Všetko o elektrických autách
All4car

Poznáme najlacnejšie elektrické automobily

 

 

Presvedčia nízke ceny elektromobilov aj zarytých odporcov tohto typu áut?

 

 

India patrí ku krajinám, ktorá svojou zaľudnenosťou trpí znečisteným prostredím. V krajine, sa preto rozhodli zamerať sa na ekologickejšiu prepravu v mestách. Výrobca elektrických automobilov Mahidra predstavil v Dillí na autosalóne Auto Expo 2020 najlacnejší elektromobil na svete. Za vznikom tohto elektromobilu stál cieľ presvedčiť Indov, aby vymenili spaľovacie tuk-tuky za ekologickejší spôsob prepravy. Tuk-tuky sú v Indii na každom kroku a zamorujú ovzdušie miest.

 

 

Mahindra Atom - malá elektrická krabička

Táto malá verzia elektrického automobilu spĺňa všetky nároky bežného Inda. Kabína je jednoduchá trojmiestna, nechýba tu klimatizácia a infotainment (rýchlosť pripojenia), ktorý je pre Indov veľmi dôležitý. Môže fungovať ako taxameter, ale zabaví aj pasažierov vozidla. Mahidra Atom má samostatnú karosériu s asymetrickým umiestnením dverí. Dvere pre šoféra sú kratšie ako dvere pre cestujúcich.

 

Rýchlosť funguje tak, že Mahidra Atom má trakčný elektromotor s maximálnym výkonom len 15 kW (20 k), s ktorým dosiahne najvyššiu rýchlosť 70 km/h. To aký bude mať Atom dojazd výrobca zatiaľ neuvádza. Renomovaný indickí odborníci z oblasti dopravy odhadujú cenu elektromobilu približne na 6 000 € (v prepočte z miestnej meny). To, koľko bude skutočne elektrický automobil Mahidra Atom stáť však výrobca neuvádza. Predpokladá sa, že najdrahšou časťou auta bude jeho batéria. Mahidra Atom má predpoklady stať sa najlacnejším sériovo vyrábaným elektrickým automobilom sveta.

 

 

 

 

Najlacnejší automobil v Európe

O najlacnejšom elektrickom automobile hovorí aj Renault. Na ženevskom autosalóne mala rumunská automobilka predstaviť najlacnejší elektromobil od Dacie, malý,  3,7 metrov dlhý crossover Spring Electric Concept. Tento typ štvormiestneho elektromobilu bude mať dojazd 200 kilometrov (podľa metodiky WLTP). Výkon má 45 koní (33 kW) a zrýchlenie z nuly na 60 km/h. za 7 sekúnd. Spring Electric  Concept je auto vyrobené na jazdu po meste, nie je vhodné do terénu.

 

Nabíjanie elektrického automobilu Spring Electric Concept na 80 %  kapacity by malo trvať na rýchlo nabíjacích staniciach približne 50 minút a na nabíjačkách s nižším výkonom asi štyri hodiny. Cena sa zatiaľ odhaduje na 15 000 eur. So štátnym príspevkom by mohol byť cenovo dostupný pre širšiu verejnosť. V prepočte by stál okolo 7 000 €. Spring Electric Concept by mal byť dostupný na trhu od budúceho roku 2021.

 

 

 

 

Ako koronavírus ovplyvnil elektromobilitu?

 

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?