Všetko o elektrických autách
All4car

Popularita elektrobusov stúpa. Vyrába ich aj známa Škodovka

 

Niektoré elektrické autobusy majú komfort, na ktorý sa rýchlo zvyká – napríklad wi-fi či nabíjanie pre mobily.

 

 

O elektrických autobusoch sme si písali už v minulosti. Ich výhodou je tichá prevádzka, jednoduchá údržba a ekologický prínos v environmentálne zaťažených oblastiach mesta (lesoparky, parky, zoologické záhrady alebo oddychová zóna). Prechod na elektrický vozový park je pomalý, pretože treba vybudovať nabíjacie stanice, ktoré musia byť vhodne umiestnené vzhľadom k potrebám premávky autobusu. Nabíjacia stanica musí byť na takom mieste, na ktoré sa autobus dostane plynule z prevádzky a hlavne neovplyvní grafikon spojov. Elektromobilita výrazne napreduje a elektrické autobusy samozrejme tiež. Poďme sa pozrieť čo je nové medzi elektrobusmi.

 

 

Elektrické autobusy spoločnosti Škoda

Spoločnosť Škoda a jej automobily pozná väčšina ľudí. Vo svete motorizmu nezaostáva, v jej ponuke sú aj elektrické autobusy. Aktuálne ponúka štyri modely, ktoré si v skratke predstavíme:

 

  • Elektrobus Škoda PERUN HP (High Power) je elektrobus, ktorý využíva najmodernejšiu nanotechnológiu. Jeho výhodou je výkonná batéria, ktorú je možné dobiť za 5 – 8 minút. Na takéto nabitie sa využíva plno automatická rýchlo nabíjacia infraštruktúra Škoda (Ultra Fast Charger). Elektrobus má po nabití dojazd 30 km. Takže je tento autobus vhodný na pravidelnú mestskú autobusovú linku.
  • Škoda PERUN HE (High Energy) elektrobus je vybavený lítium-polymérovými batériami, ktoré svojím zložením dodávajú vysoký dojazd na jedno nabitie. Pri plnom nabití prejde autobus 150 – 200 km. Dĺžka dobíjania autobusu je 5 – 8, hodín alebo s výkonnou rýchlo dobíjacou infraštruktúrou 70 minút.
  • Škoda H12 je hybridný nízkopodlažný autobus. Dvanásť metrový autobus dokáže kombinovať dieselový pohon s batériovým. Jazdou na batérii má dojazd 10 km bez potreby dobitia batérie alebo prepnutia na dieselový pohon. Hybridný autobus má vysokú úsporu paliva vďaka rekuperácii – energia sa uschováva v zásobníkoch energie (batériách a superkapacitoroch) a spätne je využitá pri jazde.
  • Elektrobus s oportunným dobíjaním má možnosť nabíjania trakčnej batérie vozidla z trolejového vedenia. Nabíjanie je umiestnené na streche vozidla. Tento spôsob dobíjania je vhodný všade tam, kde premávajú trolejbusy.

 

 

 

 

Kanada nakúpila elektrobusy

Kanada sa snaží byť na popredí v znižovaní emisií a zlepšovať dopravu v mestách. Jedným z krokov, ktoré spravila je nákup 18 elektrických elektrobusov. Jazdiť budú v troch mestách: Vancouver v Britskej Kolumbii, Brampton a York Region v Ontariu. Autobusy majú zabudované rozhranie, ktoré dokáže nabíjať elektrobus počas toho, ako z neho nastupujú a vystupujú cestujúci.

 

 

Veľká Británia už nekúpi žiadne motorové autobusy

Spoločnosť National Express Grou vo Veľkej Británií oznámila víziu prechodu motorových autobusov na elektrické. Investovať už nebudú do kúpy motorových autobusov, ale výhradne do elektrobusov, ktoré budú jazdiť ulicami Spojeného kráľovstva už na budúci rok 2021. Veľká Británia plánuje do roku 2035 bezemisný vozový park.

 

 

Čo na to ropný priemysel?

Ekologickejší spôsob života v automobilovom priemysle vo veľkej miere zasahuje aj ropný priemysel, ktorý prichádza o zákazníkov nakupujúcich palivo. Kým išlo iba o motorové vozidlá nebol úbytok spotreba paliva taký výrazný ako keď sa mestá začali zameriavať na kúpu elektrických autobusov či elektrických nákladných automobilov. Autobus spotrebuje tri krát viac paliva ako bežné auto. Podľa kalkulácie Boomberg New Energy Finance každých 1 000 elektrických autobusov vytlačí z trhu cca 500 banerov ropy denne. Ropný priemysel už začína badať zníženie dopytu po fosílnych palivách a časom bude musieť zrejme popremýšľať, ako sa so stratami vysporiada.

 

 

Zdroj foto v texte: www.skoda.cz

 

 

Nielen ľudia, ale aj tovar sa prepravuje ekologicky. Článok sme spracovali tu:

 

 

Ekologická preprava tovaru

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?