uhličitého (CO2). Spoločnosť Fuso uvádza, že elektrické nákladné vozidlá eCanter majú menšiu hlučnosť a vibrácie, čím zmierňujú fyzické a duševné zaťaženie vodičov, a zlepšujú ich pracovné podmienky. Ich slabou stránkou je krátky dojazd, na ktorom sa spoločnosť Fuso snaží pracovať, aby boli schopní dodávať tovar aj medzi mestami.

 

 

Hudba budúcnosti – bezdrôtové nabíjanie

Elektrické automobily sú ovplyvnené kapacitou baterky, a preto treba myslieť pri preprave tovaru na to, kde sa dá vozidlo nabiť a či nabitie postačí na cestu. Tento problém by mohlo vyriešiť bezdrôtové nabíjanie, ktoré sa v súčasnosti testuje.

 

Konzorcium Smartroad Gotland vo februári úspešne bezdrôtovo nabilo špeciálny prototyp 40-tonového celoeketrického nákladného automobilu ako súčasť príprav na projekt dynamického bezdrôtového nabíjania na verejných komunikáciách na ostrove Gotland – Švédsko. Vozidlo je vybavené piatimi prijímačmi a je schopné nabíjať sa pri státí s účinnosťou približne 90 %. Klasickému elektrickému vozidlu stačí na bezdrôtové nabíjanie jeden prijímač.

 

Teoreticky by cesty vybavené dynamickým bezdrôtovým nabíjaním umožnili hromadný prechod na elektrické vozidlá, ale v skutočnom svete by boli náklady na infraštruktúru a zabudovanie prijímačov do vozidiel finančne náročné.

 

Pozrime si ako by to mohlo vyzerať.

 

 

 

 

Zdroj foto v článku: www.techbox.dennikn.sk

 

Máte otázky ohľadne dotácií pre nabíjačky? Najčastejšie otázky sme spracovali tu:

 

 

Najčastejšie otázky o dotáciách pre nabíjačky

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?