Všetko o elektrických autách
All4car

Autonómna jazda v meste na elektromobile od Tesly

 

 

Všetky vyrobené automobily, ktoré teraz Tesla vyrába, majú automatický systém na riadenie.

 

 

Spoločnosť Tesla prichádza na trh s novou funkciou Full Self-Driving, ktorý je ešte v beta režime. Vozidlá, ktoré budú odteraz vyrobené v továrni Tesla, budú mať potrebný systém, ktorý zabezpečí plnú schopnosť riadenia - Autopilot. Takýto spôsob riadenia by mal byť podstatne bezpečnejší ako riadenie človekom. Nová aktualizácia sa volá Autosteer for streets – autonómne riadenie pre mestské ulice.

 

 

Čo je potrebné pre autonómne riadenie v meste?

Takýto automobil obsahuje osem priestorových kamier, ktoré sú schopné otáčať sa o 360°. Kamery okolo elektromobilu dosahujú do vzdialenosti 250 metrov. Okrem dobrého videnia okolo elektromobilu pomocou kamier sa na elektormobile nachádzajú aj ultrazvukové senzory. Tých je dvanásť a umožňujú detekciu tvrdých a mäkkých predmetov. Toto vybavenie je schopné poradiť si aj so silným dažďom, hmlou či prachom.

 

Technika, ktorá sa nachádza v automobile Tesla, je preto bezpečnejšia ako človek, lebo ľudia nie sú schopní vidieť v každom smere súčasne, ako množstvo kamier okolo elektromobilu. Palubný počítač obsahuje novú neurónovú sieť vyvinutú spoločnosťou Tesla pre softvér na spracovanie videnia, sonaru a radaru.

 

 

 

 

Bezpečnosť na prvom mieste

Spoločnosť Tesla úplne nezavrhla už overené bezpečnostné prvky ako sú napríklad automatické núdzové brzdenie, varovanie pred kolíziou, držanie sa v jazdnom pruhu alebo tempomat. Všetky tieto funkcie sa budú nachádzať v elektromobiloch, iba pribudnú nové funkcie  potrebné na samočinné riadenie. Tesla však upozorňuje, že pri riadení treba stále dávať pozor, takže je potrebné venovať sa jazde a neskladať ruky z volantu.

 

Takto vybavené elektrické automobily môžu vykonávať zložité automatické manévre, napríklad: sú schopné ísť po vopred definovanej trase medzi dvoma bodmi, dokážu samé odbočiť, pohybovať sa okolo prekážok či zastaviť na semafore.

 

 

Ako na autopilota?

Po nastúpení do automobilu mu oznámite kam chcete aby vás zaviezol. On si pamätá cestu a manévruje až k cieľu. V prípade, že nepoviete nič, pozrie sa do kalendára a odvezie vás tam, kde predpokladá váš cieľ. Napríklad vie, že každé ráno idete do práce.

 

Pri príchode do cieľa vystúpite a automobil prejde do režimu hľadania parkoviska a samo zaparkuje. Pomocou svojho telefónu privoláte automobil naspäť pred vchod kde vás nechalo.

 

 

 

 

Spoločnosť Tesla sa snaží smerovať k tomu, aby sa stala jednotkou na trhu s automobilmi. Jeho novinka nielen uľahčí presun, ale aj zvýši bezpečnosť na cestách. Uvidíme, ako si budú viesť prvé automobily s touto technológiou v reálnom živote.

 

 

Prečítajte si aký je reálny život s elektromobilom.

 

 

„Niet nad osobnú skúsenosť!“ – Pohľad dlhoročného používateľa elektromobilu

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?