Všetko o elektrických autách
All4car

Liberty lietajúci automobil

 

Asi ste zvyknutí, že na cestovanie do zamestnania, za nákupmi či výletmi využívate svoj vlastný automobil, prípadne rôzne druhy verejnej dopravy. Možností transportu a to aj tých netradičných však za posledné roky pribudlo a jednou z nich je aj lietajúce auto. Lietajúci automobil bol snom konštruktérov celé desaťročia a o výrobu funkčného lietajúce stroja sa snažilo a snaží niekoľko desiatok spoločností ako napr. Toyota, Uber, Airbus, Geely, Kitty Hawk, Terrafugia či slovenský startup Aeromobil. Vo väčšine prípadov, až na niektoré výnimky, však bol výsledkom nekompaktný stroj, ktorý neplnil plnohodnotne funkciu auta a už vôbec nemal schopnosti lietať. Väčšina ohlásených projektov tak nebola dokončená.

 

 

 

 

Dnes však môžeme povedať, že sen o funkčnom lietajúcom aute sa stal realitou. Najnovší model komerčného lietajúceho automobilu z dielne holandskej spoločnosti PAL-V, ktorý nesie pomenovanie Liberty bude predstavený na Ženevskom autosalóne (8.3.2018). Očakáva sa, že prvé vozidlá tohto typu by mali doraziť k svojim majiteľom už v budúcom roku. Model je pripravený na výrobu a dolaďujú sa potrebné certifikáty od regulačných úradov. PAL-V začal vyvíjať lietajúci automobil v roku 2009 a v roku 2017 spustil možnosť rezervácií.

 

Liberty však nepatrí ku klasickým prototypom lietajúceho auta, ktoré kombinuje atribúty cestného vozidla a lietadla, ale jedná sa skôr o kombináciu auta a helikoptéry. Holanďania sa na rozdiel od okrídlených prototypov rozhodli využiť princíp vírnika, teda netradičného spojenia lietadla a vrtuľníka. Obrovskou výhodou je, že auto na tomto princípe si nemusí so sebou voziť krídla, pretože na let využíva voľne rotujúcu horizontálnu vrtuľu, ktorá vytvára vztlak a druhú vrtuľu, ktorá slúži na rotáciu. K uvedeniu vrtule do plnej prevádzky je však potrebné aj manuálne spustenie. K plusom môžeme zaradiť aj fakt, že na bezpečné pristátie a vzlietnutie potrebuje oveľa kratšiu dráhu ako lietadlo a to od 90 do 200 metrov.

 

 

 

 

Po cestných komunikáciách sa pohybuje po troch kolesách a premena z auta na lietadlo trvá cca 10 minút. Stabilite lietajúce auta dopomáha systém nakláňania karosérie, ktorý sa využíva aj pri motocykloch. A teraz si môžeme spomenúť niekoľko zaujímavých číselných údajov. Liberty poháňajú dva motory Rotax s výkonom 100 koní a umožňujú tomuto modelu dosiahnuť maximálnu rýchlosť 160 km/h na zemi a dokonca až 180 km/h vo vzduchu. Technické parametre auta mu dovoľujú lietať v maximálnej výške 3500 m. Čo sa týka dĺžky dojazdu, spoločnosť odhaduje dojazd na zemi do vzdialenosti približne 450 km a vo vzduchu približne 500 km. Samozrejme za predpokladu plnej nádrže a jedného pasažiera na „palube“. Kabína poskytuje priestor, aj keď stiesnený pre dvoch cestujúcich.  

 

 

 

 

Spoločnosť PAL-V sa rozhodla pre výrobu prvých 90 kusov špeciálnych modelov Pioneer v cene 600 000 dolárov, ktoré sú určené pre maloobchodných predajcov. Model Sport, ktorý predstavuje štandard má základnú cenu 400 000 dolárov. Samozrejme, že budúci záujemcovia Liberty si museli možnosť vlastniť tento stroj poistiť vo forme zálohy, resp. nenávratného vkladu vo výške 25 000 alebo 10 000 dolárov za modely Pioneer a Sport. Za miesto v zozname čakateľov na toto lietajúce autíčko si záujemcovia zaplatili vratný vklad vo výške 2 500 dolárov. Model by mal podľa dostupných informácií spĺňať potrebné predpisy pre diaľničnú i leteckú dopravu v Európe i USA. 

 

 

 

Ak vás nezaujal lietajúci automobil, vyskúšajte 

 

Lietajúci dron na prepravu osôb

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?