Všetko o elektrických autách
All4car

„Niet nad osobnú skúsenosť!“ – Pohľad dlhoročného používateľa elektromobilu

 

 

Aký je reálny život s elektromobilom?

 

 

Reakcie na elektromobil sú rôzne. Záleží, či človek už dáky videl, prípadne je aj jeho majiteľom. Bežne keď po ceste prejde elektromobil, sú reakcie ľudí rôzne, napríklad: „Aký je tichý, to ide na vzduch?“

 

Na Slovensku pribúda majiteľov elektromobilov, ale stále sú ľudia, ktorí žiadny elektromobil ešte ani nevideli a nevedia si predstaviť, aký je tichý oproti klasickému benzínovému či naftovému automobilu. A to je len prvý dojem. Ostatné výhody či nevýhody môže skutočne posúdiť iba dlhoročný majiteľ elektromobilu.

 

Prečítajte si, aký je život s elektromobilom, a či si vie dlhoročný majiteľ elektromobilu predstaviť, žeby opäť tankoval len na benzínke.

 

 

 

Náš známy Braňo Lipták nám opísal svoje skúsenosti

 

 

 

Ako ticho chodí auto bez spaľovacieho motora

Keď po futbale zastavím pred krčmou úplne potichu, chlapi na terase vždy hľadia trochu závistlivo. Potom pri pive si ma doberajú:  „No čo, daj si pivo, na hento hračkárske auto na baterky netreba ani vodičský!“

 

 

Naučil som sa ako s nimi vybabrať

Keďže nie som typ človeka, pre ktorého je auto milenka, pokojne ho požičiam. A tak vždy keď niekam ideme, posadím za volant nejakého kamaráta. A poviem – daj plyn na podlahu.
A potom sa kochám ja – výrazom šoféra.

 

Kto nešiel elektrickým autom, ťažko sa mu vysvetľuje ako hladko chodí auto, ktoré nemá prevodovku. Automatická radí namiesto mňa. Ale táto neradí, zrýchľuje ako keď pridávaš rýchlosť na mixéri, absolútne plynulo. A do kopca i z kopca chodí zdanlivo s rovnakou námahou – teda vlastne bez nej. Všetko v tichosti, počuť len šum pneumatík a svist vetra.

 

 

Mám elektromobil Opel Ampera a Nissan Leaf

Kúpil som si staršie auto – Opel Ampera z roku 2012. A pre ženu Nissan Leaf z toho istého roku. Náhodou oba s približne rovnakými najazdenými kilometrami – cca 100 000 km a za približne rovnakú cenu – 12 000 Eur. Zhodou okolností obe na pôžičku.

 

 

Nekazí sa. Jazdí lacno. Žiaden smrad.

Aj bez jazdy na ňom pochopia i chlapi v krčme toto: žena dochádza 30 km do práce každý deň. Najazdila za tri roky už viac ako 90 000 km. Na aute sa len menia gumy. Absolútne žiadne iné opravy. Až z toho mrazí.

 

Dobíja sa v noci v garáži a občas v Trenčíne na SE, alebo ZSE nabíjačkách. Za pol hodinku si v Maxe nakúpi a má nabité na 80 %. 100 km jazdy vyjde vždy nech nabíja doma alebo vonku do 1,60 €.

 

Za tých 90 000 km sme ušetrili oproti autu predtým (benzín s priemernou spotrebou zima/leto 7 l/100 km) približne 6400 €.

 

Ak vydrží ešte toľko (a zatiaľ to nevyzerá že by sa niečo zmenilo) tak za ďalšie tri roky je auto späť. Čiže akoby nič nestálo, bolo zadarmo.
A pocit, že nezväčšujem skleníkový efekt a nesmrdím ľuďom pod nosom je psychický bonus.

 

 

Opel Amera? No tá má pod kapotou benzínovú elektrocentrálu.

Keď jej dôjde šťava z batérie, začne elektrocentrála vyrábať elektrinu a auto ide bez spomalenia ďalej. Takže dojazd je neobmedzený, pokiaľ nedôjde aj benzín.
Volá sa to sériový hybrid a v našich končinách je to úplne neznámy systém.

 

Obidve autá majú zrýchlenie z 0 na 100 km/hod za 8 sekúnd. Ale potichu! Pocitovo niečo úplne iné ako keď auto reve ako tur.
Toto pôsobí ako tichý zabijak. Ako strážný pes, čo nešteká. Len zožerie.

 

A naviac nielen z 0 na 100 km/hod, ale trebárs aj z 50 na 150 km/hod Je im to jednoducho úplne jedno. A to nie sú žiadne elektrotigre ako Tesla a podobne!

 

Chlapi v krčme dnes už na elektromobily hľadia inak. Minimálne desiati z nich sa na ňom previezli a všetci majú informácie. A dnes sa ma už skôr pýtajú, či nepôjdem do Holandska niečo kupovať.
Žeby sa možno pridali.

 

 

Uvažujete nad kúpou elektormobilu? Nové informácie o dotáciach sa dozviete tu:

 

 

Dotácia pre elektromobily je opäť spustená

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?