Všetko o elektrických autách
All4car

Kolesá a nohy v jednom?

 

 

Robot α-WaLTR má kolesá, ktoré sa premenia na nohy.

 

 

Budúcnosť dopravy?

Kolesá a nohy v jednom nájdu svoje využitie pri prekonávaní ťažších terénov. Pri rovnej ploche robot α-WaLTR používa na pohyb kolesá s gumou. V prípade, že narazí na nerovnosť ako sú napríklad schody, alebo na nejakú prekážku na ceste, cez ktorú nevie prejsť premení svoje kolesá na nohy a prekážku prekráča.

 

 

Názov robota α-WaLTR je skratka z Wheel-and-Leg Transformable Robot. Vyvinul ho tím výskumníkov z univerzity v Texase A&M ako súčasť robotického programu OFFSET Sprint-5 agentúry DARPA.

 

 

Ako to funguje?

Pri narazení na prekážku robot α-WaLTR využíva systém prevodov v strede každého kolesa. Tento systém spôsobí jeho otvorenie do troch častí v tvare pazúrika. Keď sa každá z týchto drápov otočí dopredu, chytí nerovnosti terénu a robot sa vytiahne hore.

 

 

 

 

Autonómny a automatický

Plány konštruktérov sú také aby robot autonómne a automaticky prepínal medzi režimom kolies a nôh. Určovať, či sa budú používať kolesá alebo nohy, budú palubné snímače a zobrazovacie systémy. 

 

 

V súčasnosti sa robot α-WaLTR vytvára pre spoločnosť DARPA – Agentúra pre pokročilé obranné výskumné projekty v USA. Nemusí byť využívaný iba v oblasti ozbrojených síl, ale túto technológiu by v budúcnosti mohli použiť aj výrobcovia dopravných prostriedkov.

 

 

„Zatiaľ čo sa v súčasnosti zameriavame na obranu a ďalšie vojenské aplikácie, tieto typy adaptabilných mobilných robotov je možné aplikovať na mnoho ďalších oblastí ako je vesmír, domáce služby, dohľad a poľnohospodárstvo,“ hovorí vedúci projektu, doc. Texas A&M. Prof. Kiju Lee.

 

 

Prototyp robota α-WaLTR bude pripravený na prezentáciu vo februári 2021.

 

 

Autonómna jazda v meste na elektromobile od Tesly

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?