Všetko o elektrických autách
All4car

Nabíjacia stanica v Trenčíne má solárne panely

 

Solárne panely na nabíjacej stanici budú dobíjať elektromobily.

 

 

Solárna energia nie je na Slovensku neznámy pojem. Možno sa o nej v porovnaní s inými typmi toľko nehovorí a nepíše, v praxi funguje a využíva sa. V zahraničí sa využívajú solárne systémy aj na nabíjanie vozidiel – ako ste v našom staršom článku čítali, v Belgicku sa chystá dokonca budovanie solárneho parkoviska. Aj v Trenčíne sa uchytila jedna solárna novinka, alebo ak chceme, zaujímavosť.

 

 

 

 

Jeden z poskytovateľov nabíjačiek na Slovensku, spoločnosť Greenway, nainštalovala fotovoltaiku na prístrešok nabíjacej stanice v Dalitranse neďaleko Trenčína. Spoločnosť tu má vybudovaný GridBooster systém – systém, ktorý sa skladá z dvoch rýchlonabíjačiek a batériového úložiska energie, ktoré je ideálne na uskladnenie prebytočnej solárnej energie. Solárny zdroj pozostáva zo 14 panelov s výkonom 280 Wp, zaberá plochu o výmere 22,8 m2 a je schopný vyrobiť 2907 kWh energie pre dané geografické podmienky za jeden rok.

 

Nabíjačka pri nabíjaní elektromobilu teda využíva tri zdroje energie – primárny je ten solárny, ktorý však stále nie je schopný poskytnúť dostatočný výkon, a preto ten zvyšný doplní elektrická sieť alebo GridBooster batériové úložisko.

 

Počas dňa nastane na nabíjačke aj stav, kedy sa nenabíja žiadne auto. Batériové úložisko sa vtedy dobíja pomaly zo solárnej energie a čaká na ďalšieho zákazníka.

 

Greenway tento projekt nielen skúša, ale aj optimalizuje. Spolupracuje na ňom s kolegami z danej oblasti, ale svoje poznatky posúva i ďalej. Projekt ukazuje veľmi zaujímavé prepojenie elektrickej siete a solárnej energie a zároveň ekologický spôsob získavania energie pre nabíjanie áut. Uvidíme, ako naň zareagujú zvyšní poskytovatelia nabíjačiek a koľko solárnych nabíjačiek pribudne na Slovensku všeobecne.

 

 

 

Zdroj foto v článku: Greenway

 

 

Ako fungujú slovenské nabíjačky?

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?