Všetko o elektrických autách
All4car

Elektromobily v Česku nepotrebujú diaľničnú známku

 

Majiteľom elektromobilov ušetrí táto výhoda ročný poplatok za známku.

 

 

Aby sa elektromobily rozšírili čo najviac, treba im spraviť cestu. Napríklad podporiť ich kúpu lákavými dotáciami, alebo pripraviť pre majiteľov týchto vozidiel zaujímavé výhody. Česká republika sa sústredí hlavne na výhody a jedna je už na svete!

 

 

Po českej diaľnici zadarmo

Od 1. 1. 2020 platí u našich susedov nariadenie, ktoré im skutočne šetrí peniaze. Elektromobily, plug-in hybridy a autá na vodík nemusia platiť za diaľničnú známku. Do konca tohto roku, čiže do 31. 12. 2020, je bezplatné používanie diaľnic bez akýchkoľvek ďalších povinností či registrácie. Po tomto dátume bude pre bezplatnú jazdu potrebné registrovať vozidlo na Štátnom fonde dopravnej infraštruktúry Českej republiky. Tento rok bude motoristom stačiť len doklad, v ktorom bude uvedený druh paliva a hodnota emisií, ktoré vozidlo produkuje. Hodnota nesmie presiahnuť 50 g/km.

 

 

 

 

Paradox s vodíkom

Zadarmo môžu po diaľnici chodiť aj vodíkové vozidlá, ktoré sa však podľa dostupných informácií na cestách v Česku nevyskytujú. Dôvodom je len jedna čerpacia stanica, ktorá dokonca nie je ani verejná. Hoci čerpacia sieť Benzina uvažovala nad otvorením vodíkových staníc, doteraz žiadna reálne spustená stanica nie je.

 

Zmena by mala nastať tento rok, keby by spomínaná Benzina mala otvoriť až tri vodíkové čerpacie stanice, a to v Prahe, Lítvinove a v Brne. Následne by teda mohli na cesty prísť aj vodíkové vozidlá, ktoré by si diaľnice zadarmo užívali naplno.

 

 

Veľké zmeny sa chystajú

Diaľnica zadarmo pre určitý typ áut nie je jedinou zmenou. Od roku 2021 papierové nalepovacie známky v Česku skončia a v platnosti budú len elektronické. Ročné známky budú platiť 365 dní od zakúpenia, v ponuke ostanú aj 3-mesačné diaľničné známky a 10-dňové známky. V Čechách sa za diaľnice platí od roku 1995.

 

 

Autá bez platenia označí iná ŠPZ

U nás sú značky pre elektromobily a plug-in hybridy zelené, v Česku budú začínať písmenami „EL“. značka nie je povinná, ale ak máte na ňu nárok, jej vydanie je bezplatné. Dodaná by mala byť do 15 dní od žiadosti. Na porovnanie, na Slovensku si novú značku zaplatíte, hoci jej vydanie by malo byť hotové do cca 2 dní.

 

Byť iný sa v tomto prípade vypláca, a to nielen kvôli bezplatným diaľniciam. Je silný predpoklad, že výhod pre elektromobily bude v budúcnosti viac, treba si len počkať. Aj Praha plánuje zvýhodnenie v parkovaní a ktoré mestá sa k nej pridajú, ukáže čas.

 

 

 

Zelené ŠPZ na Slovensku

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?