Všetko o elektrických autách
All4car

Ako fungujú nabíjacie siete na Slovensku?

 

Pokrytie Slovenska nabíjacími stanicami je vzhľadom k počtu elektromobilov zatiaľ dobré.

 

 

Určite by nás potešilo viac rýchlonabíjacích staníc, ale tie sa budujú postupne. Slabšie pokrytie nabíjačkami je na juhu Slovenska. Pre budovanie nabíjacích staníc bola dokonca vyhlásená aj výzva spojená s dotáciou, preto sa očakáva, že počet nabíjačiek na našich cestách v blízkej budúcnosti stúpne.

 

 

Na Slovensku budujú nabíjacie stanice hlavne spoločnosti Tesla, Greenway a ZSE.

 

 

Tesla prišla s myšlienkou budovania siete nabíjacích staníc prvá. Nevynechala ani Slovensko a dokonca práve tu uviedla v rámci východoeurópskych krajín prvú nabíjačku Tesla Supercharger so 4 nabíjacími stojanmi.

 

GreenWay spustil prevádzku nabíjacej infraštruktúry na Slovensku v máji 2014 inštaláciou rýchlonabíjačiek medzi Bratislavou a Košicami. Nabíjacie stanice modernizuje, pribúdajú aj nové lokality.

 

ZSE je tiež pomerne silným operátorom, dynamicky rozširuje svoju sieť v rámci celého Slovenska. Táto spoločnosť spolupracuje ohľadom budovania nabíjačiek napríklad aj so známym reťazcom McDonald´s.

 

 

Nabíjačky v rámci Slovenska nájdete aj na našej mape nabíjačiek.

 

 

Nabíjačky ZSE

O nabíjaní informuje web www.zsedrive.sk. Na webe je k dispozícii mapa nabíjacích staníc ZSE a stiahnutie aplikácie ZSE Drive. Aplikácia vám zobrazí najbližšie nabíjačky plus pridá info o ich obsadenosti. V aplikácií sa dá vyhľadávať a okrem toho vám zobrazí aj históriu vášho nabíjania. Vďaka rôznym reportom a štatistikám môžete časom vyhodnotiť efektivitu nabíjania, aj vašu elektromobilitu ako takú.

 

 • Pre nabíjanie potrebujete buď aplikáciu alebo nabíjaciu kartu. Pre získanie karty je potrebné sa registrovať, doručená vám bude kuriérom alebo poštou. Nabíjacia karta je prenosná, ale faktúra bude účtovaná a bude chodiť len vlastníkovi karty. Karta pri programe ZSE Drive Flat prenosná nie je, platí len pre jedno vozidlo.
 • ZSE má rôzne služby - programy, ktoré najlepšie charakterizujú vaše nabíjanie a potreby:
  • ZSE Drive Eco umožní výhodné nabíjanie vďaka nabíjacej karte, nezaväzuje majiteľa k žiadnemu mesačnému poplatku, platíte len za spotrebované kWh;
  • ZSE Drive Partner je vhodný pre tých, ktorí najazdia ročne aspoň 10 000 km a nabíjajú prevažne na nabíjacích staniciach;
  • ZSE Drive Flat je pre tých, ktorí jazdia veľmi intenzívne, program sa viaže len na jedno elektrické vozidlo (jedno EČV).
 • Dostupné sú konektory nabíjačiek: Chademo, CCS (Combo), Type 2 Mennekes.
 • Registrovaný zákazník si nabíjačku môže aj rezervovať v prípade, že potrebuje nabiť auto rýchlo a nemôže čakať na uvoľnenie nabíjačky.

 

 

 

 

Nabíjačky GreenWay

O nabíjaní informuje web www.greenway.sk. Stránka obsahuje návody, kontakty aj aplikáciu potrebnú pre nabíjanie a hľadanie nabíjacích staníc.

 

 • Ak chcete nabíjať v tejto sieti, treba sa registrovať na stránke. Po registrácii vám doručia kartu. Kým ju nemáte, nabíjate vozidlo pomocou aplikácie Driver Zone. Inštrukcie pre nabíjanie nájdete aj priamo na nabíjacej stanici.
 • Aj GreenWay ponúka viaceré programy nabíjania, môžete si teda vybrať podľa potreby:
  • Program ONE s programami pre DC a AC nabíjanie;
  • Program ENERGIA s programami pre DC a AC nabíjanie.
 • Väčšina nabíjacích staníc je umiestnená tak, aby boli dostupné 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Detailné informácie o dostupnosti jednotlivých staníc, resp. jednotlivých konektorov, si môžete pozrieť v aplikácií Driver zone. Stanice, ktoré sú práve „mimo pracovného času“ sa zobrazujú žltou farbou.
 • Všetky rýchlonabíjacie stanice sú vybavené dvomi DC konektormi: CHAdeMO, CCS (Combo) a jedným konektorom pre AC nabíjanie Type 2.
 • Väčšina parkovacích miest pri týchto nabíjačkách spoplatnená nie. Ak je, info sa nachádza pri nabíjačke v aplikácii Driver zone.

 

 

Zdroj foto v článku: www.greenway.sk

 

 

 

Postup nabitia na verejnej nabíjačke

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?