Všetko o elektrických autách
All4car

Mestskí policajti v Žiari nad Hronom sa dočkajú elektromobilu

 

Popularita elektrických vozidiel na Slovensku enormne stúpa. Obľúbenými a vyhľadávanými sú nielen medzi obyvateľmi, ale stávajú sa bežnou súčasťou vozových parkov úradov, samospráv či súkromného sektora. Výnimkou nie sú ani policajné zložky. Vo vyspelých krajinách už dlhšie obdobie patria ku každodenným spoločníkom príslušníkov policajného zboru. Podobným smerom sa konečne uberáme aj v našej krajine. Mestskí policajti v mnohých mestách po Slovensku majú možnosť na výkon svojej funkcie využívať vozidlo na elektrický pohon. Ich rady rozšíria aj mestskí policajti zo Žiaru nad Hronom.

 

 

Zakúpenie elektromobilu cez dotáciu

Tak ako aj iné mestské samosprávy, aj mesto Žiar nad Hronom využilo na zakúpenie elektromobilu finančné prostriedky získané z Enviromentálneho fondu Slovenskej republiky. Envirofond poskytol čiastku 30 000,- € a mesto spolufinancovalo projekt v podiele 5 % (čo predstavuje sumu 1 578,95 €). V súčasnej dobe už prebieha finálna fáza, teda podpisuje sa zmluva o poskytnutí dotácie a ubehla už aj lehota, v rámci ktorej mohli byť predložené ponuky na verejné obstarávanie. Keďže proces verejného obstarávania nie je ukončený, mesto zatiaľ nekonkretizovalo, akú značku elektromobilu budú policajti používať.

 

 

Výhody jazdy na elektromobile

Do projektu zakúpenia elektromobilu sa Žiar nad Hronom zapojil z viacerých dôvodov. Primárnym je samozrejme jeho enviromentálny význam, ktorý pomáha znižovať množstvo škodlivín v ovzduší, ale tiež znižuje hluk. Žiarski mestskí policajti budú elektrické služobné vozidlo využívať nepretržite 24 hodín denne v katastri mesta a bude im pomáhať vo výkone služby, v rámci ktorej zabezpečujú verejný poriadok v meste, ochranu životného prostredia a plnia rôzne ďalšie dôležité úlohy. Vozidlo budú plne využívať nielen na hliadkovú činnosť, ale aj na výjazdy za zákrokmi či k chráneným objektom. Dlhodobé štatistiky poukazujú na skutočnosť, že mestskí policajti ročne najazdia 32 000 až 35 000 kilometrov. Pri hliadkovaní jazdia v nízkych otáčkach a rýchlostiach, čo má vplyv na spotrebu a opotrebovanie vozidla. Aj z toho dôvodu je kúpa elektromobilu prioritná, pretože sa mestu výrazne znížia náklady na pohonné hmoty a aj servis vozidla.

 

 

Nabíjanie elektromobilu v Žiari nad Hronom

Majitelia elektromobilov a aj mestskí policajti môžu priamo v meste využiť nabíjaciu stanicu, ktorú vybudoval len nedávno jeden potravinový reťazec. K dispozícii je aj hustá sieť nabíjacích staníc rôzneho druhu v blízkom okolí. A to len v 20 minút vzdialených Vyhniach či 20 – 25 minút vzdialenom Zvolene. Za pol hodinku ste autom na nabíjačke v Banskej Bystrici, za 35 minút zase v Prievidzi. Trošku dlhšie vám to za nabíjaním potrvá do Novák (približne 40 minút) alebo do Partizánskeho (50 minút jazdy auto).

 

 

Podpora ochrany životného prostredia

Primátor mesta Peter Antal v elektromobilite vidí účinný nástroj ochrany životného prostredia, ktorého kvalita má vplyv aj na kvalitu verejného zdravia a života obyvateľov. Mesto chce ísť príkladom ďalším samosprávam a podporiť rozvoj infraštruktúry a využívanie vozidiel na elektrický pohon. Elektromobil pre mestských policajtov tak nebude určite posledným elektrickým vozidlom v službách mesta.

 

 

 

Aj v Trebišove už jazdia policajti na elektromobile 

 

Zistiť viac

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?